Telematyka transportu drogowego to systemy teleinformatyczne wraz z technologią system GPS umożliwiające kompleksowe zarządzanie pojazdami, optymalizację tras, rozliczanie czasu pracy kierowcy czy wykorzystanie samochodu służbowego do różnego celu, identyfikację kierowcy oraz raportowanie. Telematyka transportu umożliwia dostęp online do przyjaźnie przedstawionych graficznie danych pochodzących z samochodu, busa, ciężarówki, naczepy czy sprzętu budowlanego.

Telematyka transportu w rozbudowanej formie daje możliwość analizowania codziennych zadań realizowanych przez pojazdy, przypisywania kierowców i weryfikowania ich stylu jazdy, kontroli nad spalaniem i wykorzystaniem kart paliwowych czy kwestii związanych z E-toll czy Sent GEO.

system gps, cartrack gps, gps do flot

Czym jest telematyka transportu?

Monitorowanie floty, niezależnie od jej rodzaju i charaktery aktywności operacyjnej, jest obecnie obowiązkowym elementem wyposażenia systemowego każdego menadżera floty oraz właściciela firmy. Monitoring floty z wykorzystaniem technologii GPS zapewnia:

  • kontrolę nad ładunkiem i bezpieczeństwem zestawu,
  • monitoring jakości pracy, stylu jazdy kierowcy co wpływa na zwiększenie  poziomu bezpieczeństwa użytkowania pojazdu służbowego,
  • rzetelne dane na temat rentowności i wydajności prowadzonych w oparciu o auta w firmie operacji,
  • stabilne informacje na temat lokalizacji firmowego mienia,  
  • możliwość poprawnego administrowania kosztami i rozliczania prawno-podatkowego,
  • bardzo dobrą bazę do podejmowania decyzji w oparciu o dane, a nie przypuszczenia czy emocje.

Telematyka transportu (potocznie znana również jako system GPS dla floty) to system przeznaczony do gromadzenia danych, monitorowania lokalizacji i stanu pojazdów z szeregiem informacji pobieranych z komputera pokładowego pojazdu. Wszystkie te dane są przetwarzane w czasie rzeczywistym i przechowywane bezpiecznie w chmurze – dostęp online do lokalizacji GPS auta jest możliwy z aplikacji lub systemu telematycznego. Telematyka transportu drogowego jest zatem system integrującym telekomunikację bezprzewodową i technologię informatyczną w celu pobieranie, przetwarzania i dostarczania przydatnych danych.

Telematyka w transporcie składa się z kilku kluczowych elementów:

  • lokalizator GPS w pojeździe,
  • aplikacja mobilna do zarządzania flotą,
  • system online do zarządzania samochodami w firmie.

Należy bezwzględnie pamiętać, że kluczowym aspektem wyboru dostawcy rozwiązań GPS do floty nie jest wysokość opłaty abonamentowej. Przy zakupie GPS telemetria trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób montażu oraz wykwalifikowanie kadry instalatorów, zakres i długość gwarancji, dostępność funkcji i skalowalność rozwiązania, cały oferowany przez dostawcę telemetria transportu ekosystem rozwiązań oraz renomę na rynku.

Nie daj się wpędzić w pułapkę fałszywych obietnic handlowych bez pokrycia – wiążesz się z partnerem biznesowym na 3 lub 4 lata. Ukryte koszty, ogromna lista opłat dodatkowych i wątpliwej jakości system niedopasowywany do zmieniającej się rzeczywistości prawno-podatkowej to najczęstsze pułapki,  w jakie wpadają zarządcy flot, spedytorzy i właściciele firm transportowych.

spedycja, transport, zarządzanie flotą gps, cartrack

Jakie korzyści dla Twojej firmy niesie telematyka transportu drogowego?

Telematyka transportu drogowego a właściciel firmy.

Prowadzenie firmy transportowej wymaga ogromnego nakładu finansowego i niezwykle dobrze zorganizowanej logistyki zarządzania i dystrybuowania informacji. Transport nie śpi – 24/7 Twoi kierowcy realizują zadania, poruszają się poza granicami kraju, potrzebują wsparcia i kontroli.

Telematyka transportu drogowego umożliwia właścicielowi firmy kontrole nad kluczowymi KPI, daje szerokie spektrum informacji i danych do podejmowania strategicznych decyzji i znosi konieczność mikrozarządzania. Automatyczne powiadomienia, alerty i raporty zarządcze pozwalają skupić się właścicielowi firmy na jej rozwoju i planowaniu.

Telematyka transportu a przewoźnik i spedytor.

Jako przewoźnik oraz spedytor Twoim zadaniem jest ograniczenie pustych przebiegów, kontrola nad ładunkiem i kierowcami, monitoring stanu technicznego pojazdu oraz zgodne z prawem rozliczanie czasu pracy kierowców. Potrzebujesz odpowiednich narzędzi aby ułatwić swoją pracę i realizować postawione przed Tobą cele jakościowe i ilościowe.

Telematyka transportu a menadżer floty.

Na pewno wiesz, że system zarządzania flotą w firmie, do którego dostęp masz jako menadżer floty, musi spełniać określone funkcje: stabilność, intuicyjność obsługi i mobilność. Jako zarządca floty telematyka transportu będzie wspierać Cię w codziennych zadaniach związanych z zachowaniem mobilności kierowców, utrzymaniem dobrego stanu technicznego i realizacją planów budżetowych na szeroką skalę.

Monitoring floty jest skutecznym narzędziem systemowym, które odpowiednio skalibrowane, wdrożone i użytkowane pozwala osiągnąć błyskawiczny zwrot z inwestycji oraz korzyści finansowe, operacyjne i CSR. Telematyka transportu drogowego umożliwia całościowe zarządzanie flotą niezależnie od koniunktury, zawirowań gospodarczych, niepokoi geopolitycznych czy kwestii ładu prawnego.

Zarządzanie flotą GPS – niezawodny system Cartrack dla transportu.

Cartrack Polska od ponad 13 lat jest producentem stabilnej technologii telematyka transportu drogowego. W Polsce monitorujemy i usprawniamy procesy biznesowe wobec ponad 50 000 pojazdów. Nasze własne mobilne ekipy instalatorów oraz całodobowe biuro obsługi klienta są kluczowymi elementami najwyższej jakości świadczenia usług z zakresu GPS do auta.

telemetria, monitoring pojazdow gps, cartrack

Cartrack Polska jest częścią Cartrack Holding – międzynarodowego giganta technologicznego, obecnego na ponad 20 światowych rynkach. Nasze globalne know-how, autorskie rozwiązania SaaS oraz nieustanne prace badawczo-rozwojowe są gwarantem, że Twój biznes, Twoja flota i Twój transport są w dobrych rękach. Niezależnie od profilu prowadzonej działalności, wielkości i charakteru posiadanych w firmie pojazdów i maszyn – Cartrack wyposaży Cię w skalowalną telematyka transportu drogowego z 100% gwarancją przez cały okres trwania kontraktu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zarządzanie flotą GPS poprzez technologię Cartrack wypełnij poniższy formularz – zaprezentujemy Ci korzyści z instalacji GPS do floty od Cartrack:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .