Strategia flotowa – w branży flotowej nadciąga rewolucja produktywności. Rozwój szybszych, lepszych i bardziej wyrafinowanych systemów zarządzania flotą, będą służyć jako główne medium, z którego korzystają kierowcy do realizacji swoich codziennych zadań floty.

Menedżerowie floty jutra będą się dziwić, jak udało nam się osiągnąć to, co zrobiliśmy za pomocą prymitywnych narzędzi naszej epoki. Przy całej tej zdumiewającej technologii, która rozwija się we flocie, staje się ona niemal zbędna bez strategii flotowej. Analogicznie jak firma rozpoczynająca działalność bez biznesplanu!

Inteligentne systemy zarządzania flotą są brakującym ogniwem strategia flotowa. Dzieje się tak ponieważ przyjęcie systemów nowej generacji, obiecuje zapewnić, że floty będą inteligentniejsze, lepiej poinformowane i lepiej wyposażone. Działanie te są podejmowane aby można je było dostosować do strategicznych i finansowych potrzeb flota.

strategia flotowa

Strategia flotowa – zdefiniuj i określ obszary oddziaływania.

Skuteczna strategia floty jest ważna, ponieważ określa podejście organizacji do zarządzania flotą. Aby opracować naprawdę skuteczną wizję floty, strategia zarządzania flotą musi być powiązana z innymi strategicznymi priorytetami organizacji. Co więcej strategia musi być traktowana jako część ogólnego podejścia organizacji do zarządzania aktywami. Po wtóre – powinna być również powiązana z celami środowiskowymi.

Strategia flotowa to jasno napisany dokument, który identyfikuje potrzeby biznesowe floty. Dokument ten pomaga zabezpieczyć flotę odpowiednią do celu i określa, w jaki sposób organizacja zamierza zarządzać swoją flotą w przyszłości.

Pamiętajmy, że strategia flotowa opiera się na polityce flotowej. Ta z kolei jest dokumentem mającym na celu stworzenie infrastruktury uzgodnionej przez spółkę. Idąc dalej, dokumentacja obejmuje jak najwięcej obszarów strategii floty. Zakres ten obejmuje od określenia celów polityki po wytyczne i zasady, które mają zastosowanie dla kierowców. Polityka flotowa będzie działać w praktyce tylko wtedy, gdy istnieje dla niej wsparcie w Twojej organizacji. Z tego względu konieczne jest wykupienie przez interesariuszy od samego początku i przez cały proces jej produkcji.

Kierowcy pojazdów, pasażerowie i inni użytkownicy mogą zaoferować szerokie spojrzenie na strategiczny kierunek zarządzania flotą. Konsultacje z tymi grupami użytkowników przyczynią się do tego, że strategia będzie dobrze sformułowana.

Strategia flotowa a automatyzacja działań.

Administracja flotą to bardzo pracowite miejsce. Ilość czasu i kosztów, które pochłania, jest zazwyczaj jednym z trzech najważniejszych priorytetów menedżera floty pod względem poprawy wydajności. Szeroka gama zadań związanych z codziennym prowadzeniem floty ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania floty. Do tych zadań należą m.in.: sprawdzanie zgodności procesów, zarządzanie karami, podatki i obowiązki mobilnościowe. To również fakturowanie kosztów u dostawców, analiza danych pod kątem trendów i kosztów.

Czy strategia flotowa jest potrzebna w Twojej firmie?

Automatyzacja zadań to bardzo korzystny obszar do rozważenia przy wyborze systemu zarządzania flotą oraz oferowanej przez niego funkcjonalności i możliwości. Interfejsy programowania aplikacji (API) pomagają pobierać i zwracać dane w czasie rzeczywistym z innymi źródłami danych. Są nimi takie systemy dostawców lub inne systemy wewnętrzne (np. HR dla informacji o kierowcach), umożliwiając zwiększenie wewnętrznej wydajności poprzez szybszą integrację i ponowne wykorzystanie.

Na przykład, jeśli chcesz analizować dane dostawcy z kart paliwowych, utworzenie interfejsu API z dostawcą paliwa lub importowanie danych od firmy obsługującej karty paliwowe może umożliwić systemowi zarządzania flotą. Może zapewnić także automatyczne porównywanie przebiegu i zużycia paliwa dla dowolnego konkretnego pojazdu we flocie przed transakcjami kartami paliwowymi. Dzieje się tak aby wskazać wszelkie anomalie i potencjalne błędy w kosztach fakturowania. Oszczędza to czas i wydatki. Z kolei tę metodę można wykorzystać do umów leasingowych z dostawcami leasingu. W tym przykładzie możesz porównać oferty dostawców przed zatwierdzeniem wniosków o nowe leasingowane samochody. Robi się tak aby upewnić się, że wybierasz najbardziej konkurencyjną ofertę kosztowo, wobec czasu trwania i wszelkich ukrytych warunków. Digitalizacja dokumentacji flotowej i automatyzacja procesów jest jedną z domen systemu Cartrack Polska.

Korzystanie z automatycznych przepływów pracy sprawia, że ​​organizacja staje się bardziej wydajna. Pomaga się w usuwaniu marnotrawstwa, takich jak brak papieru, eliminacja niepotrzebnej pracy, takiej jak zduplikowane wpisy danych, lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich. W konsekwencji pozwala to zaoszczędzić pieniądze i pomoże organizacji w rozwoju i doskonaleniu. Dobrze skonstruowana strategia flotowa pozwala odpowiednio osadzić działania digitalizacyjne na ścieżce budowy nowoczesnego car parku.

pisanie strategii floty cartrack - Strategia flotowa – czym jest i jak ją stworzyć?

Workflow w procesie budowy strategii flotowej.

Przepływy pracy osiągają to również poprzez identyfikację i usuwanie niepotrzebnych kroków/procesów w ramach każdego zadania. Modyfikacja kolejności kroków może usprawnić proces. Na przykład niektóre kroki mogą działać jednocześnie, a nie sekwencyjnie. Zadania można przydzielać osobom o odpowiednich umiejętnościach do wykonania zadania. Robi się tak zamiast przydzielać je każdemu, kto potrzebuje pracy, aby uniknąć pogorszenia jakości. Menedżerowie floty mogą skoncentrować się na strategicznych działaniach zorientowanych na biznes. Za to nie tracą czasu na codziennych zadaniach operacyjnych, takich jak przydzielanie zadań i monitorowanie postępów. Zaawansowane systemy telemetryczne Cartrack pozwalają odciążyć menadżera floty w żmudnych procesach usuwając tym samym błąd ludzki z precyzyjnych kroków operacyjnych.

Workflow może odpowiadać na pytania typu: Co właściwie należy zrobić?, Dla kogo wykonuję to zadanie? Ile czasu mam na wykonanie tego zadania? Kto jeszcze jest zaangażowany w ten proces? Co się stanie po wykonaniu tego zadania ? Przepływy pracy poprawiają widoczność poprzez śledzenie i umożliwienie członkowi personelu natychmiastowego sprawdzenia statusu przedmiotu/zadania. Umożliwia kluczowym osobom wgląd w krytyczne procesy w każdym punkcie, identyfikowanie problemów, wąskich gardeł i monitorowanie całościowej wydajności.

Komunikacja jako filar budowy najważniejszego dokumentu w Twojej flocie.

Oprócz przepływów pracy, funkcje współpracy są kluczem do zjednoczenia całej komunikacji. Współpraca to doświadczenie, które integruje ludzi, procesy i technologię. Co więcej – poprawia połączenia między ludźmi i informacjami, które muszą udostępniać, aby uzyskać wyniki.

Oprogramowanie do wspólnego zarządzania flotą działa, oferując szereg rozszerzonych funkcji, takich jak dostęp z dowolnego miejsca w dowolnym czasie, aplikacje dla pracowników mobilnych i dostawców do integracji w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zoptymalizowane pod kątem wielu urządzeń, takich jak smartfony i tablety, bezpośredni dostęp do aplikacji od dostawców lub za pomocą alertów i powiadomień w czasie rzeczywistym do kontrolowania zadań, podkreślania wątpliwości, błędów i przeoczonych zdarzeń.

Autorskie rozwiązania Cartrack Polska pozwalają nie tylko poprawiać wyniki finansowe pojazdów w firmie, ale i zwiększać efektywność procesów biznesowych.

lokalizacja samochodów, system monitoringu pojazdow gps, system monitorowaina pojazdów gps, tańsze paliwo

Flota połączona w jedną sieć informacyjną.

Mamy rok 2022. Czy to nie czas, by Twój samochód był tak inteligentny jak Twój telefon? Właściwie to jest. W dzisiejszym klimacie gospodarczym i przy rosnących cenach paliw firmy ciężko pracują, aby ulepszyć procesy i ograniczyć ilość odpadów w każdy możliwy sposób. Na przykład połączone systemy diagnostyki pokładowej (OBD) do zarządzania flotą to rozwiązania typu plug-and-play i niedrogie, które zapewniają informacje potrzebne do podejmowania świadomych decyzji w czasie zbliżonym do rzeczywistego i poprawiają wydajność floty, oszczędzając czas, paliwo i pieniądze przy jednoczesnym zwiększeniu satysfakcji klienta. Najlepszym jednak rozwiązaniem są profesjonalne systemy telemetryczne BIG DATA, które poprzez indukcyjne połączenie z szyną CAN umożliwiają dostęp do gigantycznej ilości danych, jakie generuje każdy pojazd we flocie. Strategia flotowa musi zawierać w sobie opis i kierunek jaki organizacja podejmuje wobec technologii – to kluczowy komponent sukcesu we flocie.

Samochód flotowy to generator danych. Zarządzaj flotą samochodową jak mistrz.

Pojazdy w Twojej flocie generują ogromne ilości danych i większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego potencjału. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi i technologii oraz towarzyszącym aplikacjom możesz wykorzystać te dane do monitorowania i oszczędzania paliwa, lokalizowania pojazdów we flocie, sprawdzania, kiedy pojazdy są używane i kto z nich korzysta, a nawet diagnozowania irytujących lampek ostrzegawczych silnika na desce rozdzielczej. Cartrack Polska to profesjonaliści w dziedzinie optymalizacji kosztów i procesów oraz zarządzania bezpieczeństwem kierowców oraz redukcją śladu węglowego we flocie.

Podsumowując, połączenie pojazdów w Twojej flocie z inteligentnym systemem zarządzania flotą zapewnia następujące korzyści:

  • Niższe zużycie paliwa
  • Monitoring przebiegu i optymalizacja umowy leasingowej
  • Wiedza o tym, gdzie są Twoje pojazdy przez cały czas i jaki jest ich status
  • Zdalne diagnozowanie usterek oraz alertowanie w określonych sytuacjach
  • Wykrywanie i eliminowanie nieefektywności w Twojej flocie
  • Wydajniejsze zarządzanie mobilnością pracowników
  • Zoptymalizowana obsługa klienta wewnętrznego
  • Niższe koszty konserwacji pojazdu
  • Zapobieganie stratom pojazdów i mienia
  • Poprawa zachowanie kierowcy
  • Zautomatyzowanie raportowanie i analityka
  • Digitalizacja dokumentacji i zdalny dostęp do systemu

strategia floty analiza cartrack - Strategia flotowa – czym jest i jak ją stworzyć?

Strategia flotowa a zarządzanie zachowaniem kierowców.

Zachowanie kierowcy za kierownicą jest jednym z największych czynników wpływających na nieefektywność, rosnące koszty floty i zwiększającą się emisję dwutlenku węgla. Na przykład jazda z prędkością 105 km/h zużywa średnio 15% więcej paliwa niż przy prędkości 75 km/h, podczas gdy jazda z prędkością 120 km/h może zużywać do 25% więcej paliwa niż przy prędkości 105 km/h. Ponadto gwałtowne przyspieszanie, hamowanie i kierowanie mogą również mieć znaczący wpływ na koszty paliwa i konserwacji pojazdu.

Nowoczesny program ECODRIVING Cartrack wraz z aplikacją Driver APP pozwala na profilowanie kierowców, wprowadzenie zdrowej (g)rywalizacji i redukcję śladu węglowego w ramach jednego projektu.

Monitorowanie kierowców we flocie wymaga połączonych rozwiązań. Pozwala to na monitorowanie charakterystyk zachowania pojazdu wykonywanych przez kierowcę. Analiza styli jazdy połączona z aplikacją dla klienta końcowego (kierowcy) wraz z wyznaczonymi celami daje nadzwyczajne rezultaty i korzyści finansowe, behawioralne, komunikacyjne i relacyjne w Twojej organizacji.

Jak zbudować poprawna strategię flotową w firmie?

Analizuj bieżącą wydajność — analiza bieżących danych dotyczących wydajności jazdy z oprogramowania do zarządzania flotą identyfikuje wszelkie problemy i wyznacza punkt wyjścia do poprawy.

Ustalaj cele — dając kierowcom jasne wyobrażenie o tym, jak powinny wyglądać ich osiągi, ustalając szereg minimalnych standardów dotyczących zużycia paliwa, prędkości, ostrego kierowania, nagłego hamowania, przyspieszania i pracy na biegu jałowym.

Analiza porównawcza (KPI) – Analiza porównawcza w stosunku do konkurentów z branży lub całej floty zapewni, że cele są realistyczne, a wydajność spełnia wstępnie zdefiniowane standardy.

Dzielenie się informacjami i planami — uzyskanie poparcia zarówno od kierowców, jak i wyższego kierownictwa oraz określenie, co i do kiedy masz nadzieję poprawić, jest ważnym czynnikiem zmiany zachowania kierowców. Określ, gdzie można zapewnić zachęty poprzez zdrową konkurencję i/lub nagrody. Wykazanie, że zachęty finansowe mogą być samofinansujące.

Zidentyfikuj/rozwiąż problemy kierowców – wykorzystanie wyników lub tabel ligowych w celu zachęcenia do zdrowej rywalizacji i wyróżnienia tych, którzy osiągają gorsze wyniki, pomaga ukierunkować szkolenie, aby poprawić ich standardy i umożliwić im przyjęcie lepszego stylu jazdy. Korzystanie z alertów kierowanych do tych kierowców za pośrednictwem aplikacji może powiadamiać ich w czasie zbliżonym do rzeczywistego o problemach związanych z ich wydajnością jazdy.

Nagradzanie kierowców – jasna komunikacja i informacje zwrotne na temat postępów pomagają osiągnąć najlepsze wyniki. Dobrym pomysłem jest promowanie kierowców działających zgodnie z ustalonymi standardami jako zwolenników dzielenia się historiami sukcesu. Rozważając zachęty takie uznanie i konkurencja sprawdzają się równie dobrze jak gotówka, bony czy świąteczne zachęty.

Przejrzyj i dopracuj. Ustal jasne ramy czasowe, aby mierzyć sukces programu w odniesieniu do wstępnie zdefiniowanych wskaźników KPI. Wskaźniki tę muszą być powiązane z ogólnymi celami firmy. Strategia ciągłego doskonalenia pomaga zapewnić stały postęp.

Strategia flotowa musi zawierać elementy dbania o dobrostan pracowników (kierowców). Sam sprzęt, bez operatora, jest tylko zbędnym narzędziem.

Pamiętaj, że Cartrack Polska dostarcza nie tylko technologii ale i ustawicznego wsparcia analityków, menadżerów flot i Całodobowego Centrum Obsługi Klienta. W kompleksowy sposób dbamy o to jak rozwijasz swoją flotę. Wypełnij poniższy formularz aby dowiedzieć się więcej o korzyściach z korzystania z systemu Cartrack:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .