Po 15 latach, od 17 stycznia 2023, wzrosną stawki kilometrówki – czyli kwotę jaką pracodawca musi oddać pracownikowi za wykorzystanie prywatnego auta do celów służbowych. Informację przekazał rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, Szymon Huptyś. Rozporządzenie w sprawie wysokości stawki kilometrówki od 2023 wejdzie w życie już 17 stycznia.

system do zarządzania flotą, system GPS, ruch uliczny w Warszawie

Samochód prywatny do celów służbowych – jak rozliczać?

Brak waloryzacji stawki kilometrówki od 2007 wzbudzał wiele dyskusji i kontrowersji już od kilku lat. Dyskusja na ten temat nasiliła się wraz ze wzrostem cen paliw oraz łącznych kosztów użytkowania pojazdu (TCO). Układ, gdzie pracownik realizuje zadania zlecone przez pracodawcę używając samochodu prywatnego (nie będącego własnością pracodawcy) jest w Polsce częstym przypadkiem.

W komunikacie przekazanym przez PAP Szymon Huptyś (rzecznik MI) wskazał, że:  Zgodnie z przepisami art. 34a ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca (zleceniodawca) ma obowiązek rozliczać się z pracownikiem, który użytkuje samochód prywatny do celów służbowych zgodnie z liczbą pokonanych w trybie służbowym kilometrów oraz w zgodzie z rodzajem pojazdu i pojemnością silnika.

Trzeba również pamiętać, że poprawne rozliczanie kilometrówek jest również polem szczególnej uwagi dla Urzędu Skarbowego, który wobec tych elementów finansowych monitoruje potencjalne nadużycia przekazywania pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia poza systemem podatkowym. W celu klarownego i księgowo poprawnego ewidencjonowania przebiegu i wykorzystania pojazdu z pewnością należy stosować zaawansowane rozwiązania telemetryczne. System monitoringu GPS dla flot pozwala zarządzać trybem prywatności (widoczności), w sposób pozwalający odpowiednio rozliczać wobec stawki kilometrówki od 2023 roku i przechowywać poprawnie dane.

Stawki kilometrówki od 2023.

Przypomnijmy, że stare stawki za przejechanie 1 km autem prywatnym do celów służbowych, obowiązujące od 2007 do 16.01.2023 wynoszą 0,5214 zł dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm sześc., 0,8358 dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm sześc., 0,2302 zł dla motocykla, oraz 0,1382 zł dla motoroweru.

Stawki kilometrówki od 17.01.2023 wynoszą, zgodnie z nowymi przepisami, pokrywa pracodawca według stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, które nie mogą być wyższe dla samochodu osobowego pojemności skokowej silnika do 900 cm3 niż 0,89 zł, dla samochodu o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 1,15 zł, dla motocykla – 0,69 zł, a dla motoroweru – 0,42 zł.

Warto zauważyć, że w przypadku pojazdów wzrost stawki kilometrówki wynosi ok 40%. W przypadku jednośladów (motocykl i motorower) stawka wzrośnie o 300%! Wzrost stawki kilometrówki będzie urealnieniem kwoty, jaką pracownik otrzyma za użytkowanie pojazdu prywatnego do celów służbowych.

kilometrówka 2023

Jak rozliczać kilometrówkę poprawnie?

Ewidencjonowanie przebiegu oraz trybu jazdy jest wymagane przez pracodawców i pracowników, którzy rozliczają się wobec kilometrówek. Niezależnie od tego czy mówimy o użytkowaniu pojazdu służbowego do celów prywatnych, czy samochodu prywatnego do celów służbowych – monitoringu GPS dla flot jest podstawowym systemem umożliwiającym prowadzenie pełnej dokumentacji zgodnej z wytycznymi Urzędu Skarbowego. Ze stosowania systemu GPS w aucie wspierającego rozliczani

Nowoczesne systemy GPS dla flot umożliwiają zarządzanie uprawnieniami oraz prywatnością pracownika w zgodzie z RODO oraz polityką flotą firmy. Dzięki wsparciu technologii w rozliczaniu kilometrówek mamy możliwość poprawnego naliczania kilometrówek zgodnie z obowiązującymi stawkami, jak i przeglądania archiwalnych danych.

telemetria, monitoring pojazdow gps, cartrack

Cartrack jest producentem skalowalnego systemu GPS dla flot, który m.in. daje dostęp do MODUŁU PRYWATNOŚĆ. Cartrack Moduł PRYWATNOŚĆ pozwala zarządzać widocznością/niewidocznością danych pochodzących z poszczególnych pojazdów. Cartrack Moduł PRYWATNOŚĆ to nowoczesne rozwiązanie dające możliwość dystrybuowania uprawnień do zarządzania prywatnością z poziomu kierowcy lub administratora.

Jeżeli chcesz poprawnie zarządzać i rozliczać użytkowanie pojazdów do celów prywatnych i służbowych wypełnij poniższy formularz aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach Cartrack dla flot i biznesu:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .