Karty paliwowe to rozwiązanie znane każdemu operatorowi firmowej floty. Skąd wzięła się ich popularność? Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty paliwowej?

Zacznijmy od tego, że karta flotowa to rozwiązanie bardzo praktyczne. Podobnie jak inne tego typu rozwiązania z założenia oczywiście jest obliczone na budowanie naszej lojalności wobec stacji paliw wystawcy karty, ale w zamian oferuje znacznie więcej. Zdecydowanie nie można mylić kart flotowych z programami lojalnościowymi, które w zamian za worek wydanych pieniędzy oferują punkty wymienialne na drobiazgi do kuchni albo wiatraczek na USB.

Szczególnie dzisiaj, kiedy karty flotowe oferują zarówno koncerny paliwowe, jak i podmioty niezależne, umożliwiające tankowanie na stacjach wielu marek. Same koncerny od pewnego czasu honorują płatność kartą flotową konkurencji, choć jest to zależność dość wybiórcza, wynikająca z indywidualnych umów.

Najważniejsze korzyści kart paliwowych

Karty paliwowe pojawiły się w Polsce wraz z rozwojem dużych sieci stacji paliw i profesjonalizacją firmowych systemów zarządzania samochodami. W czasach, kiedy PKS albo MPT miały swoje bazy i stacje paliw, a systemy informatyczne oznaczały co najwyżej drukarkę igłową, nie było na nie miejsca. Potrzeba pojawiła się wraz z koniecznością ewidencjonowania faktur za paliwo spływających od setek kierowców z dziesiątek stacji z całej Polski.

W niektórych krajach Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech, ponad 95% flot nie wyobraża sobie transportu bez posiadania kart paliwowo-serwisowych.

DKV Euro Service Polska

Dla dużych flot firmowych karta paliwowa to oczywiście spory rabat na cenie paliwa. Kilka groszy pomnożone przez wielkość floty i roczny przebieg potrafi wygenerować robiącą wrażenie oszczędność. Mniejsze firmy odczują wygodę wynikającą z poprawy procesu ewidencjonowania kosztów paliwa. Niezależnie od wielkości floty, na koniec okresu rozliczeniowego otrzymają jeden dokument zbiorczy w miejsce stosu faktur.

Z naszej perspektywy bardzo istotna jest możliwość zbiorczej analizy danych. Udostępniamy taką opcję w Cartrack – nasze rozwiązanie umożliwia obserwowanie spalania konkretnych pojazdów, analizę stylu jazdy danych kierowców i optymalizację tych czynników, a w efekcie redukcję całkowitego kosztu operacyjnego floty. Dobrym uzupełnieniem naszych rozwiązań są dane dostarczane właśnie z kart paliwowych. Na dane behawioralne o prędkościach czy średnim spalaniu, jakie dostarcza Cartrack, nakładają warstwę ekonomiczną w postaci cen paliwa i całkowitego kosztu, jaki został poniesiony.

Monitoring floty

Zarządzanie flotą: Monitoring od podstaw

Monitoring floty jest możliwy dzięki systemowi GPS, zainstalowanym w pojazdach odbiornikom oraz oprogramowaniu agregującym dane i prezentującym je w przystępnej formie, takiej jak tabele, wykresy i wskazania na mapie. Czytaj dalej >

Karty paliwowe a bezpieczeństwo

Był taki czas, kiedy kierowca zestawu jadącego w daleką trasę płacił za tankowanie gotówką. By opłacić 800 litrów ropy tej gotówki musiało być niemało, dlatego karty paliwowe były rewolucją w dziedzinie bezpieczeństwa. Szczególnie w „szalonych” latach 90-tych, kiedy napady rabunkowe nie należały do rzadkości. Karty paliwowe wyeliminowały konieczność wożenia gotówki przez kierowców, co przyniosło kolejną oszczędność – ograniczone zostały nadużycia podczas tankowania. Jeszcze ściślejszą kontrolę nad bakiem umożliwiły systemy GPS, pozwalające monitorować stan paliwa. Wyeliminowanie gotówki z obrotu podniosło bezpieczeństwo kierowcy i budżetu firmy.

Usługi dodatkowe

Stacje dawno przestały oferować jedynie paliwo. Dzisiejszy wzrost obrotów np. Orlenu wynika w dużej mierze z poszerzenia oferty o produkty spożywcze. Podobnie wygląda to w innych sieciach, która od dawna umożliwiają zrobienie zakupów czy umycie auta na myjni. Karty paliwowe umożliwiają opłacenie części z tych usług. W Europie Zachodniej dodatkowo umożliwiają wniesienie opłaty za autostradę lub za serwis w partnerskiej sieci warsztatów.

Karty paliwowe

Użytkownicy usługi Cartrack mogą zintegrować swoje karty paliwowe z naszym systemem zarządzania flotą. Dzięki temu dane o tankowaniach są zbierane w jednym miejscu. Porównanie ilości zatankowanego paliwa ze stanem baku pozwala na ścisłą kontrolę kosztów.

Karty paliwowe – kogo wybrać?

Na rynku dostępnych jest wielu dostawców. Spośród nich wyróżnić należy:

Ariscard, AS24, Berlio, BP/Routex, BZA-ESSO, DKV, E100, euroShell, Eurowag, LOTOS Biznes, LUKOIL Fleet Card, MOYA Firma, Circle K, UTA.

Po szczegóły oferty polecamy udać się do przedstawicieli dostawców. Jak zwykle w tego typu ofertach, ostateczny koszt jest uzależniony od wielu czynników, takich jak zakres usługi czy wielkość floty.

Zdjęcie główne: Markus Spiske

Author

Dzięki zaawansowanej telemetrii, monitoringowi GPS i inteligentemu przetwarzaniu dużych zbiorów danych, jesteśmy źródłem wiedzy stojącej u podstaw ważnych decyzji biznesowych. Pomagamy redukować wydatki na auta służbowe, szkodliwą emisję. Promujemy kulturę odpowiedzialnej jazdy.