Jesteś menedżerem floty? Jeśli tak, możesz mieć długą listę KPI firmy wobec Twojej osoby. Lista wymagań względem Ciebie może dotyczyć spełnienia standardów zgodności, czy zmniejszenia kosztów paliwa w całej flocie. Co więcej, może dotyczyć również poprawy wyników bezpieczeństwa floty. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki monitoring GPS floty możesz osiągnąć wszystkie te cele.

Nie ma wątpliwości, że flota samochodów flotowych odgrywa ważną rolę w codziennej działalności wielu organizacji. W tym procesie skuteczne zarządzanie flotą ma kluczowe znaczenie. Oczywiście, jeśli pojazd nie jest dostępny, gdy ktoś go potrzebuje, ta osoba nie będzie w stanie wykonywać swojej pracy. Należy również pamiętać, że prowadzenie floty wiąże się ze znacznymi kosztami. Należą do nich wydatki na paliwo, raty leasingu/wynajmu, serwis i eksploatacja. Finalnie Technologia GPS pomaga poprawić bezpieczeństwo i niezawodność systemów transportowych, a także optymalizuje trasy ruchu ładunku przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Biorąc pod uwagę jego znaczenie i związane z nim ogromne koszty, wiele organizacji przekazuje stery menedżerowi floty. Dlatego menedżer floty jest odpowiedzialny za redukcję kosztów przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej dostępności niezawodnej i bezpiecznej floty pojazdów (mobilności pracowników). Lokalizacja GPS pojazdów w firmie to kluczowe narzędzie pozwalające realizować złożone zadania zarządcze dotyczące floty.

Czym jest telematyka GPS?

Telematykę możemy zdefiniować jako konwergencję technologii lokalizacji, komunikacji bezprzewodowej i elektroniki samochodowej. Finalnie technologie te są wykorzystywane do płynnego zintegrowania samochodu z nowoczesną erą informacji. Jeśli zarządzasz całą flotą pojazdów, prawdopodobnie na co dzień spotykasz się z tego typu elektronicznym urządzeniem rejestrującym. Pamiętaj, że monitoring GPS floty jest możliwy właśnie dzięki telematyce. Podsumowując – poprawne zarządzanie flotą możliwe jest wyłącznie poprzez zarządzanie danymi.

Warto również zauważyć, że ta technologia reprezentuje konwergencję wielu różnorodnych profesjonalistów, a także działów. Niektóre z nich to między innymi IT, produkcja, sieci, inżynieria, oprogramowanie i sprzęt. Cartrack rozwija swoją autorską technologię od ponad 13 lat, na przeszło 20 rynkach.

Na pewno możemy powiedzieć, że telematyka to kompleksowy system, który gromadzi dane w celu zapewnienia praktycznego wglądu, informacji i wskazówek, które usprawnią zarządzania flotą. Pamiętaj, że najlepsze systemy pomagają zaoszczędzić czas operatorów flot, dostarczając cennych informacji:

 • Skutecznie monitorują lokalizację pojazdu
 • Nadzorują zachowanie kierowcy (profilują użytkownika pojazdu)
 • Monitorują diagnostykę pojazdu
 • Śledzą zużycie paliwa i zużycie podzespołów
 • Planują i optymalizują trasy
 • Zarządzają czasem pracy kierowcy
 • Poprawiają efektywność procesów biznesowych
 • Wspierają działy księgowości, zasobów ludzkich, sprzedaży, utrzymania i Zarządy

zastosowaine gps

Czym jest telematyka floty i jak pomaga w zarządzaniu flotą?

Czy wiesz, że w branży transportu telematyka pojazdów jest wykorzystywana do zbierania danych za pomocą kombinacji czujników? Jest również używana do technologii GPS (Global Positioning System) i różnych kodów diagnostyki pokładowej. Należy również pamiętać, że gromadzone dane zazwyczaj obejmują zachowanie kierowcy. Ponadto dotyczą lokalizacji pojazdu, aktywności pojazdu, a także diagnostyi silnika w czasie rzeczywistym. Monitoring GPS floty pozwala gromadzić, agregować, kategoryzować i prezentować strategiczne dla Twojego biznesu dane.

Finalnie monitorowanie i zarządzanie pojazdami służy do opisywania pokładowych aplikacji komunikacyjnych i usług. Dalej, to one komunikują się ze sobą za pośrednictwem odbiorników GPS oraz innych urządzeń śledzących. Jednym z najczęstszych zastosowań jest zarządzanie flotą poprzez monitorowanie pojazdów. Należy pamiętać, że systemy monitoringu GPS floty stale gromadzą dane za pośrednictwem mobilnych jednostek pojazdu. Dane są następnie przesyłane za pośrednictwem tych odbiorników GPS na serwer, który wprowadza je do platformy systemowej. Następnie dane są przetwarzane i gotowe do wyświetlenia w przejrzystej i zrozumiałej strukturze.

Dane są również jednocześnie analizowane i archiwizowane, co ułatwia i przyspiesza podejmowanie świadomych decyzji. Pamiętajmy, że to jedna z największych zalet telematyki BIG DATA. Tego typu rozwiązania dostarcza do ponad 1 750 000 pojazdów na całym świecie Cartrack. Warto zauważyć, że technologia stale zyskuje na popularności w wyniku dużego zapotrzebowania biznesowego oraz wymogów regulacyjnych.

Jak działa telematyka rozumiana jako monitoring GPS floty?

Czy wiesz, że na wczesnych etapach rozwoju dane telematyczne były gromadzone głównie przez różne urządzenia śledzące, a także komputery pokładowe? Wraz ze wzrostem popularności telefonów komórkowych, dane takie jak dane dotyczące silnika, awarii pojazdu i zużycia paliwa zostały połączone z innymi danymi telefonu. Dzięki temu jest przydatny nie tylko dla menedżerów sprzętu, ale także dla menedżerów całej floty i pojazdów.

Warto wspomnieć, że telematyka współpracuje z częścią lub wieloma elementami technologii. Dalej są one zainstalowane w pojeździe w celu monitorowania jego stanu. Pamiętaj, że zazwyczaj obejmuje to takie informacje, jak prędkość, zużycie paliwa, lokalizacja i godziny pracy kierowców. Po wtóre są to też informacje dotyczące śledzenia zasobów, a nawet optymalizacja trasy przejazdu. Nieinwazyjny montaż lokalizatora GPS w pojeździe, indukcyjnie na szynie CAN, daje ogromne możliwości skalowania biznesu.

W większości przypadków urządzenie monitoringu GPS floty jest zwykle podłączone do portu diagnostyki pokładowej pojazdu za pomocą zwykłej karty SIM. Należy pamiętać, że modem umożliwia bezproblemową komunikację zebranych danych przez sieć bezprzewodową z głównym serwerem. Najnowocześniejsze jednostki uniemożliwiają ingerencję z zewnątrz i w bezpieczny sposób łączone są indukcyjnie z szyną CAN.

Urządzenie przechwytuje dane do monitorowania przez systemy GPS, które łączą się z systemem pokładowym pojazdu. Następnie technologia pokładowa przesyła dane z systemu nawigacyjnego za pośrednictwem połączenia komunikacyjnego z systemem monitorowania GPS floty. Na koniec, dane są rejestrowane i wyświetlane w celu analizy i oceny w celu poprawy praktyk flotowych. Zatem biorąc pod uwagę, że korzystasz z odpowiedniego rozwiązania do zarządzania flotą.

Urządzenia i oprogramowanie systemu monitoringu GPS floty.

Zazwyczaj dane są przechwytywane przez małe urządzenie, które jest zainstalowane w samym pojeździe. Urządzenie zbiera, przechowuje, a następnie przesyła dane dotyczące osiągów, użytkowania i stanu pojazdu itp. To nie tylko biznesowe przypadki użycia.

Czy wiesz, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń GPS, które oferują różne funkcjonalności i unikalne korzyści? Warto również zauważyć, że najbezpieczniejsze i najdokładniejsze urządzenia monitoringu GPS floty są przewodowe. Urządzenia te zapewniają funkcjonalność odporną na manipulacje, a także szerszy zakres łączności z wieloma urządzeniami peryferyjnymi, co jest świetne.

Zalety telematyki dla Twojej floty.

Telematyka GPS przynosi wiele korzyści organizacjom korzystającym z tej technologii, zwłaszcza w zakresie zarządzania flotą, a zwłaszcza ulepszania pojazdów flotowych. Oto wybrane z nich, które powinny Cię zainteresować:

Efektywność paliwowa floty.

Zapewne wiesz, że paliwo jest jednym z najważniejszych kosztów, jakie ponosi flota handlowa. Możesz korzystać z danych z systemów telematycznych pojazdu, aby analizować praktyki jazdy i nawyki jazdy oraz poprawiać zużycie paliwa. Gospodarka paliwowa jest często dotknięta wieloma problemami. Niektórzy z nich są:

 • Przyśpieszenie i ostre hamowania
 • Nieefektywne trasy przejazdu
 • Nadmierna praca na biegu jałowym
 • Nieautoryzowane użycie pojazdu

Można to wykorzystać, aby zapobiec pracy choćby na biegu jałowym. Po wtóre, aby zapobiec objazdom i innym typom zachowań podczas jazdy, które powodują marnowanie paliwa, aby poprawić ogólne zużycie paliwa.

Konserwacja zapobiegawcza floty.

Czy wiesz, że te systemy GPS mogą pomóc Ci nie tylko monitorować wydajność kierowców? Co więcej, mogą także informować Cię o stanie Twoich pojazdów? Należy pamiętać, że konserwacja zapobiegawcza pojazdu zwykle opiera się na przebiegu. Natomiast inspekcje i usługi są wykonywane rutynowo po pomyślnym przejechaniu przez pojazd określonej liczby kilometrów.

W przypadku niektórych produktów i danych telematycznych można uzyskać łatwe do zrozumienia raporty. Co więcej, także automatyczne planowanie oparte na przykład na odczytach licznika kilometrów lub czasie pracy silnika. Dzięki temu uzyskasz cenne informacje, które pomogą w terminowym tworzeniu rygorystycznych i szczegółowych harmonogramów konserwacji, minimalizując przestoje pojazdu.

Zwiększyć efektywność firmowej floty pojazdów.

Kolejną korzyścią jest to, że kierowcy, którzy wiedzą, że ich zachowanie jest ściśle monitorowane GPS floty, mają tendencję do osiągania lepszych wyników i przestrzegania standardów firmy oraz przepisów. Finalnie pomoże to zmniejszyć liczbę wypadków i zminimalizować uszkodzenia pojazdów i ładunku.

Popraw bezpieczeństwo floty i kierowców.

Dzięki ścisłemu monitorowaniu aktywności pojazdów i kierowców oraz praktyk prowadzenia pojazdów, dane te umożliwiają Twojej firmie podejmowanie na czas decyzji dotyczących rodzaju programów szkoleniowych dla całej floty, a także wytycznych dotyczących jazdy, które można wdrożyć w celu poprawy bezpieczeństwa i zgodności w organizacji.

Jako menedżer floty możesz również opracowywać programy szkoleniowe. Co więcej – nawet indywidualne sesje coachingowe na podstawie danych telematycznych, takich jak ostre hamowanie, aby zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy.

Czy wiesz, że niektóre programy umożliwiają również zachęcanie kierowców do korzystania z reguł i praktyk w zakresie bezpieczeństwa na co dzień? A to oznacza, że ​​możesz łatwo (g)rywalizować swój program bezpieczeństwa i zapewnić kierowcom, że są bezpieczni na drodze. Pomoże to zmniejszyć nie tylko ostre hamowanie, ale także ogólną czujność i bezpieczeństwo kierowcy.

Optymalizacja osiągów pojazdu.

Najnowsze czujniki i urządzenia pojazdu mogą w odpowiednim czasie dostarczać alerty o problemach z silnikiem i wielu innych problemach diagnostycznych. Co więcej, jednocześnie mogą ostrzegać centra wyznaczania tras, gdy pojazdy są wyłączone z eksploatacji. Należy pamiętać, że pamięć podręczna danych pojazdu może pomóc w przeglądzie floty, a także w planowaniu wymiany, co jest wygodne.

monitoring gps floty, tco, koszty floty, cartrack

Monitoring GPS floty w Cartrack.

Cartrack Polska jest producentem i dostawcą usług telemetrycznych BIG DATA do monitoring floty pojazdów. Od ponad 14 lat rozwijamy portfolio rozwiązań SaaS. Ich celem jest kompleksowe wsparcie Zarządów i menadżerów flot w zakresie optymalizacji kosztów floty i bezpieczeństwa kierowców. Finalnie system też wspiera także redukcję emisji CO2 i poprawia efektywności procesów biznesowych.

Podsumowując, telemetria pozwala zrealizować strategicznie istotne rewizje portfela kosztów i składu operacji flotowych. Realizowane jest to tak aby dokonać niezbędnych dla utrzymania rentowności modyfikacji w obrębie floty.

lokalizacja samochodów, system monitoringu pojazdow gps, system monitorowaina pojazdów gps, tańsze paliwo

Telemetria Cartrack Polska to błyskawiczny zwrot z inwestycji (ROI). Na pewno już od pierwszego miesiąca użytkowania można obserwować redukcję bieżących kosztów użytkowania pojazdu. Skalowalne możliwości, jakie daje system SaaS Cartrack Polska, w pełnym stopniu przywracają sterowalność budżetem flotowym.

Wypełnij poniższy formularz aby przekonać się jakie korzyści dla Twojego biznesu i floty niesie system Cartrack Polska:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .