Jakość paliwa na stacjach w Polsce – czy wybierając dostawcę paliwa dla floty, lub emitenta kart paliwowych, bierzesz pod uwagę coś więcej niż tylko cena paliwa? Czy zwracasz uwagę na ilość stacji, okres fakturowania oraz oferowany CRM do obsługi i kontroli? Skąd masz pewność, że Twoi pracownicy tankują paliwo dobrej jakości? Bez wątpienia to pytania dające do myślenia.

Przede wszystkim najlepsze paliwo w Polsce nie oznacza najtańszego. Warto kierować samochody flotowe na stacje o sprawdzonej jakości oleju napędowego i benzyny. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko uszkodzenia silnia z uwagi na złą jakość paliwa. Najlepsze paliwo to również niższe spalanie i dłuższe życie elementów silnika. Nie mamy wpływu na ceny paliw, ani nie znamy odpowiedzi na pytanie, kiedy obniżka cen paliw. Możemy jednak zastosować kilka sprawdzonych praktyk, które poniżej opisujemy.

kiedy tansze palwo, najlepsze paliwo, ceny paliw

„Chrzczone” paliwo, czyli jakość paliwa na stacjach w Polsce. Gdzie zatankujesz najlepsze paliwo?

Średnio pojazd flotowy w Polsce pokonuje ok. 30 000 km rocznie. Przy założeniu spalania na poziomie 5,5 l/100km uzyskujemy wynik 1650 litrów paliwa tankowanego przez każde 12 miesięcy eksploatacji auta w firmie. Jakość paliwa ma wpływ na zapotrzebowanie silnika na mieszankę paliwową oraz jej prawidłowe spalanie. Paliwo złej jakości przyczynia się do zabrudzenia przewodów paliwowych oraz komory spalania. W efekcie bezpośrednio łączy się ze zwiększonymi kosztami serwisowania pojazdów.

Godne uwagi jest to, że nad jakością paliwa w Polsce czuwa bezpośrednio Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponadto kontrolne laboratoryjne Inspekcji Handlowej co roku sprawdzają setki stacji benzynowych poddając analizie paliwa ciekłe sprzedawane w konkretnym punkcie. Kontrole prowadzone są losowo, lub na wniosek kierowców. W 2018 roku przeprowadzono prawie 950 takich kontroli, z czego jedynie w 1,9% z nich wykazało nieprawidłowości i zostało zakwestionowanych. Z tej źle ocenionej grupy wydano jedynie 18 najbardziej rygorystycznych wniosków, tj. o wycofanie paliw z obrotu. Aby zilustrować temat, w 44 przypadkach kontroli Inspekcji Handlowej w 2018 sprawy skierowano do prokuratury. Ponadto, w 77 przypadkach złożono wnioski do URE o naruszenie umów koncesyjnych.

W tym roku do końca września przeprowadzono prawie 1100 kontroli, a nieprawidłowości wykryto zaledwie w 12 punktach. Wskazywać to może na rekordowo niski współczynnik złej jakości sprzedawanego paliwa.

Tzw. chrzczone paliw jest już bardzo rzadko spotykanym procederem z uwagi na szczelność systemu kontroli oraz zdrową konkurencję na rynku. Tysiące stacji paliw pozostawiają szeroki wybór Klientom. Warto jednak sprawdzić, czy nasz lokalny dostawca (punkt) w ostatnim czasie był poddawany weryfikacji przez UOKiK.

W Polsce jakość paliw regulowana przepisami.

Najlepsze paliwo wymaga kontroli, a nie jedynie orderów czy konkursów. Normy jakości paliw oraz metody weryfikacji surowców są regulowane przez Unię Europejską oraz polskie prawo.

  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.
  • Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz.U. 2006 nr 169 poz. 1200 z późn. zm.) – reguluje szeroko rozumianą tematykę monitoringu jakości paliw ciekłych.
  • Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. 2009 nr 3 poz. 11 z późn. zm.).
  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/30/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r.. Odnosi się ona do specyfikacji benzyny i olejów napędowych oraz wprowadzająca mechanizm monitorowania i ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

Pamiętajmy, że gdy mamy wątpliwości co do jakości paliw na stacji musimy przede wszystkim zgłosić reklamację w miejscu tankowania. Musimy okazać dowód zakupu (paragon lub faktura). Gdy najlepsze paliwo okaże się najgorsze, trzeba również zgłosić sprawę do odpowiedniego urzędu. Jest nim Izba Handlowo-Gospodarcza, UOKiK, a nawet Izby Celno-Skarbowej (oszustwo na podatku VAT ze względu na zmianę mieszanki).

Największe sieci paliw w Polsce. Gdzie można tankować w Polsce?

Na koniec I kwartału 2023 roku, z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, wynika, że w naszym kraju ponad 7 900 ogólnodostępnych stacji paliwowych. To o ponad 1500 placówek więcej, niż w 2013 roku – podaje raport POPiHN.

Bezsprzecznie największą siecią stacji paliw w Polsce dysponuje PKN Orlen (razem z placówkami przejętego Lotosu oraz pod logiem Bliska) – to prawie 2300 stacji. BP w Polsce na koniec I kwartału 2023 miał dostępnych ponad 570 stacji, Shell – ponad 450 a Circle K – blisko 400. Nie sposób pominąć innych znaczących operatorów – AMIC to 117 stacji, ANWIM (Moya) to już ponad 400 miejsc w których zatankujemy paliwo. Pod logiem PIEPRZYK działa ponad 120 stacji benzynowych, a pod marką AVIA mamy w Polsce otwartych 110 stacji.

Pamiętajmy, że nie każda z sieci jest emitentem kart paliwowych, jednak w zdecydowanej większości można realizować zakupy flotowe poprzez ustalone rabaty i programy lojalnościowe. Zwróćmy uwagę, że POPiHN raportuje, że w 2020 roku łączna ilość marek stacji, które pod swoim szyldem posiadały minimum 10 stacji benzynowych, wyniosła aż 39. To 39 podmiotów, które realizują sprzedaż paliw w mniej lub bardziej skoordynowany wizerunkowo sposób. W tym gronie aż 11 brandów posiada sieć 50+ stacji paliw, a 8 – 90+ lokacji sprzedaży paliw płynnych.

Wracając do paliw – hurtowi (flotowi) klienci mogą liczyć na specjalne rabaty zakupowe. Jest to coraz częściej głównym czynnikiem w procesie podejmowania decyzji zakupowej. Na co jednak zwraca UOKiK, Inspekcja Handlowca, i POPiHN – analizę dostawcy należy rozszerzyć również o sprawdzenie certyfikatów jakości sprzedawanego surowca. Jak tego typu kwestie weryfikować?

karty paliwowe, orlen 30 groszy, tansze paliwo, najlepsze paliwo

Ładowanie auta elektrycznego na stacji benzynowej w Polsce.

Ponadto, z raportu na koniec III kwartału 2020 roku wynika, że z pośród 1253 punktów ładowania aut elektrycznych. Z tej puli zaledwie 112 znajduje się na stacjach paliw. Sytuacja ta zmienia się jednak z kwartału na kwartał. W maju 2023 roku w Polsce mieliśmy ponad 2800 ogólnodostępnych punktów ładowania. Z tej liczby już ponad 400 znajduje się w obrębie stacji benzynowych. Ładowanie auta elektrycznego na stacji benzynowej staje się coraz łatwiejsze. Przy głównych szlakach drogowych coraz więcej stacji paliw z najlepszym paliwem umożliwia ładowanie auta elektrycznego.

Aby skorzystać z szybkich ładowarek na stacjach paliw, potrzebna jest aplikacja. Promocja na paliwo? Oczywiście! Promocja na stawki ładowania auta elektrycznego? To też zdarza się w Polsce coraz częściej. Warto więc śledzić strony dużych operatorów oraz koncernów paliwowych.

Kontrola jakości paliw – jak robią to koncerny. Gdzie najlepsze paliwo?

Aby zilustrować ogrom tematu, warto zwrócić się w stronę całego ekosystemu stacji paliw w Polsce. Liderami pod tym względem jest PKN Orlen oraz BP. Jak te firmy dbają o jakość paliw i gdzie możemy zatankować najlepsze paliwo?

BP – koncern chwali się paliwami grupy ACTIVE, których czystość i jakość mają chronić silnik, ograniczając spalanie. Procedury testowe dla tych paliw realizowały niezależne europejskie instytucje dysponujące odpowiednio skalibrowanym sprzętem testującym potrzebnym do oceny ekonomii spalania. Mają one certyfikaty ISO 9001:2008 (dla systemów zarządzania jakością) i ISO 14001:2004 (dla systemów zarządzania środowiskowego). Ośrodki te zatrudniają personel o odpowiednich kwalifikacjach w zakresie testowania silników i pojazdów oraz dostarczają rygorystycznie weryfikowane dane szerokiej bazie klientów, w tym producentom OEM, organom ustawodawczym, instytucjom akademickim i operatorom floty samochodowej. Jakość paliwa na stacjach w Polsce w kontekście BP jest mocno kontrolowana i reklamowana.

Orlen – polski gigant paliwowy, z uwagi na ogromnie rozległą sieć stacji własnych i franczyzowych opracował własne procedury weryfikacji jakości BAQ. Paliwa BAQ to system monitoringu jakości paliw, polegający na okresowych i niezapowiedzianych kontrolach jakości paliwa na stacjach objętych Programem Paliwa BAQ. Jakość paliw przeprowadzana jest przez ekspertów spółki Grupy Kapitałowej ORLEN Laboratorium. Od 2018 roku PKN Orlen wprowadził na swoich stacjach paliwa EFECTA, czyszczące silnik, których efekty działania zostały potwierdzone w rygorystycznych testach przeprowadzonych przez certyfikowane laboratoria SGS, światowego lidera i innowatora w dziedzinie kontroli, badań i certyfikacji. Z kolei zadaniem firmy BOSMAL było dokonanie sprawdzenia nowych paliw w warunkach eksploatacji z zastosowaniem najnowszych dostępnych metod i procedur testów. Jakość paliwa na stacjach w Polsce, w kontekście PKN Orlen, to bardzo wygórowane standardy i mocny nacisk na kontrole jakości.

Circle K, AVIA i Moya również monitorują jakość swoich paliw.

Circle K – Na stacjach Circle K niezależne akredytowane laboratoria badawcze przeprowadzają niezapowiedziane kontrole jakości paliw. Jest to dobrowolny system kontroli jakości, który działa poza kontrolami Inspekcji Handlowej. Dzięki temu jesteśmy pewni, że nasze produkty spełniają najwyższe standardy. Circle K nazywa ten proces Fuel Quality Management System.

AVIA Polska (Unimot) – sieć stacji reklamuje się ostatnio kampanią „Wielki plus za wysoką jakość”. Akcja ma podkreślać bardzo dobre parametry paliwa w rozsądnej cenie. 3200 stacji w całej Europie i szwajcarski rodowód mają być gwarancją jakości.

MOYA – Znak jakości TankQ, widoczny w graficznej formie na dyspozytorach wszystkich stacjach sieci MOYA. Znak ten zapewnia tankujących kierowców o najwyższych jakościowo parametrach wlewanego do baku paliwa. Jest to możliwe dzięki okresowej jego kontroli przez niezależne laboratorium J.S. Hamilton Poland Ltd. – jednej z trzech instytucji posiadających atest Państwowej Izby Handlu dotyczący kontroli jakości paliw.

Ceny paliw – asortyment – najlepsze paliwo. Jak oceniają kierowcy?

Wybór Kierowców – na podstawie ponad 150 000 ankiet internetowych wybrano również najlepsze stacje benzynowe w opinii rynku detalicznego. W 2019 roku na szczyt rankingu wspiął się Orlen, pokonując Circle K i Shell, który zajął 3 miejsce. W 2022 roku wpłynęło ponad 130 000 ankiet w których kierowcy wskazali, że najlepsze paliwo jest na Orlenie. Drugie miejsce zajął koncern BP, a trzecie – Circle K. Poza podium znalazł się Shell (4 miejsce) oraz Moya (5 pozycja).

Pamiętajmy, że ceny paliw na stacjach często kuszą kierowców. Ceny paliw nie zawsze odzwierciedlają jakość paliwa. Bowiem najlepsze paliwo zależy również od warunków rafineryjnych, transportu oraz przechowywania. Na koniec – im nowocześniejsza stacja benzynowa, łańcuch dostaw i czystość procesu przetwarzania, tym najlepsze paliwo.

promocja na orlenie, promocja na paliwo, 30 groszy orlen, ceny paliw

Jeżeli chcemy tankować taniej to kolokwialnie należy zwracać uwagę na najlepsze paliwo. Jakość oleju napędowego i benzyny ma znaczenia w ostatecznym rozrachunku znaczenie:

  • profes spalania paliwa w komorze silnika, a zatem i średnie spalanie. Im więcej „chrzczonego paliwa” zatankujemy tym utrudnimy jego spalanie. Finalnie – średnie spalanie złego paliwa będzie większe. Pozornie tańsze paliwo stanie się drogie – na pokonanie każdych 100 km Twoje auto będzie potrzebowało więcej surowca.
  • brudne czy chrzczone paliwo to również degradacja elementów silnika bezpośrednio odpowiedzialnych za spalanie oleju napędowego i benzyny. Konieczność serwisowania auta wystąpi szybciej.
  • poza tym, jeżeli masz samochody flotowe w firmie każda godzina przestoju, lub zwiększone koszty utrzymania, to dla Ciebie policzalne straty. Aby unikać rosnących kosztów użytkowania pojazdów we flocie, warto tankować tylko najlepsze paliwo. A ceny paliw? Na nie nie masz wpływu, jednak możesz wprowadzić system do zarządzania samochodami w firmie, który błyskawicznie ograniczy koszty użytkowe.

Kiedy obniżka cen paliw? Sposób na tańsze paliwo dla flot.

Z pewnością chcesz wiedzieć, kiedy na stacjach będzie tańsze paliwo? W rzeczywistości chcemy jednak zwrócić uwagę na to, na co jest wpływ – poziom spalania i ponoszone koszty eksploatacyjne. Jako najczęściej wybierany dostawca usług telemetrycznych w Polsce wiemy, jak technologia może wspierać tańsze tankowanie. Bez zmiany cen na rynku, bez obniżki cen paliw – system Cartrack pozwala błyskawicznie obniżyć koszty paliwa w firmach.

System monitorowania GPS dla samochodów firmowych pozwala osiągać spektakularne wyniki finansowe. Bez kompromisów i obniżenia poziomu wydajności kierowców. System Cartrack każdego miesiąca przetwarza ponad 100 miliardów danych z ponad 1 700 000 aut na całym świecie. Jesteśmy ekspertami od zmniejszania kosztów paliwa i uszczelniania regulaminów i polityk flotowych. Bez wątpienia system GPS Cartrack to wybór nowoczesnego zarządzania flotą samochodową w firmie.

Cartrack wprowadził na rynek usługę MiFleet, która kompleksowo zapobiega nadużyciom paliwowym. Niewątpliwie MiFleet to recepta na wysokie ceny paliw i technologiczna odpowiedź „kiedy obniżca cen paliw”. Otóż – obniżkę cen paliw można zafundować sobie samodzielnie, kiedy tylko się chce, gdziekolwiek się chce.

jak udowodnić kardzież paliwa?

Wypełnij poniższy formularz, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemu zatrzymującemu nadużycia paliwowe w firmach. Zostaw swoje dane, jeżeli chcesz poznać nowoczesne i proste rozwiązania technologiczne, które zmniejszą koszty utrzymania aut w Twojej firmie:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .