Zmniejszenie kosztów to trudny proces. Nie wystarczy tylko zmniejszyć wydatków. Trzeba również zachować odpowiedni balans pomiędzy redukcją wydatków, a operacyjną zdolnością floty, pracowników i organizacji do świadczenia oferowanych usług. Cartrack Polska dostarcza usług telemetrycznych, które umożliwiają profesjonalne zarządzanie flotą i optymalizację jej struktury finansowej.
Rosnące koszty utrzymania floty, spowodowane presją inflacyjną, utrudniają realizację założonych budżetów. COVID-19 oraz wojna w Ukrainie generują dodatkowe stresory gospodarcze. To one negatywnie wpływają na stabilność i przewidywalność finansów w Twoim firmowym car parku. Aby lepiej projektować proces zmniejszania kosztów zapoznaj się z obszarami, wobec których można dokonać rewizji wydatków.
Lista sposobów zmniejszenie kosztów we flocie:
1. Zmiana metody finansowania pojazdów.
Rozważenie alternatywnych metod finansowania jest podstawowym punktem wyjścia podczas przeglądu strategii floty. Zmiany w działalności biznesowej i czynniki zewnętrzne mogą oznaczać, że decyzje, które podjąłeś trzy lub cztery lata temu, mogą nie wytrzymywać w tej chwili próby optymalizacyjnej. Istnieje kilka sposobów finansowania floty. Leasing operacyjny (leasing) i wynajem długoterminowy pozostają najpopularniejszymi metodami finansowania aktywów flotowych w Polsce (zgodnie z danymi ZPL). Wybór zaufanego i stabilnego dostawcy usług wynajmu długoterminowego będzie w dużym stopniu determinował poziom mobilności i fajansowej stabilności floty.
Aby dopasować strategię flotowa do nowych czasów musisz przeanalizować inne opcje finansowania mobilności pracowników. W grę wchodzi wynajem krótko i średnio terminowy, park pojazdów poolowych, car sharing czy nawet zakup za gotówkę.
2. Opracuj listę wyboru na podstawie CO2 i średniego spalania (l/100km).
Argumenty kosztowe i środowiskowe przemawiające za przyjęciem podstawowego limitu CO2 i l/100km są bardzo mocne. Przepisując swoją listę wyboru tak, aby zawierała tylko pojazdy o wartości emisji CO2 nie większej niż 140 g/km. Idąc dalej – nawet bardziej restrykcyjnie – poniżej 110 g/km. Wybieraj pojazdy o spalaniu paliwa nie większym poziomie niż 6,5 l/100km. Dzięki temu uzyskasz oszczędności w paliwie, ubezpieczeniach, a w przyszłości – być może na podatkach ekologicznych, opłatach drogowych itd. Możesz odnieść wrażenie, że ta zmiana wprowadziłaby zbyt wiele ograniczeń. Około dwie trzecie obecnie dostępnych samochodów na rynku jest w stanie zmieścić się w docelowym niższym poziomie emisji. Finalnie więc będziesz mile zaskoczony zakresem dostępnych pojazdów. Polityka taka jednak wyklucza wyboru aut szkodliwych dla środowiska i z parametrami spalania poniżej średniej rynkowej.
3. Usuń indywidualne możliwości wyboru pojazdu.
Na pewno nie jest to decyzja popularna. We flotach, gdzie pracownicy wybierają pojazdy tylko w oparciu o limity kwotowe, dobrze jest zacząć zmniejszenie kosztów od zamknięcia tej opcji. Na początku może to być niepopularne wśród kierowców. Jednak ich obawy mogą potencjalnie zostać rozwiązane dzięki możliwości prowadzenia znacznie „lepszego” samochodu dzięki ekonomii skali i zwiększonej sile nabywczej. Oczywiście, istnieją pewne branże i role, w których rekrutacja i utrzymanie są kluczowymi kwestiami. Finalnie i w takich przypadkach nie należy lekceważyć tak radykalnego posunięcia. Dla większości flot byłby to dramatyczny ruch polityczny, ale argumenty dotyczące kosztów sprawiają, że warto go poważnie przemyśleć. W tym wątku dodatkową premią dla menedżerów floty jest to, że bardzo ułatwia to realokację pojazdów).
4. Wybierz pojazdy na podstawie TCO.
Ważne jest, aby dokonać przeglądu całkowitego kosztu posiadania jako platformy, z której wybierane są optymalne pojazdy dla floty. Wielu menedżerów flot nadal wybiera pojazdy na podstawie ich ceny zakupu lub wartości RV. Nie zapewnia to dokładnego obrazu rzeczywistych kosztów pojazdu przez cały okres jego eksploatacji we flocie. Pamiętajmy, że koszty utrzymania pojazdów rosną, a ilość składowych elementów TCO jest ogromna. Tym bardziej trzeba mieć świadomość podatności na zmiany poszczególnych czynników.
5. Zachęcaj do ekonomicznej jazdy!
Zachęcanie pracowników do bardziej wydajnej jazdy może pomóc w znacznym obniżeniu rachunków za paliwo. Według Energy Savings Trust można osiągnąć oszczędności na poziomie 15%. Kierowcy przejeżdżający 20 000 km+ rocznie mogą zaoszczędzić średnio około 1300 PLN rocznie. Zrobią to jedynie poprawiając tylko swoje nawyki związane z prowadzeniem pojazdu!
Zmniejszenie kosztów w firmowej flocie jest ściśle związane jest z płynniejszą jazdą czy unikaniem gwałtownych przyspieszeń i hamowań. To także eliminacja agresywnych zachowań, przestrzeganiee limitów prędkości i zwiększona uważność.
Aby zaprojektować, wdrożyć i ewaluować tego typu projekt warto sięgnąć po sprawdzone i profesjonalne narzędzia. Na pewno program Cartrack ECODRIVING z aplikacją DRIVER APP pozwala profilować kierowców, modelować ich zachowania i prowadzić biznesową grywalizację.
6. Mądrze wybierz dostawcę karty paliwowej.
Wybierając dostawcę karty paliwowej, wybierz takiego, który ułatwia śledzenie wydatków za pomocą narzędzi do raportowania online. Wydajność samych paliw również może się znacznie różnić. Nie wybieraj dostawcy tylko na podstawie wysokości rabatu na paliwo. Uwzględnij również: sieć stacji tankowania (również poza granicami Polski), metody płatności i ich elastyczność, jakość centrum obsługi klienta. Zwróć równiez uwagę na otwartość na integracje np. z dostawcami usług telemetrycznych.
Zmniejszenie kosztów we flocie pojazdów to nie tylko szukanie rozwiązania najtańszego. Finalnie bowiem, tego typu opcja może okazać się droższa z uwagi na ukryte, dodatkowe i nie do końca wkalkulowane opłaty.
7. Skutecznie komunikuj plany zmniejszenia kosztów.
Znalezienie sposobów, w jakie kierowcy mogą pomóc zaoszczędzić fortunę na paliwie, to świetny pierwszy krok. Jednak jak przekazać wiadomość i utrzymać tempo? Duże firmy z zespołem ds. komunikacji wewnętrznej, działami HR lub flotą mogą pomóc w rozpowszechnianiu wiadomości. Co więcej, Twój dostawca floty powinien również być w stanie pomóc za pośrednictwem zasobów internetowych, biuletynów e-mail lub aplikacji.
Wejdź we współpracę z takimi kontrahentami, którzy zrozumieją że Twój sukces to również ich interes. W Cartrack Polska świadczymy przez cały okres trwania kontraktu bezpłatne szkolenia produktowe. Robimy to aby Klienci mogli korzystać z naszych usług w jak najpełniejszym zakresie. W Cartrack zmniejszanie kosztów rozumiemy nie tylko jako dostarczenie narzędzi. Dla nas to także ciągła komunikacja, wsparcie i fachowe doradztwo z zakresu car fleet managementu.
Cartrack Polska dostarcza stabilnych i profesjonalnych rozwiązań do zmniejszania kosztów floty.
Finalnie Cartrack Polska od ponad 14 lat umożliwia flotom korzystanie z autorskiego zestawu usług BIG DATA. System ten w skalowalny i profesjonalny sposób umożliwiają realizację ambitnych strategii flotowych.
Na pewno Cartrack Polska to nie tylko sama technologia, ale i zaplecze administracyjno-techniczne. Jest to gwarant nieprzerwanej obsługi niezależnie od okoliczności. Nasi analitycy, szkoleniowcy, konsultanci i fleet managerowie wspierają codziennie menadżerów flot, właścicieli firm oraz top management w podejmowaniu decyzji.
Cartrack Polska posiada Całodobowe Biuro Obsługi Klienta. To z kolei umożliwia realizację zapytań, spraw i pilnych kwestii niezależnie od pory dnia i roku. Jesteśmy nastawieni na wzorcową obsługę klienta i kierowców, aby zapewnić mobilność, sprawność i operacyjną gotowość Twojej floty do działania.
Cartrack Polska to szereg korzyści dla Twojego biznesu i floty; digitalizacja, optymalizacja, zmniejszenie kosztów, ambitne projekty CSR oraz skalowalna technologia. Niezależnie od charakterystyki floty, ilości pojazdów i zadań, jakie na co dzień wykonują kierowcy. Finalnie system Cartrack Polska to najlepsze narzędzie do wspomagania działań mających na celu zmniejszanie kosztów w firmowej flocie pojazdów.
Wypełnij poniższy formularz aby dowiedzieć się więcej o korzyściach systemu Cartrack dla Twojej floty i firmy: