W dzisiejszym rozwijającym się środowisku cyfrowym sukces wielu firm będzie zależał od zaawansowanych narzędzi programowych i systemów optymalizujących operacje biznesowe. Jeśli chodzi o branżę flotową – nie jest ona wyjątkiem. Z pewnościa telematyka jest i będzie kluczowym elementem rozwoju zarządzania flotą samochodową w firmie w oparciu o dane.

Pamiętajmy, że Systemy monitoringu GPS samochodu i systemy telematyczne są niewątpliwie częścią skutecznego zarządzania flotą i zachowania rentowności biznesu.

Firmy potrzebują przełomowych technologii do optymalizacji operacji, monitorowania zużycia paliwa i kosztów użytkowania pojazdu (TCO). Oto kilka trendów telematycznych w 2023 roku, które pomogą utrzymać Twoją firmę bardziej konkurencyjną. Po wtóre pozwolą aby utrzymać flotę na najwyższym poziomie mobilności i efektywności w zadanym budżecie.

Telematyka – jak wygląda branża?

Według Fortune Business Insights globalny rynek telematyki samochodowej ma wzrosnąć do 179,50 mld USD w 2028 roku. Zatem dzięki telekomunikacji i informatyce telematyka jest wykorzystywana w różnych branżach do najważniejszych celów transportowych i logistycznych.

Telematyka we flocie – jakie są jej różne rodzaje?

Zwróćmy uwagę, że wraz ze wzrostem liczby innowacyjnych technologii flotowych firmy będą musiały wybrać idealne rozwiązanie telematyczne dla swoich pojazdów. Jest to uzupełnienie system GPS dla flot.

Oto niektóre z obecnie dostępnych rozwiązań telematycznych:

  • Diagnostyka pokładowa (OBD) II

Na pewno jest to port w pojeździe, który umożliwia użytkownikowi pobieranie danych, takich jak prędkość pojazdu, osiągi silnika i inne. Do portu OBD zostanie podłączone przenośne urządzenie telematyczne floty. Urządzenia telematyczne OBD-II przesyłają dane z pojazdu do stacji bazowej w celu ich przetworzenia i wykorzystania w oprogramowaniu do zarządzania flotą samochodową w firmie.

  • Telematyka oparta na smartfonie

Z pewnością aplikacje mobilne na smartfony odbierają dane za pośrednictwem czujników w pojazdach obsługujących technologię Bluetooth i zapewniają niestandardowe opcje śledzenia pojazdów. Najnowsze smartfony są wyposażone w odbiornik (GPS) i oferują różnorodne usługi do przechwytywania, przechowywania i przetwarzania danych w czasie rzeczywistym.

  • Urządzenia przewodowe

Na pewno są one bezpiecznie i na stałe zamontowane w pojeździe, podłączone do elektroniki pojazdu i zasilane z akumulatora pojazdu. Finalnie jednostka sterująca telematyki przesyła krytyczne dane telematyczne przez infrastrukturę bezprzewodową.

lokalizacja gps, śledzenie auta, gps

Telematyka – korzyści dla firm i flot.

  • Usprawnione działanie floty samochodowej

Istnieje wiele obszarów działalności flotowej, które można przenieść na wyższy poziom. Rozwiązanie telematyczne zapewni praktyczny wgląd w dane, dzięki czemu możesz podejmować najlepsze możliwe decyzje operacyjne dla swojej firmy. Na przykład – dane dadzą wgląd w sposoby poprawy efektywności floty. Na koniec prowadzi to do zapobiegania wykroczeniom drogowym, minimalizowania przestojów pojazdów, zwiększania świadomości kierowców i obniżania kosztów utrzymania.

  • Rozszerzona ochrona aut służbowych.

Monitorowanie pojazdu GPS pozwala sprawdzić, czy Twój samochodów służbowy w firmie znajduje się we właściwym miejscu. Pamiętajmy, że jest to zasadniczo pierwszym krokiem do zapewnienia bezpieczeństwa pojazdu. Jednak to technologia i ramy telematyczne mogą przenieść bezpieczeństwo Twojej floty na inny poziom. Ochrona antykradzieżowa auta, poprzez ekosystem usług telematycznych, pozwala minimalizować ryzyko kradzieży mienia.

Telematyka a bezpieczeństwo floty i bezpieczeństwo kierowców w firmie.

  • Zapobieganie kradzieży. Monitoruj identyfikatory kierowców, odchylenia od trasy i nieautoryzowane postoje, aby uniemożliwić kierowcom wjeżdżanie do stref wysokiego ryzyka. Powiadomienia i alerty będą wysyłane w celu odpowiedniego ostrzeżenia menedżerów floty.
  • Bezpieczeństwo kierowcy. Alerty i powiadomienia SMS wspierają poziom bezpieczeństwa kierowców w firmie i bezpieczeństwo floty. Bądź zawsze na bieżąco ze statusem swoich pojazdów.
  • Metody bezpiecznej jazdy. Platforma telematyczna dostarcza wszelkiego rodzaju informacji o zachowaniu kierowcy. Idąc dalej, do tych informacji zaliczamy ostrą jazdę i nadmierną pracę na biegu jałowym. Finalnie dane można wykorzystać do łagodzenia skutków wypadków drogowych i promowania zdrowych wzorców jazdy.
  • Profilowanie kierowców i grywalizacja. Dzięki aplikacjom, i dobrze zaprojektowanym procesom grywalizacji, możesz realizować cele zwiększenia bezpieczeństwa floty i bezpieczeństwa kierowców w firmie. Ponadto można również realizować projekty z zakresu CSR i HR.

Zwiększone zarządzanie kosztami i zarządzanie flotą samochodową w firmie

Zwróćmy uwagę, że telematyka sprawia, że przedsiębiorstwa mają możliwość ujawnienia słabych punktów w swoich działaniach, ich ewaluacji i poprawy. Tego typu działanie może tylko przyciągnąć więcej klientów do firmy, utrzymać przewagę konkurencyjną i zachwycić obecnych klientów doskonałością usług. Czasami określenie tych wyzwań może być trudne. Z tego względu system zarządzania flotą w firmie pozwala automatyzować procesy, generować wartościowe raporty zarządcze i efektywniej samochodami w firmie.

Być może w Twojej firmie i flocie brakuje procesów administracyjnych – platforma telematyczna lepiej to dla Ciebie zorganizuje. A może istnieją rozbieżności w paliwie, których po prostu nie możesz wyjaśnić? W takim przypadku uzyskasz wgląd w to, jak możesz monitorować zużycie paliwa.

Telematyka – 10 megatrendów na 2023 i kolejne lata.

Poprawa zachowania kierowcy.

Duży nacisk kładzie się na monitorowanie zachowania kierowców w branży flotowej i umożliwianie im doskonalenia metod oraz technik jazdy. Firmy rozumieją, że takie projekty pozytywnie wpływają na ogólną wydajność floty i zyski biznesowe, a systemy telematyczne pojazdów pomogą im to osiągnąć. Firmy i menadżerowie flot będą zawsze potrzebować wszelkiego rodzaju informacji w czasie rzeczywistym. Zaliczyć można do nich informacje dotyczące przekroczenia prędkości, ostrych zakrętów, gwałtownego hamowania. Co więcej, gromadzić można dane na temat nadmiernej pracy na biegu jałowym, aby zapobiegać wypadkom i zmniejszać zużycie paliwa.

Internet rzeczy (IoT)

IoT przenosi łączność internetową, przetwarzanie danych i analitykę do świata obiektów fizycznych. W rezultacie urządzenia mogą być ze sobą połączone i komunikować się ze sobą. Dzieje sie tak aby zapewnić użytkownikom wyjątkowe wrażenia i rozwijać działalność biznesową.

Pamiętajmy, że rozwiązania IoT to trend telematyczny w rozwiązaniach do zarządzania flotą samochodową w firmie. Ekosystem ten umożliwia wydajne zarządzanie każdym aspektem operacji floty z wymianą danych w czasie rzeczywistym.

5G i rozszerza łączność

Zdaniem ekspertów wykorzystanie łączności bezprzewodowej 5G zintegrowanej z inteligentnym transportem będzie rosło o 26% rocznie w nadchodzącej dekadzie. Na pewno zmieni to przyszłość telematyki samochodowej na zawsze.

O co tyle zamieszania z 5G? Technologia jest szybka, zapewnia większą przepustowość, mniejsze opóźnienia i zwiększoną niezawodność. Może stworzyć nowe możliwości w zakresie łączności i monitorowania pojazdów.

Technologia 5G o niskich opóźnieniach umożliwiła producentom samochodów dostarczanie zaawansowanych funkcji w zaawansowanych systemach wspomagania kierowcy (ADAS). Do tych systemów należą śledzenie zużycia paliwa, nawigacja i komunikacja w czasie rzeczywistym, kontrola prędkości i tempomatu oraz lepsze zarządzanie flotą. Pomaga również menedżerom flot w monitorowaniu i kontrolowaniu parametrów ze zdalnych lokalizacji za pośrednictwem smartfonów. Telematyka i 5G są ze sobą ściśle powiązane i umożliwiają z nadzieją spoglądać na proces zarządzania ogromną liczbą danych.

Zmniejszone koszty eksploatacji i zwiększona produktywność aut w firmie.

Każdy sposób, w jaki menedżerowie flot mogą oszczędzać i ulepszać swoją efektywność, zawsze będzie strzałem w dziesiątkę!

System telematyczny umożliwia menedżerom flot przyjęcie proaktywnego podejścia do mobilności pracowników. Po drugie umożliwia uzyskiwanie w czasie rzeczywistym informacji o przebiegu pojazdu, alertów dotyczących planowania serwisu i nie tylko. Jest to niedrogi sposób na utrzymanie pojazdów i uniknięcie późniejszych kosztownych napraw.

Praktyczne spostrzeżenia dotyczące roli danych w firmie i flocie.

Pozyskiwanie dużej ilości danych i zagłębianie się w ich znaczenie, a następnie podejmowanie działań to podstawa skutecznego zarządzania flotą. Zawsze będzie to stały trend, a platforma programistyczna, taka jak Cartrack, zapewnia najlepszy wgląd dzięki zaawansowanej telematyce.

Jednocześnie technologia chmury danych jest potrzebna do przechowywania, obsługi i przetwarzania dużych ilości danych. Dzięki chmurze właściciele flot mają dostęp do danych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie (aplikacja do zarządzania flotą). Co więcej, dane historyczne można również wyciągnąć z platformy w celu analizy wszelkiego rodzaju zadań biznesowych.

Zdalne zarządzanie flotą (aplikacja do zarządzania flotą).  

Co ważne, od czasu globalnej pandemii COVID-19, zmienił się sposób, w jaki prowadzimy biznes i kultura naszej pracy. W związku z wymaganiami codziennej działalności menedżerowie flot zawsze szukają sposobów na automatyzację i cyfryzację procesów.

Zdalne zarządzanie flotą zapewnia elastyczność, której potrzebują menadżerowie flot, aby być na bieżąco z działaniami operacyjnymi niezależnie od lokalizacji. Telematyka z aplikacją do zarządzania flotą umożliwia fleet managerom komunikację w czasie rzeczywistym z kierowcami. Po wtóre umożliwia również podejmowanie decyzji i generowanie raportów zarządczych. Lokalizacja GPS floty ze smartfona jest nieodłącznym elementem systemu Cartrack – telemetrii jutra.

Ochrona danych osobowych a GPS.

Poleganie na technologii i transmisji danych sprawia, że pojazdy są potencjalnie bardziej podatne na ataki hakerskie i cyberataki.

Wraz ze wzrostem liczby ataków cybernetycznych właściciele flot będą musieli zapewnić ochronę poufnych danych. W roku 2023 i kolejnych latach fleet managerowie będą musieli instalować urządzenia i oprogramowanie zaufanej marki takiej jak Cartrack, aby mieć pewność nie tylko stabilności danych, ale i absolutnego ich bezpieczeństwa.

Zoptymalizowane bezpieczeństwo floty dzięki telemetrii.

Zaawansowane środki bezpieczeństwa floty zawsze będą jednym z priorytetów menedżera floty. Poszukuj odpowiedniej technologii, która da Ci wgląd w wdrażanie bezpiecznych metod jazdy, zapobieganie kradzieży pojazdów, unikanie wypadków i nie tylko. Pamiętaj, że telemetria jest najbardziej odpowiednim rozwiązaniem umożliwiającym realizację tego celu.

Pojazdy elektryczne we flocie.

Sprzedaż EV (pojazdów elektrycznych) rośnie z roku na rok. Tendencja ta, pomimo niedoborów półprzewodników czy wojnie na Ukrainie, nie zwalnia. Firmy zajmujące się pojazdami elektrycznymi znajdują sposoby na ułatwienie komunikacji i udostępniania danych za pomocą oprogramowania flotowego. Z pewnością pojazdy te oferują również niższe koszty konserwacji zapobiegawczej, emisji i paliwa, więc nie ma wątpliwości, że firmy rozważą je w najbliższej przyszłości. Auto elektryczne dla firmy to jeden z kluczowych elementów, w którym telematyka również powinna być częścią inwestycji. Finalnie system tej działa jak klamra spinająca zarządzanie pojazdem, ładowaniem i TCO.

Monitoring GPS zasobów.

Finalnie monitoring GPS w tej formie, która znamy zostanie z nami na długo. Lokalizacja GPS i diagnostyka w czasie rzeczywistym ułatwiają firmom śledzenie lokalizacji i nawyków kierowców. Tego typu rozwiązania umożliwiają uostępnianie innych danych, które przynoszą korzyści całej flocie. Podsumowując, ten trend jest niesłabnącym elementem roli telematyka w zarządzaniu flotą samochodową w firmie.

Cartrack GPS – nowoczesna telematyka dla Twoje floty i firmy.

Cartrack od 2001 roku rozwija autorską technologię telematyczną i autorskie oprogramowanie do zarządzania flotą w firmie. Dajemy dożywotnią gwarancję na sprzęt i software oraz zapewniamy skalowalność usług wraz z rozwojem Twojego biznesu.

telemetria, monitoring pojazdow gps, cartrack

Z pewnością Cartrack GPS to ekosystem produktów, które umożliwiają lokalizację pojazdu wraz z całym wachlarzem usług dodatkowych. Co ważne, usługi te są niezbędne do zarządzania i rozwijania floty o każdym profilu i każdej wielkości. Pamiętajmy, że Telematyka Cartrack umożliwia elastyczne projektowanie modeli zarządzania flotą i minimalizuje skutki inflacji. Ostatecznie pozwala to Tobie skupić się na tym co ważne – prowadzeniu biznesu.

Podsumowując, wypełnij poniższy formularz, jeżeli chcesz otrzymać więcej informacji na temat niezawodnej technologii Cartrack GPS dla firm i flot:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .