W cyklu 30 minut z motoryzacją i biznesem rozmawiamy z najważniejszymi osobistościami polskiej motoryzacji, sfery mobilności i biznesu automotive. Przybliżamy biznes plany, case studies i ciekawe analizy. Wnikliwe pytania i szczere odpowiedzi – zapraszamy na kilkadziesiąt minut wartościowej rozmowy. To dobrze zainwestowany czas! W tym odcinku rozmawiamy z Rafałem Wietoszko, PR Managerem Związku Dealerów Samochodów i Koordynatorem Projektu „Karta Ratownicza w pojeździe”. Polecamy również inne nasze produkcje dotyczące bezpieczeństwa kierowców i floty.
Karta Ratownicza w pojeździe.
Poruszamy bardzo ważny temat bezpieczeństwa wszystkich pasażerów pojazdów w trakcie zdarzenia drogowego. Karta Ratownicza to specjalny projekt stworzony w Polsce z inicjatywy PZPM i ZDS przy wsparciu Państwowe Straży Pożarnej. Karta Ratownicza powinna być wydawana z każdym nowym pojazdem, a ten winien być oznakowany żółtą naklejką. W trakcie naszej rozmowy poruszamy temat zasadności jej wożenia oraz korzyści jakie dla pasażerów płyną z jej posiadania w samochodzie. Nie pomijamy również genezy i DNA całej akcji. Zapraszamy również serdecznie na dedykowaną Karcie Ratowniczej stronę. Tam to pobrać można wskazówki ratunkowe do większości poruszających się po naszych drogach pojazdów.
Liczy się każda sekunda w ratowaniu życia.
Co roku na drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych. Są one spowodowane wypadkami, w których aby uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to wyzwanie dla grupy ratowniczej. W konsekwencji na drogach jeździ setki modeli i każdy jest inaczej skonstruowany.
Czym jest Karta Ratownicza
Zatem Karta Ratownicza to zestandaryzowana informacja. Znajduje się ona na karcie w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii. Finalnie karta ta zawiera również rozmieszczenie poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.
Karta za osłoną słoneczną – najważniejszy element Karty Ratowniczej w aucie.
Pamiętajmy, że Karta Ratownicza jest pozornie zwykłą kartką papieru z naniesionym szkicem pojazdu wożoną w samochodzie za osłoną przeciwsłoneczną. Nie mniej to ona pozwala często skrócić nawet o 30% czas akcji ratowniczej. Pamiętajmy, że ten czas ratownikom jest potrzebny na wydobycie ofiar wypadku z wraku pojazdu i uratować życie poszkodowanym.
Nalepka na szybie – Karta Ratownicza.
Służby przystępując do akcji ratowniczej muszą wiedzieć, że w samochodzie znajduje się karta ratownicza. Temu służy specjalna nalepka informacyjna umieszczona na samochodzie. Z pewnością nalepkę informacyjną należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby przedniej (od strony kierowcy).
Polityka bezpieczeństwa floty samochodów służbowych.
Zatem każdy świadomy menadżer floty winien skonstruować w taki sposób politykę flotą aby procesy bezpieczeństwa pracowników i mienia były maksymalnie zabezpieczone. Finalnie „karta” to jeden z kluczowych elementów dbania o dobrostan i bezpieczeństwo kierowców w firmie. Wysłuchaj naszej rozmowy video aby dowiedzieć się więcej na temat tego projektu.