Globalny System Lokalizacyjny wykorzystywany jest przez dekady przez przemysł, biznes i indywidualne jednostki. GPS do samochodów firmowych staje się coraz popularniejszym trendem.

Do lamusa odeszło już dawno postrzeganie GPSu poprzez pryzmat kontroli, ograniczania i siłowego dyscyplinowania pracownika. Obecnie GPS samochodów służbowych oznacza spore uproszczenie rozbudowanych narzędzi telemetrycznych, których głównym zadaniem jest optymalizacja kosztów, zwiększenie zielonego profilu car parku i efektywniejsze zarządzanie pracownikami w czasie i przestrzeni.

GPS definicja.

Global Positioning System (GPS) to twór amerykańskich władz (Departament Obrony USA), który powstał na początku lat `70 XX wieku. Pierwotnie miał obsługiwać wyłącznie amerykańskie wojsko oraz instytucje centralne, jednak na skutek kilku zdarzeń z lat `80 XX wieku uznano, że system GPS powinien być udostępniony do zastosowań cywilnych. Ostatecznie Globalny System Pozycjonowania pod koniec 1993 był gotowy do cywilnego użytku i działania.

Jak działa GPS?

GPS opiera się o 31 satelitów krążących na orbicie okołoziemskiej, na wysokości ok. 20 000 km nad ziemią. System działa na obszarze całej ziemi, o ile odbiornik połączy się z minimum 3 (obraz 2D) lub 4 (obraz 3D – wraz z wysokością) satelitami. Niezależnie od mocy odbiornika system GPS ma trudności z operowaniem w niezwykle trudnym terenie jak gęste lasy, kaniony, jaskinie czy pomieszczenia uniemożliwiające nadawanie/odbieranie sygnału. W sposób ciągły działa nieustannie minimum 28 z 31 satelitów. Zawsze prowadzone są jakieś prace programistyczne, serwisowe i naprawcze, przez co rzadko absolutnie cały system jest w 100% sprawny. O sprawność systemy dbają amerykanie – to oni na swój koszt wymieniają zepsute, stare i wadliwe satelity, cały czas nieodpłatnie udostępniając ten system dla każdego, kto zechce z niego korzystać. Mimo ponoszonych kosztów, zyski dla gospodarki światowej i amerykańskiej są niewspółmiernie większe niż bieżące koszty utrzymania systemu.

GPS działa nie tylko w oparciu o gęstą sieć satelit orbitujących dookoła kuli ziemskiej, ale składa się również z 12 stacji nadzoru naziemnego rozmieszczonych w miarę równomiernie blisko równika. Celem tych stacji jest ciągłe monitorowanie ruchów satelitów i dbanie o sprawność całego systemu.

Do czego służy GPS we flocie?

System nawigacji satelitarnej jest główną funkcjonalnością współczesnych i zaawansowanych technologicznie produktów telemetrycznych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej wybieranych w Polsce jest Cartrack Polska. GPS we flocie ma za zadanie nie tylko lokalizować ruchomości firmowe w czasie rzeczywistym, ale również dostarczać ogromnej liczby danych z każdej monitorowanej jednostki. Systemy GPS (monitoring flot samochodowych) pozwalają obecnie indukcyjnie podłączyć się pod główne magistrale informacyjne w pojeździe i czerpać wszelkie informacje na temat stanu samochodu, użycia konkretnych podzespołów oraz badać choćby przeciążenia, na które wystawiony jest pojazd. GPS we flocie pozwala oszczędzać pieniądze poprzez wpływanie na zachowania pracowników prowadzących samochody – bardziej lekka, płynna i defensywna jazda sprzyja mniejszemu zużyciu paliwa (średnio od 0,4 do 1 l/100km dla każdego monitorowanego auta), rzadszym wizytom serwisowym, dłuższej żywotności ogumienia, zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

GPS to podstawa skutecznego zarządzania szkodowością pojazdów, wydatkami flotowymi, efektywnością pracowników terenowych i kreacji nowych projektów, z których korzyści mogą czerpać działy handlowe, księgowe, personalne i CSRowe. GPS jest katalizatorem i kontrolerem wszelkich przemian, pozwala szybko i skutecznie reagować na potrzeby modyfikacji. Bez technologii opartej o satelitarny system lokalizacji nie sposób sobie wyobrazić skutecznie zarządzanej floty samochodowej.

Aplikacja GPS.

Aplikacja GPS jest również nieodłącznym elementem współczesnych produktów telemetrycznych. Dostęp z dowolnego miejsca na świecie do systemu, możliwość zarządzania i zdalnej kontroli są obecnie podstawowymi elementami biznesu. Dedykowane programy na urządzenia mobilne oferują tylko firmy telemetryczne, którym trendy technologiczne i dobro przedsiębiorczego klienta wpisane jest w ich własne DNA organizacyjne. Cartrack Polska oferuje m.in. złożoną aplikację Dziennego Asystenta Jazdy, która poprzez monitorowanie 8 kluczowych parametrów pojazdu pomaga modyfikować zachowania pracowników do poziomu defensywnego z punktu widzenia stylu jazdy. Dzienny Asystent Jazdy to nieocenione narzędzie przy projektowaniu grywalizacji firmowej, której celem jest poprawa bezpieczeństwa pracowników korzystających z pojazdów służbowych, a pośrednio – zmniejszenie kosztów wydatkowanych na auta w firmie.

Postaw na lidera.

Decydując się na wybór dostawcy usług telemetrycznych warto postawić na nagradzanych przez branżę flotą liderów. Cartrack Polska oferuje wielokrotnie nagradzane w plebiscycie Fleet Awards Polska, Fleet Derby i na targach EKO Flota modułowe rozwiązania. System Cartrack Polska jest najchętniej wybieranym rozwiązaniem telemetrycznym w naszym kraju. Codziennie dbamy o bezpieczeństwo i biznes ponad 35 000 pojazdów na polskich drogach, a w skali globalnej Cartrack otacza ochronę nad ponad 1 100 000 samochodów. To zobowiązanie, które zespół mobilnych techników, serwisantów, analityków oraz specjalistów z całodobowego centrum monitoringu dotrzymuje nieustannie, niezależnie od warunków epidemicznych, społecznych czy gospodarczych.

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .