Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące transportu zwierząt bardzo szczegółowo precyzują warunki, sposób, czas oraz rodzaj przewozu w jakim różne gatunki zwierząt mogą być przemieszczane z punktu A do B. Znaczącą role w zapewnieniu zwierzakom godnych i bezpiecznych warunków podróży odgrywa technologia glokalizacji, w którą, zgodnie z normami Głównego Inspektoratu Weterynarii, muszą być wyposażone wszystkie pojazdy dedykowane do długodystansowego przewozu zwierząt.
Przepisy regulujące w szczegółowy sposób zakres dostosowania pojazdów do długotrwałego przewozu zwierząt zostały wprowadzone w życie już w 2007 roku, aby pełnym zasięgiem objąć pojazdy transportu żywych zwierząt . Niestety, do dnia dzisiejszego przepisami nie jest uregulowany transport żywca w celach uboju, co stanowiło już przedmiot kontroli NIK w 2016 roku, a aspekt ten bardzo żywo dyskutowany jest na forum publicznym oraz w ramach interpelacji poselskich.
To co jest mocno usankcjonowane i mocno weryfikowane przez Polską Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego, w razie kontroli, to przede wszystkim sposób oraz jakość przewozu żywych zwierząt np. ze schroniska do swojego nowego właściciela. Unijne dyrektywy, i wynikające z nich prawo krajowe, mają za zadanie m.in. wymóc na firmie transportującej zwierzęta wyposażenie środka lokomocji w System monitorowania transportu zwierząt, co w efekcie ma ułatwić przestrzeganie unijnych dyrektyw związanych z humanitarnym transportem zwierząt w Europie.
Przewóz zwierząt to transport bardzo delikatnego „cargo”. Ponieważ w wyniku złych warunków transportowych wiele zwierząt ginęło, zostawało rannych, a w razie wypadku – odnosiło ciężkie obrażenia, Unia Europejska nałożyła wiele obostrzeń i przepisów dotyczących bezpiecznego i humanitarnego transportu tego delikatnego „towaru”. Dzięki temu obniżyła się drastycznie śmiertelność przewożonych zwierząt, a w razie wypadku i kolizji z takim transportem, obniżył się współczynnik i ryzyko większych obrażeń zarówno po stronie ludzkich, jak i zwierzęcych pasażerów.
Obecnie żywe zwierzęta można przewozić nie dłużej niż przez 8 godzin na raz. Po upływie tego czasu zwierzęta muszą mieć czas na odpoczynek i regenerację w specjalnie wyznaczonych miejscach. Co więcej, transportu zwierząt musi być realizowany przez specjalnie przystosowane pojazdy, które muszą zapewniać m.in. odpowiedni przepływ powietrza, ochronę zwierząt przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi (mróz, deszcz, śnieg, silny wiatr, skrajne temperatury) oraz przed ucieczką lub wypadnięciem.
Co więcej, pojazdy do przewozu zwierząt muszą być również wyposażone w profesjonalny system monitoringu GPS. Technologia telemetryczna umożliwia obowiązkowe zgłaszanie transportu do organu nadzorującego i wymusza na realizatorze przewozu przejazd szybki, sprawny i zgodny z warunkami wyznaczonymi przez Głównego Lekarza Weterynarii. Warto dodać, że pojazdy do przewozu zwierząt muszą być wyposażone w system wymuszonej wentylacji, system rejestracji temperatury oraz w urządzenia umożliwiające dozowanie pokarmu oraz wody w trakcie podróży.
Cartrack Polska dumnie wspiera schronisko Kocham Psisko, które od wielu lat zapewnia godny byt wielu chorym, porzuconym i osamotnionym czworonogom. To wspaniałe miejsce pełne ludzi dobrego serca mieści się miedzy Warszawą, a Radomiem i jest domem dla wielu potrzebujących ciepła i troski psów.
Schronisko Kocham Psisko, aby lepiej wypełniać swoją misję, postanowiło przystosować samochód dostawczy do wymagających przepisów weterynaryjnych w zakresie transportu zwierząt. Dzięki temu podopieczni schroniska jeszcze szybciej, łatwiej i bezpieczniej będą w stanie dotrzeć do swojego nowego domu, nawet jeżeli jest to bardzo odległe miejsce. Cartrack Polska dostarczył niezawodny i profesjonalny system monitoringu GPS, który jest jednym z prawem wymaganych elementów przewozu żywych zwierząt.
Zachęcamy Was również do odwiedzenia profili schroniska w mediach społecznościowych: na Facebooku i Instagramie.