Leasing czy wynajem długoterminowy? To jedno z najczęściej zadawanych przez polskich przedsiębiorców pytań w ostatnich latach. Wybór formy finansowania jest wymagającą decyzją. Jednak wobec wysokiego poziomu inflacji oraz postpandemicznych zmian, coraz więcej firm szuka trzeciej drogi wyboru. Czy w ogóle istnieje alternatywa dla leasingu? Czy auta na abonament to dobry wybór? Na te pytania znajdziesz odpowiedź czytając nasz materiał.
Leasing, wynajem a może abonament? Jaki masz wybór na rynku?
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) od lat dostrzega rosnącą rolę wynajmu krótkoterminowego. Tzw. auto na abonament to jedna z najbardziej bezpiecznych i elastycznych form użytkowania samochodu flotowego. Tym bardziej że zgodnie z danymi IBRM SAMAR i CEPiK, polski rynek nowych samochodów wchodzi w fazę ożywienia. Z danych wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku przedsiębiorcy kupili o ponad 22% pojazdów więcej niż przed rokiem. Co więcej, wobec ponad 123 tysięcy ogółem kupionych nowych aut w Polsce w Q1 2023, ponad 70% z nich zakupiły firmy.
PZWLP zwraca uwagę, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się nie kupować, a użytkować samochody flotowe w firmach. W 2020 roku, z pośród ponad 370 tysięcy nowopowstałych firm, ponad 80% to jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). W obliczu rosnących cen nowych aut coraz więcej przedsiębiorców woli płacić miesięczną ratę leasingu lub ratę wynajmu, aniżeli kupować auto za gotówkę. Co więcej, zakup pojazdu to dopiero początek. Finalnie, coraz więcej osób wie, że trzeba liczyć się z epizodycznymi koszami ubezpieczenia czy wymiany opon. Ponadto dochodzą do tego koszty paliwa, serwisowania czy napraw. To wszystko sprawia, że przewidywalność kosztów jest niska.
Sukcesywnie od 2015 roku rośnie odsetek firm w Polsce decydujących się na wynajem auta w modelu abonamentowym. Obecnie wynajem aut to blisko 30% rynku finansowania samochodów. Ta branża ma potężne szanse i potencjał na rozwój – zaznacza Radosław Kraciuk, Purchase Manager Qarson.
Długoterminowy wynajem samochodów dla firm zyskuje sympatię i zaufanie przedsiębiorców. Niezależnie od profilu prowadzonej działalności – coraz więcej firm decyduje się na wynajem aut, a nie leasing czy zakup za gotówkę. Finalnie, polski rynek staje się coraz bardziej dojrzałym sektorem usług finansowania samochodów flotowych. Obecny trend wpisuje się w to co obserwujemy w Europie Zachodniej.
Wynajem aut – rosnący trend na polskim rynku.
Leasing samochodu służbowego czy wynajem samochodu służbowego są bezpiecznymi finansowo wyborami. Odzwierciedlenie tego znajdziemy w wynikach podawanych PZWLP za pierwszy kwartał 2023 roku. Wynika z nich, że jako formę finansowania wynajem samochodów do firm wybrało o ponad 7% więcej przedsiębiorców niż przed rokiem. Co ważne – odwrócenie trendu spadkowego obserwujemy w branży Rent a Car (wynajem krótkoterminowy dla firm). W tym przypadku wzrost w ujęciu kwartalnym wyniósł blisko 7%.
Wynajem aut, zwłaszcza w ramach auta na abonament, najdynamiczniej reaguje na wszelkie zmiany rynkowe. Wynajem krótkoterminowy jest swoistym barometrem woli do mobilności i transportu. Zatem wzrost, po 2 latach kurczenia się tej części rynku, odbierany jest jako pozytywny sygnał. Wynajem, a nie leasing, przekonują do siebie coraz więcej firm i klientów. Doświadczeni turbulencjami gospodarki i rynku, kierujemy się w stronę rozwiązań bezpiecznych i elastycznych. Zarządzanie flotą w firmie staje się procesem coraz bardziej złożonym i wymagającym odpowiednich technik.
Na koniec trzeba wspomnieć, że już w 2015 PZWLP dostrzegło potencjał i dynamikę rozwoju branży wynajmu krótkoterminowego. Wtedy to w strukturach Związku powstała grupa Rent a Car. Wtedy też jeden z jej reprezentantów został Członkiem Zarządu PZWLP. Zmiany te były wtedy sygnałem dla rynku, że auta na abonament jako alternatywa dla leasingu są dla ekonomii ważne. Finalnie rośnie świadomość i wiedza polskich przedsiębiorców i klientów na temat różnych form użytkowania samochodu. Wynajem aut jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów na mobilność – jako dobra alternatywa dla leasingu.
Czym są auta na abonament?
Auta na abonament to nic innego niż jedna z form użytkowania samochodu. Niezależnie od statusu użytkownika – może to być auto na firmę, lub samochód dla osoby prywatnej. Auta w abonamencie to przeważnie opcja wynajmu krótkoterminowego. Umowa ta zawierana jest na okres od 1 do 12 miesięcy. Wynajem krótkoterminowy to jednak z najbardziej elastycznych i najmniej zobowiązujących form użytkowania auta. M.in. z tego względu korzysta z niej coraz więcej firm.
Przewidywalność kosztów, stała miesięczna rata i bardzo duża dostępna kafeteria samochodów. Co więcej, auta na abonament to również prosta umowa wynajmu czy możliwość odliczenia podatku VAT. Nie zapominajmy również, że auta na abonament to przeważnie samochody nowe i bezpieczne – zaznacza Radosław Kraciuk, Purchase Manager Qarson.
W ramach stałej miesięcznej opłaty (abonamentu na samochód) klient oprócz samochodu może otrzymać szereg usług dodatkowych. Do tego wachlarza możliwości należą m.in.: karta paliwowa, ubezpieczenie, opony, serwis czy samochód zastępczy. Co więcej, strukturę usług dodatkowych wynajmu krótkoterminowego modulujemy samodzielnie.
Auta na abonament budzą zainteresowanie. W 2021 PZWLP przeprowadziło badanie, z którego wynikało, że 69% Polaków miało styczność z wynajmem krótkoterminowym. Zmiana nawyków zakupowych szczególnie widoczna jest przy okazji zmian pokoleniowych. Wchodzące na rynek biznesu i pracy pokolenie X ma zupełnie inne podejście do własności. Własny samochód coraz częściej jest analizowany poprzez pryzmat kosztów, a nie uznania społecznego. Coraz więcej ludzi i firm woli użytkować i bez zobowiązań oddać, lub wymienić samochód na nowy.
W ramach określonej miesięcznej opłaty i limitu kilometrów możemy bezproblemowo przemieszczać się z punkt A do B. Nie martwimy się o przeglądy, samochód zastępczy czy rosnące raty leasingu. Otrzymujemy produkt szyty na miarę naszych najbardziej aktualnych potrzeb. Co więcej – w przypadku zmian preferencji czy zapotrzebowania, kontrakt jest krótki. Abonament w przypadku samochodu to niezwykle nowoczesne narzędzie zapewnienia mobilności.
Dla kogo najlepsza jest alternatywa dla leasingu?
Auto na abonament sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie podejmowanie długich zobowiązań leasingowych lub wynajmu jest ryzykowne. Gdy prowadzona działalność jest sezonowa – wynajem aut w wariancie krótkoterminowym to dobry wybór. W przypadku gdy dopiero rozwijamy biznes – auta w abonamencie to mniejsze ryzyko. Jeżeli chcemy często zmieniać pojazd – wynajem krótkoterminowy to ciekawa opcja.
Pamiętajmy, że rynek motoryzacyjny cały czas się rozwija. W związku z tym producenci samochodów nieustannie ulepszają swoje propozycje modelowe. Dotyczy to nie tylko samego designu, ale i elektroniki oraz systemów bezpieczeństwa. Wymieniając samochód flotowy na nowy zyskujemy dostęp do najnowszych rozwiązań i zabezpieczeń dostępnych na rynku. Finalnie, na co dzień poruszamy się autami na abonament, które są bezpieczne, oszczędne i sprawne.
Alternatywa dla leasingu, jaką są auta na abonament, przekonuje do siebie coraz więcej firm. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim wynajem aut w formie umów krótkoterminowych (abonament na auto) to:
- błyskawiczny dostęp do nowego pojazdu,
- możliwość skorzystania z całego wachlarza usług dodatkowych,
- wsparcie firm oferujących auta na abonament (doradztwo,
- dostawy aut door-to-door,
- minimum formalności i proste umowy,
- podatek VAT odliczany przez przedsiębiorcę od dochodu,
- bezpieczeństwo użytkowania i stała miesięczna opłata,
- tworzenie programów benefitowych w oparciu o ofertę wynajmu krótkoterminowego.
Podsumowując, alternatywa dla leasingu istnieje i ma atrakcyjną formę wynajmu aut w abonamencie. Jest to z pewnością forma użytkowania samochodów flotowych, która trzeba brać pod uwagę.
Dlaczego auta na abonament dla firm? Wsłuchaj się w głos eksperta Quarson w podcaście Cartrack Polska.
Chcąc zgłębić ten temat wzięliśmy „na warsztat” wynajem krótkoterminowy. Do studia Cartrack zaprosiliśmy eksperta i wieloletniego praktyka rynku. Radosław Kraciuk od ponad 25 lat zarządza flotą samochodową w największych firmach w Polsce. Nasz gość ma wieloletnie doświadczenie w zapewnianiu mobilności i polityce zakupowej we flotach 3000+ pojazdów.
Obecnie Radosław Kraciuk pełni rolę Purchase Managera w Qarson Polska. Firma specjalizuje się w dostarczaniu aut w ramach opłaty abonamentowej na rok. 12-miesięczna umowa najmu na fabrycznie nowy samochód w stałej miesięcznej racie. Wysłuchaj całego odcinka, aby wiedzieć, czy jest alternatywa dla leasingu oraz w jaki sposób wynajem aut zyskuje na popularności:
Skuteczne zarządzanie flotą samochodową w firmie.
Zarządzanie flotą samochodową to złożony proces. Jeżeli już posiadasz w swojej firmie auta służbowe, czas zająć się kosztami i zapewnieniem ciągłej mobilności pracownikom. W tym aspekcie przedsiębiorcy najczęściej w Polsce wybierają system GPS dla firm i flot Cartrack Polska.
Zatem jeżeli chcesz efektywnie wykorzystywać auta w firmie, zarządzać kosztami i emisją CO2, zdecyduj się na system do zarządzania flotą. W Cartrack rozwijamy naszą własną technologię i system od ponad 15 lat. Dzięki temu dajemy 100% gwarancji na technologię i system przez cały okres trwania kontraktu. Co więcej, z naszego systemu każdego dnia korzysta ponad 55 000 kierowców w Polsce.
Wypełnij poniższy formularz, a skontaktuje się z Tobą nasz doradca. Poznamy Twój biznes i błyskawicznie zaproponujemy sprofilowany pokaz możliwości naszego systemu: