Tanie paliwo określenie, którego nie użyje żaden przedsiębiorca ani osoba prywatna już od bardzo wielu miesięcy. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii telemetrycznych jest bardzo wiele możliwości jak tankować tańsze paliwo. Finalnie to dobry sposób aby tym samym nie obciążać budżetu flotowego.
Ceny paliw w Polsce.
Ceny paliw w Polsce w Q3 2022 nie powróciły do rekordów z przełomu Q1/Q2 2022 roku. Wtedy to na niektórych stacjach za PB95 trzeba było płacić ponad 8 PLN/litr, a cena paliw premium przekraczała 8,5 PLN/litr. Pod koniec sierpnia cena baryłki ropy BRENT na giełdzie spadła poniżej poziomu notowanego przed początkiem inwazji Rosji na Ukrainę.
Finalnie spadek cen roby na giełdzie nie poszedł jednak w parze z obniżkami cen paliw na stacjach. Koncerny tłumaczą to wyższymi kosztami pośrednimi, takimi jak ceny gazu, prądu czy rosnące koszty pracy z uwagi na galopująca inflację. Eksperci e-petrol przewidują, że pod koniec października średnie ceny na stacjach paliw wyniosą:
- PB98: od 7,45 do 7,65
- PB95: od 6,80 do 7,02
- ON: od 7,95 do 8,10
- LPG: od 3,15 do 3,21
Ceny paliw w Polsce nadal pozostają jednymi z najniższych w Europie, co spowodowane jest interwencjonizmem Państwa. Nie zmienia to jednak faktu, że z końcem 2022 wygaszone mają zostać Tarcze Antyinflacyjne. To z kolei spowoduje wzrost cen paliw przynajmniej o 1 PLN/litr. Taki wzrost z kolei przełoży się na wzrost inflacji – ekonomiści wieszczą inflację na poziomie 20%+ już w styczniu/lutym 2023.
Sposoby na tańsze paliwo.
Bazowymi sposobami na tańsze tankowanie dla flot są karty paliwowe oraz indywidualnie wynegocjowane poziomy rabatowania. To jednak nie wystarczy. Budżety flotowe drenuje i rujnuje nie tylko tempo zmian i sam wzrost, co absolutny brak przewidywalności cen w przyszłości.
Rynek jest bardzo niestabilny. Niepewność, niepokoje geo-polityczne oraz coraz większe niezadowolenie biznesu i społeczeństwa z uwagi na trudniejsze warunki życia. Finalnie to sprawia, że planowanie wydatków w długofalowym ujęciu staje się absolutnie niemożliwe.
Do kiedy tańsze paliwo na Orlenie? Do kiedy tańsze paliwo na BP? To często spotykane pytania, jakie pod koniec wakacji gościły na ustach wielu przedsiębiorców. Niestety – promocje na paliwo, które gwarantowały tańsze paliwo i tańsze tankowanie, zakończyły się. Zostały jedynie opcje w ramach programów lojalnościowych. Finalnie dopuszczają one rabat na paliwo, a co za tym idzie – tańsze paliwo – w kwocie 10 gr/litr.
Kolejnym sposobem na płacenie niższych kwot na litr paliwa na stacjach jest ograniczenie mobilności pracowników. Po wtóre jest to też nałożenie limitów, rozliczanie kilometrów prywatnych czy wprowadzenie tzw. kilometrówek. To jednak bardzo skrajna metoda, ponieważ prowadzi ona wprost do spadku morale pracowników, zmniejszenia efektywności pracy i ograniczenia mobilności. W efekcie może i zaoszczędzimy na paliwie, jednak jest to droga do spadku jakości świadczonych usług. Po drugiej jest to droga do większej rotacji pracowników, spadku zaufania Klientów wobec naszego biznesu.
Najlepszą metodą na tańsze paliwo jest stosowanie nowoczesnych systemów monitoringu GPS pojazdów, profesjonalnie zwanych telemetrią. Monitoring GPS pozwala chronić flotę przed wzrostem cen i zarządzać mieniem firmowym bez wpływu na ich zdolności operacyjne. Pamiętaj – tanie paliwo nie musi oznaczać strategicznych kompromisów.
Jak obniżyć koszt tankowania dzięki monitoringowi GPS pojazdów?
Cartrack Polska jest globalnym twórca i dostawcą technologii BIG DATA, wspartej przez system GPS, do zarządzania flotami pojazdów. Z naszych usług korzysta aktywnie ponad 1 750 000 użytkowników na całym świecie. Dzięki naszemu ekosystemowi usług każda flota może bezpieczne obniżać ceny za tankowanie i optymalizować procesy biznesowe.
Obniżenie kosztów tankowania możliwe jest dzięki zastosowaniu monitoringu GPS pojazdów, który niesie ze sobą wymierne i błyskawicznie zauważalne korzyści:
- redukcja nadmiernych przebiegów (optymalizacja tras)
- czynnik prewencyjny
- spadek średniego spalania
- spadek nadużyć paliwowych
- mniejsze zużycie części eksploatacyjnych i niższe koszty serwisowania
- ograniczenie emisji CO2 we flocie
… a to dopiero początek listy! Zarządzanie firmą i flotą musi odbywać się poprzez rozbudowaną analitykę danych – to jedyna droga do bezpiecznego i skalowalnego rozwoju biznesu. Cartrack Polska zapewnia stabilną i nieustannie rozwijaną technologię lokalizacji GPS pojazdów w firmie. Co więcej, czyni to wraz ze specjalistycznym wsparciem, szkoleniami i 100% gwarancji przez cały okres trwania kontraktu. Finalnie – tańsze paliwo jest w zasięgu Twojej ręki!
Tanie paliwo dzięki systemowi Cartrack Polska
Niezależnie od cen na stacjach benzynowych – zawsze jest możliwość aby zoptymalizować koszty ponoszone przez flotę na tankowania. Oszczędności bowiem nie wynikają z obniżenia średniej ceny każdego tankowanego litra paliwa, a z redukcji średniego spalania.
Średniorocznie każdy pojazd flotowy pokonuje ok. 3000 km. Z naszych analiz wynika, że w przypadku silnika diesla oraz pojazdu z segmentu C, średnie spalanie wynosi 6 l/100km. Wynika z tego, że każdego miesiąca musimy tankować statystyczne auto w firmie 180 litrami diesla. To z kolei przy cenie 7 PLN/litr daje nam łączny miesięczny koszt na poziomie 1260 PLN.
Warto zaznaczyć, że poprzez stosowanie Tarczy Antyinflacyjnej oraz sezonowych promocji na paliwo (-30 groszy Orlen, -30 groszy BP, promocja -10 groszy itd.) widoczne na stacjach paliw ceny są i tak mocno zaniżone wobec europejskiej średniej (wynoszącej obecnie ok. 8,20/litr w przypadku diesla). Co więcej, niższy niższy VAT na paliwo – 8% zamiast 23%, przedsiębiorcy zaliczają na poczet odliczenia podatku VAT mniejsze kwoty.
ECODRIVING a tańsze paliwo. Liczby nie kłamią!
Dzięki programowi Cartrack ECODRIVING jesteśmy w stanie obniżyć koszty paliwa (tańsze paliwo). Redukcja zaledwie o 0,5 l/100km w ujęciu miesięcznym pozwala nam zatankować o 15 litrów paliwa mniej. Finalnie to już daje nam oszczędności w wysokości 105 złotych miesięcznie na każdym pojeździe we flocie.
Tanie paliwo jest w zasięgu ręki, a zaprezentowany efekt robi ogromne wrażenie przy efekcie skali całego parku samochodów w firmie:
- Niższe spalanie o 0,5 l/100km przy flocie 30 pojazdów (3000 km miesięcznie | cena paliwa 7 pln/litr) to mniejsze koszty paliwa we flocie w skali całego roku o 37 800 złotych.
- Mniejsze spalanie przy 0,5 l/100km przy flocie 100 pojazdów (3000 km miesięcznie | cena paliwa 7 pln/litr) to mniejsze koszty paliwa we flocie w skali całego roku o 126 000 złotych.
Tanie paliwo (niższe koszty tankowania) można jeszcze wzmocnić. Dzieje się tak ponieważ nasze doświadczenie pokazuje, że w przypadku wielu kierowców spadek średniego spalania przekracza nawet średniomiesięcznie 1l/100km.
- Mniejsze spalanie o 1 l/100km przy flocie 30 pojazdów (3000 km miesięcznie | cena paliwa 7 pln/litr) to mniejsze koszty paliwa we flocie w skali całego roku o 75 600 złotych.
Sposoby na tańsze paliwo w Twojej firmie i flocie.
Możliwości obniżenia cen paliw w Polsce jest wiele. Finalnie jednak to telemetria pozwala na tanie tankowanie bez negatywnego wpływu na mobilność pracowników.
Z pewnością wypełnij poniższy formularz aby dowiedzieć się więcej o systemie telemetrii Cartrack. Dzięki naszemu doświadczonemu zespołowi analityków i specjalistów od zarządzania floty wesprzemy Cię i Twój biznes w realizacji każdego celu związanego z firmową flotą: