Embargo na rosyjską ropę a ceny paliw na stacjach w 2023 roku

Od 5 lutego 2023 w życie wejdzie embargo na rosyjską ropę. Z pewnością embargo na rosyjską ropę uniemożliwia import rafinowanych produktów ropopochodnych z Federacji Rosyjskiej do Europy. To opóźniony mechanizm 6 pakietu sankcji na Rosję, który został przyjęty w czerwcu 2022 roku.

Pamiętajmy, że aby poznać lepiej sytuację na polski i światowym rynku paliw, zaprosiliśmy do studia Cartrack Polska dr Jakuba Boguckiego. Nasz gość to uznany autorytet i analityka wpływowego portalu e-petrol.pl. Co więcej, rozmawialiśmy nie tylko o wpłynie embarga na rosyjską ropę na ceny paliw na stacjach w 2023. Warto zwrócić uwagę, że poruszyliśmy również kwestie mechanizmów podatkowych, politycznych i ekonomicznych, które kształtują poziom cen paliw w naszym kraju. Z punktu widzenia zarządzania flotą samochodową w firmie warto jest posłuchać eksperta i przeczytać więcej na ten temat. Po co? Z pewnością aby lepiej przygotować budżet flotowy i TCO na rok 2023 i 2024.

Import ropy z Rosji i światowy rynek ropy naftowej.

Zakaz importu drogą morską ropy z Rosji został przyjęty przez Unię Europejską oraz Wielką Brytanię. Do tej partii sankcji na Rosję z uwagi na inwazję na Ukrainę, z pewnością należy dodać tło ekonomiczne. W 2021 wartość eksportu rosyjskiej ropy przekroczyła 100 mld dolarów – zyski z tej sprzedaży stanowią aż 10% budżetu Rosji. Unia Europejska oraz Wielka Brytania zdecydowały się ograniczyć zakup ropy z Rosji do końca 2022 aż o 90%. Oczywiście to nie prosta decyzja polityczna – rafinowane produkty ropopochodne stanowią trzon „zasilania” dominującej części globalnych, a zwłaszcza europejskich, gospodarek.

Embargo na rosyjską ropę zaczyna obowiązywać od 5 lutego 2023 roku. Do tego czasu, zwłaszcza w grudniu 2022 i styczniu 2023, mogliśmy obserwować rekordowe poziomy importu rafinowanych produktów ropopochodnych z Rosji. Firmy handlujące tym surowcem zapełniły magazyny w znacznym stopniu mając wiele miesięcy na przygotowanie strategii zakupowych, logistycznych i finalnie – cenowych.

Czy embargo na rosyjską ropę wpłynie na cenę diesla w Polsce?

Czy embargo na rosyjską ropę wpłynie na cenę diesla w Polsce? Analitycy nie są co do tego w pełni zgodni. Wysoki poziom zapasów ma zapobiec szokowi cenowemu, który wywindowałby cenę diesla na stacjach w Polsce do okolic 10 PLN/litr. Z drugiej strony, liczenie na umiar ze strony firm handlujących surowcem jest dalece ryzykowne. Pamiętajmy, że napełnienie magazynów może być jedynie źródłem zwiększonych dochodów, gdy od razu po 5 lutego ceny zostaną sztucznie wywindowane.

Jedno jest jednak pewne – ceny diesla w Polsce w 2023 będą bardzo mocno zależne od kwestii politycznych, a nie tylko wolnorynkowych. Wojna Rosji w Ukrainie, działania kartelu OPEC+ oraz cały czas zacieśniające działanie Rosji sankcje unijne i globalne – wszystko ma to wpływ na ceny ropy na giełdzie. Niestety – cena ropy na giełdzie ma coraz mniejsze znaczenie dla kosztów, za jakie musimy kupować diesla czy benzynę w Polsce. Na koniec rodzi to niestety coraz więcej niepokoi i obaw. To z kolei wpływa na poziom ryzyk związanych z zarządzaniem flotą i operacjami flotowymi w Twojej firmie.

Embargo na rosyjską ropę | ceny paliw w 2023 | zasady działania polskiego rynku dystrybucji paliw.

Od 5 lutego 2023 obowiązuje embargo na rosyjską ropę wraz z limitem cenowym (price cap) na rosyjski surowiec. Należy pamiętać, że embargo na rosyjską ropę ustanowionej zostało przez UE, G7 oraz Australię. Cała ta struktura ma zapobiec finansowaniu działań wojennych z handlu międzynarodowego i utrudnić Rosji płynne realizowanie zadań budżetowych. Jaki jest jednak wpływ wielkiej polityki na zarządzanie flotą w Polsce? Otóż bardzo duży – ceny paliw w 2023 roku to duża niewiadoma.

Aby dowiedzieć się więcej na temat rynku paliw polecamy serdecznie rozmowę z dr Jakubem Bogucki, ekspertem i analitykiem e-petrol.pl. Podcast z dr Jakubem Boguckim umożliwia nabranie szerszej perspektywy na temat mechanizmów działających na ceny paliw na stacjach w Polsce.

Podcasty Cartrack Polska – wiedza na wyciągnięcie ręki.

Cartrack Polska od wielu lat realizuje misję edukacyjna angażując ekspertów i praktyków rynku paliwowego, motoryzacyjnego, flotowego i rządowego. Z pewnością robimy to aby dzielić się swoją wiedzą, opinią i praktycznymi uwagami na temat otaczającej nas rzeczywistości biznesowo-motoryzacyjnej. Na pewno Podcasty Cartrack Polska to źródło rzetelnej wiedzy na temat mechanizmów działania rynku. Finalnie z naszych materiałów wyniesiesz informacje na temat trendów i sprawdzonych praktyk dotyczących floty i rynku car fleet managemenet.

Cartrack Polska jest stabilnym i zaufanym Partnerem Biznesowym. Udzielemy wsparcia w zakresie systemu GPS dla flot, który dzięki skalowalnym rozwiązaniom umożliwia redukcję kosztów. Co więcej, umożliwiamy poprawę efektywności procesów biznesowych, redukcję śladu węglowego floty i wzrost poziomu bezpieczeństwa użytkowników pojazdów służbowych. Finalnie – wypełnij poniższy formularz aby dowiedzieć się więcej jak technologia monitoringu GPS floty może wspierać biznes: