Po kosztach osobowych, wydatki na flotę samochodową są największym obciążeniem dla firmowego budżetu. Kontrola paliwa (jego zużycia) w procesie zarządzania flotą to kluczowy czynnik pozwalający optymalizować i kontrolować koszty generowane przez pojazdy flotowej.

Dlaczego monitoring paliwa w pojazdach jest ważny?

Pojazd flotowy w cyklu swojego „firmowego życia” przeważnie służy pracownikowi przez okres 3 lub 4 lat, pokonując w tym czasie średnio od 90 000 do 140 000 km. Kontrola zużycia paliwa jest krytycznym czynnikiem wpływającym na analizę TCO zmiennych realnych kosztów użytkowania pojazdów. Jako menadżerowie flot nie macie wpływu na cenę paliwa. To co jednak podlega pod Waszą kontrolę to optymalizacja średniego spalania, a co za tym idzie – kontrola paliwa we flocie oraz wielkość wydatków ponoszonych na zakup tego surowca.

Kontrola kosztów paliwa jest bardzo ważnym elementem w codziennej operacyjnej pracy osoby zarządzającej flotą. Większość pojazdów zarejestrowanych na firmy stanowią auta z segmentów B, C i D. Można więc przyjąć ostrożne założenie, że średnie spalanie naszych kierowców oscyluje na poziomie 6 litrów na każde przejechane 100 km. Gdy zestawimy to ze średnimi rocznymi przebiegami aut w firmie, na poziomie 30 000 km, wyjdzie nam, że paliwo do jednego pojazdu w skali roku to wydatek ok. 8 100 PLN brutto (30 000 km x 6 litrów/100km x 4,5 PLN/litr). To potężne koszty, które łatwo można kontrolować dzięki danym o spalaniu uzyskiwanym z systemu do monitorowania floty.

Monitoring GPS po raz pierwszy stosowany w firmowych flotach samochodowych może doprowadzić do redukcji średniego spalania o 1l/100km, co przekłada się w skali roku na ponad 1 300 PLN brutto oszczędności na każdy samochodzie firmowym. System GPS, który jest implementowany w firmie, w której istniały już raporty spalania i pewna kontrola nad pracownikami, mądrze zarządzany i skutecznie wykorzystywany, może zredukować średnie zużycie paliwa od 0,2 do 0,8 l/100 km. Niższe zużycie paliwa, modelowane i wspomagane technologią, prowadzi do dziesiątek tysięcy złotych pewnych oszczędności. Inwestycja w systemy monitorujące zużycie paliwa jest błyskawiczna i pewna.

Zarządzanie średnim spalaniem i kontrola paliwa we flocie pojazdów służbowych pozwalają zaobserwować niższe zużycie paliwa. Dzieje się tak za sprawą samej integracji systemu GPS z firmowymi procesami – pracownicy świadomi monitoringu zmieniają swój styl jazdy już na etapie samego otrzymania informacji o monitoringu zużycia paliwa. Drugim elementem wpływającym na kontrolę paliwa jest modelowanie zachowań kierowców samochodów flotowych – nowoczesne systemy telemetryczne Cartrack Polska, dzięki indukcyjnemu i nieinwazyjnemu podłączeniu pod magistralę CAN, pozwalają zaczytywać w czasie rzeczywistym ogrom informacji z pojazdu.

tankowanie pojazdu flotowego na kartę paliwową
Nowoczesne systemy monitoringu GPS pozwalają łączyć miejsce tankowania z ilością zakupionego paliwa, kontrolować kierowców oraz wpływać na zmniejszenie średniego spalania we flocie.

Cartrack – skuteczne rozwiązania do monitoringu paliwa i jego zużycia.

Cartrack Polska jest firma technologiczną, częścią globalnego holdingu Cartrack, który obecny jest na 25 rynkach, dbając codziennie o bezpieczeństwo i monitoring GPS ponad 1 300 000 pojazdów. W Polsce, jako najczęściej wybierany dostawca usług telemetrycznych, wspieramy analitycznie obsługę ponad 40 000 pojazdów. Jesteśmy producentem urządzeń i systemu, dzięki czemu kompleksowo zapewniamy ekspansję biznesów w każdej firmie, która opiera swoją działalność o pojazdy flotowe.

Monitoring zużycia paliwa jest jedną z wielu funkcjonalności jaką oferuje system do monitorowania pojazdów i zarządzania samochodem w firmie. Dzięki mobilnym ekipom instalatorskich jesteśmy w stanie w dowolnym czasie i dowolnym miejscu zrealizować integrację, bez ingerencji w codzienne procesy biznesowe Klienta. Nasze Centrum Monitoringu działa w trybie 24/7/365 dbając zarówno o bezpieczeństwo pojazdów, jak i bezproblemowy proces eksploatacji urządzeń. Wspomagamy analitycznie, operacyjnie i zarządczo firmy, oferując usługi takie jak Moja Flota Standard oraz Moja Flota PREMIUM.

Nasze rozwiązania charakteryzują się niezwykle rozbudowanymi możliwościami raportowania (ponad 80 raportów, w tym prezentacja danych o spalaniu, lokalizacji, zużyciu podzespołów, trasach, zadaniach itd.) i bardzo precyzyjnymi metodami kontroli zużycia paliwa, przez co Klient błyskawicznie jest w stanie uzyskać zwrot z inwestycji.

Dzięki zastosowaniu Dziennego Asystenta Jazdy, który umożliwia zaawansowane profilowanie kierowców z poziomu nowoczesnej aplikacji, możemy wprowadzić do naszej floty samochodowej zdrową grywalizację, której efektem jest spadek szkodowości, obniżenie średniego spalania, monitoring zachowań kierowców i wzrost bezpieczeństwa pracowników.

Dajemy 100% gwarancji na urządzenia i usługę w trakcie. Jako firma technologiczna jesteśmy innowacyjni poprzez rozbudowany i nowoczesny portfel usług BIG DATA optymalizujący procesy zarządzania i wspierające ekspansję biznesu, w tym dające bardzo rozległą kontrolę nad spalaniem.

W Polsce mamy ponad 7700 stacji benzynowych kilkudziesięciu operatorów. Kilkanaście koncernów oferuje karty paliwowe, które ułatwiają kontrolę wydatków.
W Polsce mamy ponad 7700 stacji benzynowych kilkudziesięciu operatorów. Kilkanaście koncernów oferuje karty paliwowe, które ułatwiają kontrolę wydatków.

Jak skorzystać z oferty Cartrack?

Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces audytu, wyboru usługi i implementację systemu monitoringu GPS, którego celem będzie m.in. kontrola zużycia paliwa w Twojej flocie. Nasz kilkudziesięcioosobowy stabilny i profesjonalny zespół wsłucha się w Twoje potrzeby i dostarczy rozwiązań, które momentalnie zaczną pracować na Twoją korzyść.

Pamiętaj, że każdy z naszych Klientów otrzymuje dedykowanego opiekuna, który jest zarówno wsparciem w procesie zakupowym, jak i nieocenioną pomocą w codziennych procesach zarządczych w odniesieniu do floty samochodowej w firmie. Dbamy o każdy detal i wsłuchujemy się w spersonalizowane potrzeby każdego biznesu z jakim rozpoczynamy współpracę.

Mobilne ekipy instalatorów płynnie realizują każdy proces implementacji systemu. Nie limitujemy wiedzy, a w trakcie trwania kontraktu służymy nieograniczonym czasem szkoleniowym dotyczącym naszego systemu – chcemy aby Klienci potrafili i realizowali za jego pomocą jak najwięcej kluczowych rewizji, zmian, kontroli, co przełoży się na oszczędności i kompleksową kontrolę nad obszarem pojazdów w firmie. Obsługujemy każdy rodzaj biznesu – w Polsce codziennie monitorujemy przeszło 40 000 pojazdów, rozumiemy rynek, ponieważ sami współtworzymy go od wielu lat. Zadzwoń do nas, a z pewnością zapewnimy Ci oszczędności na zużyciu paliwa, kosztach serwisowych, kosztach ubezpieczenia i pomożemy usprawnić procesy logistyczne i transportowe w Twojej flocie.

Nad jakością paliwa w Polsce czuwa bezpośrednio Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którego to kontrole laboratoryjne realizowane są przez Inspekcje Handlową co roku sprawdza setki stacji benzynowych .
Nad jakością paliwa w Polsce czuwa bezpośrednio Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którego to kontrole laboratoryjne realizowane są przez Inspekcje Handlową co roku sprawdza setki stacji benzynowych .

Kontrola paliwa – jakie są inne możliwości?

Niższe zużycie paliwa pozwala wygenerować ogromne oszczędności już od pierwszych chwil od integracji floty z systemem do monitoringu zużycia paliwa. Pojazd poddawany skrupulatnej i nowoczesnej kontroli pozwala dostarczać do zewnętrznego systemu telemetrycznego m.in. dane o spalaniu, co przekłada się na efektywne ułożenie procesu modyfikacji zachowań i działań pracowników w taki sposób, aby w naszej firmie nie były przekraczane zadane limity.

Nowoczesne narzędzia telemetryczne, które pozwalają kontrolować i monitorować zużycie paliwa, nie potrzebują korzystać z sond paliwowych, tylko korzystają z indukcyjnego podłączania do magistrali CAN, co absolutnie nie wpływa na zakres fabrycznej gwarancji, a jednocześnie uniemożliwia ingerencję z zewnątrz.

Monitoring paliwa niesie za sobą również korzyści w zakresie wykorzystania samochodu do celów prywatnych. Zaawansowane systemy telemetryczne, wykorzystujące m.in. GPS, pozwalają generować raporty zarządcze dla departamentu kadr i księgowości, które kompleksowo rozliczają użytkowanie samochodu do celów prywatnych, tworzą odpowiednią podatkowa dokumentację i są zgodne ze stosowaną we flocie pojazdów firmowych polityką flotową.

Paliwo, jako istotny element struktury kosztów flotowych, jest zasobem koniecznym do monitorowania w każdej firmie, której menadżer floty, kadra zarządzająca lub właściciel, chcą w sposób jak najbardziej przewidywalny i korzystny kontrolować matryce kosztów. Alokacja kosztów, ich pomiar i współzależna kontrola są potrzebnym procesem w drodze do pełnej kontroli nad firmową flotą samochodową.

W wymagających czasach, gdy niezwykle elastycznie należy podchodzić do planowania i procesu optymalizacji, wspomaganie się na niezawodnej technologii, jaką m.in. jest monitoring zużycia paliwa dostępny w usługach Cartrack Polska, jest koniecznością. Systemy typu SaaS pozwalają błyskawicznie uzyskać zwrot z inwestycji i w mądry sposób prowadzić proces kontroli i rozwoju biznesu – dlatego warto inwestować w wielokrotnie nagradzaną technologię Cartrack Polska.

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .