Branża transportu i zarządzania flotą stanęła w ostatnich latach przed wieloma wyzwaniami z powodu globalnych blokad generujących wstrząsy popytowe i podażowe. Patrząc na rok 2023, niepewność gospodarcza będzie się utrzymywać, ponieważ rynki dostosowują się do trwających globalnych reperkusji pandemii. A także ogólnej niepewności związanej z perspektywami wzrostu oraz wojną w Europie.

Strategia zarządzania flotą samochodową w firmie w 2023 a globalne ryzyka.

Wskaźniki inflacji na całym świecie rosną, co z kolei wpływa na koszty produkcji. 300-procentowy wzrost cen aluminium w ciągu ostatnich trzech lat – a także fakt, że koszty transportu poszybowały w górę. Oznacza, że ceny nowych pojazdów rosły o 10-15% rocznie od 2020 r., w przeciwieństwie do 4- 7% przed pandemią. Pomimo dochodzenia do zjawiska dezinflacji w niektórych krajach (czyli spadku poziomu inflacji), wzrost cen nadal utrzymuje się na ponadprzeciętnym poziomie.

zarządzanie flotą, auto w firmie, polityka flotowa

W tym trudnym środowisku planowanie z wyprzedzeniem i ograniczenie kosztów floty do minimum jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Opracowywanie możliwości oszczędności kosztów we flocie stało się prawdziwym wyzwaniem. Współpraca z klientami, myślenie nieszablonowe i wykorzystywanie danych do analizowania sposobów obniżenia kosztów jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Aby utrzymać optymalną i wydajną flotę.

W 2023 roku menedżerowie floty powinni się skupić na planach zakupowych i utrzymaniowych w ramach strategii zarządzania flotą. Aby osiągnąć ustalone KPI dla obszaru floty w firmie. Cartrack Polska, poprzez zaawansowaną technologię telemetrii BIG DATA, w tym monitoring GPS flot, pomaga flotom określić, gdzie należy działać, aby uniknąć większych nakładów finansowych, wyprzedzając drobne naprawy floty. Ponadto, jako dostawca system GPS dla flot, mamy dostęp do inwentaryzacji pojazdów, a także danych historycznych, których używamy do tworzenia modeli, które pomagają naszym klientom podejmować decyzje dotyczące zakupów i ich wpływu na koszty (TCO).

Jakie ryzyka w zarządzaniu flota w 2023 roku?

Kontrola bieżących kosztów utrzymania floty staje się kluczem do zrównoważenia kosztów w celu skutecznego radzenia sobie z nowymi niedoborami pojazdów. Skuteczna strategia utrzymania i serwisowania pojazdów oraz ich pozyskiwania wymaga bardzo skrupulatnie realizowanej strategii zarządzania flotą transportową w firmie w 2023.

Wobec globalnych ryzyk kluczowym jest zapewnienie mobilności pracowników pomimo rosnących cen pojazdów. Jak i braków w dostawach i nieprzewidywalnego poziomu cen usług oraz surowców energetycznym (w tym ceny paliwa w 2023).

Rozwiązując problemy związane z codziennym zużyciem, często można uniknąć większych wydatków na naprawcze i przestoje w przyszłości. Terminowa konserwacja zapewni utrzymanie kosztów floty na minimalnym poziomie. Aby zarządzać kosztorysami oraz terminowymi przeglądami we flocie konieczny jest system Cartrack Polska. Który umożliwia realizację strategia zarządzania flotą samochodową i transportową w firmie w 2023.

Brak nowych samochodów – problem z półprzewodnikami nadal trwa.

Czynnikiem bezpośrednio wpływającym na trudności w zarządzaniu flotą jest brak chipów do produkcji pojazdów. A co za tym idzie dostępność nowych pojazdów. Oczekujemy, że niedobory zapasów utrzymają się w 2023 i 2024 r. Co oznacza, że elastyczność w zakresie marki, modelu i poziomu wyposażenia może zmniejszyć wpływ braku dostępności. W kontekście niedoboru nowych pojazdów proaktywnie sugerujemy skupienie się na następujących takich kwestiach:

  • Bądź elastyczny w swoich zamówieniach: przewiduj plan zakupowy z co najmniej czteromiesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do zwykłego harmonogramu zamówień. Zauważyliśmy, że opóźnienia w dostawie mogą sięgać nawet 8-14 miesięcy po złożeniu zamówienia, w zależności od marki i modelu pojazdu.
  • Bądź otwarty na inne opcje: dostępne zapasy są niestabilne, a zrozumienie stanu rzeczy ma ogromne znaczenie przy odnawianiu floty. Rozważ opcje dla innych producentów i modeli (posiadaj zapasową listę zakupową, którą zawczasu zweryfikujesz, opracujesz dla niej modele finansowe itd.).
  • Zapoznaj się z całkowitym kosztem posiadania: analiza całkowitego kosztu posiadania (TCO) może otworzyć oczy przy podejmowaniu decyzji spośród różnych opcji na rynku. Nie pozostawiaj przestrzeni dla przypadku. Odpowiednia strategia zarządzania flotą samochodową w 2023 roku musi posiadać skrupulatnie policzone modele kosztowe dla pojazdów.
  • Przedłuż okres leasingu: do czasu powrotu zapasów do stanu normalnego zalecamy wydłużenie okresu leasingu. Weź to pod uwagę, gdy przebieg jest pod kontrolą, a koszty konserwacji (serwisu i utrzymania) są odpowiednio zarządzane. W ten sposób można zaoszczędzić do 20% wydatków na leasing, jednocześnie zmniejszając przyrostowe koszty utrzymania starzejącej się floty. W Polsce wiele firm CFM proponuje swoim klientom wydłużenie okresu leasingowania z 48 do 60 miesięcy. Wraz z rekalkulacją wartości końcowej pojazdu.

polityka flotowa, jak zarządzać flotą, flota w firmie

Korzyści z posiadania strategia zarządzania flotą samochodową w 2023

Krótko mówiąc, oprogramowanie do zarządzania i konserwacji floty pomaga menedżerom logistyki śledzić zasoby floty. A także optymalizować procesy oraz zwiększać produktywność i rentowność firmowego car parku. Posiadanie planu odnośnie floty (nie tylko KPI ale i kwestii rozwojowych i utrzymaniowych) pozwoli w znaczący sposób wpłynąć na:

  • Zachowanie pełnej zgodność z aktualnymi ograniczeniami i przepisami dotyczącymi pojazdów drogowych.
  • Potrzebne kompletne nadzorowanie cyklu życia pojazdów we flocie i ograniczanie wydatków na konserwację (serwis).
  • Zoptymalizowanie kosztów „ostatniej mili” – optymalizacja tras, zarządzanie dostawami, efektywniejsze spotkania i wydajniejsza praca Kierowców.
  • Stabilne zarządzanie personelem w czasie i przestrzeni.
  • Poprawne ewidencjonowanie czasu pracy Kierowców oraz rozliczanie prywatnego wykorzystania auta służbowego (rozliczanie kilometrówek).
  • Kompleksowe rozliczanie wobec płatnych odcinków dróg (E-toll) oraz Sent GEO.
  • Zmniejszenie ryzyka wypadków drogowych i ograniczenie kosztów ubezpieczenia floty.
  • Zapobieganie oszustwom i nadużyciom kierowców oraz nieautoryzowanemu wykorzystaniu zasobów floty.
  • Poprawa zachowania kierowców (profilowanie i zarządzanie zachowaniem) na drodze i zwiększenie retencji kierowców.
  • Posiadanie wielu scenariuszy zarządzania flotą stworzonych z myślą o elastycznym rynku. Tym samym – zmniejszenie ryzyka występowania absolutnie nieprzewidzianych zmian w budżecie i mobilności pracowników.

System GPS dla flot – kluczowy element każdej strategii zarządzania flotą w firmie w 2023.

Firma zarządzana przez dane jest bardziej odporna na turbulentne zmiany i bardziej elastyczna pod kątem nagłych zmian. Decyzje podejmowane w oparciu o rzetelne i stabilne dane pozwalają uniknąć pułapek emocjonalnego traktowania biznesowych wyzwań. Dotyczy to również obszaru samochodów w firmie.

system big data cartrack zarządzanie przez dane

System GPS dla flot od Cartrack Polska to rozwiązanie pozwalające w sposób kompetentny przygotować strategię zarządzania flotą na każde okoliczności. Dzięki technologii BIG DATA możliwy jest kompleksowy monitoring GPS pojazdów. Czyli bezpieczne i stabilne pobieranie w czasie rzeczywistym ogromnej liczby danych pochodzących z każdego pojazdu. System GPS Cartrack pozwala generować raporty zarządcze i w prosty graficzny sposób prezentuje każdą ilość danych. Dzięki Cartrack możliwa jest pełna rewizja stanu faktycznego floty i zaplanowanie kolejnych działań w jej obrębie.

Optymalizacja tras, redukcja kosztów, digitalizacja dokumentacji czy ambitna polityka dekarbonizacji. Bez usługom SaaS od Cartrack Polska każdy z tych elementów obarczony będzie potężnym błędem zarządczym i analitycznym. Usługi Cartrack dla flot i biznesu pozwalają również odpowiednio monitorować zaplanowane zmiany i kompleksowo zarządzać flotą poprzez dane.

lokalizacja samochodów, system monitoringu pojazdow gps, system monitorowaina pojazdów gps, tańsze paliwo

Abonament GPS – stałe miesięczne opłaty za użytkowanie systemu GPS Cartrack przez cały okres trwania kontraktu, niezależnie od warunków makro i mikroekonomicznych to gwarancja stabilności i spokoju Twojego budżetu. Raty leasingu, opłaty serwisowe i koszty ubezpieczenia rosną? Minimalizuj skutki rosnących cen dzięki stałej niskiej opłacie abonamentowej na system Cartrack; koszt systemu dla jednego pojazdu odpowiada zaledwie kilku procentom miesięcznego TCO!

Finalnie, wypełnij poniższy formularz jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań systemu GPS Cartrack dla Twojej floty i firmy:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .