Ostatnie lata w branży zarządzanie flotą samochodową w firmie nie były łatwe. Ilość ekonomicznych i geopolitycznych stresorów, w połączaniu z coraz większą liczbą występujących ryzyk, powodują, że system zarządzania flotą transportową musi być dobrze zaprojektowany.

Jako Cartrack Polska nie tylko dostarczamy od wielu lat stabilnej, skalowanej i bezpiecznej technologii pozwalającej kompleksowo zarządzać flotą samochodowa w firmie, ale i tworzymy projekty edukacyjne i merytoryczne, których celem jest zwiększanie świadomości branży flotowej na temat najlepszych praktyk wobec systemów zarządzania flotą transportową.

system zarządzania flotą transportową

Zarządzanie flotą transportową w firmie – jaki był rok 2022?

Rok 2022 minął nam pod znakiem budżetowej niestabilności kosztów floty. Wysokie koszty operacyjne samochodów w firmie wymknęły się z pod kontroli wielu menadżerom flot i właścicielom firm z uwagi na trudne do zaprojektowania koszty paliw, rosnące koszty pracy, wyższe koszty serwisu i eksploatacji oraz szybujące raty leasingu. Wszystko to sprawiło, że łączne koszty użytkowania pojazdu (TCO) w 2022 roku należały do rekordowych.

Rok 2022 upłynął nam również pod znakiem dużej zmienności rzeczywistości prawno-fiskalnej, która nie ułatwiała stabilizacji realizacji planów budżetowych i realizacji założeń stopnia mobilności naszych pracowników. Nowe przepisy, tarcze, zapowiedzi i liczne zmiany w prawie wzmagały poczucie niepewności. Niezależnie od finalnego rachunku zysków i strat fiskalnych – legislator z pewnością nie wpłynął pozytywnie na postrzeganie polskiego rynku jako stabilnego.

Rok 2022 z pewnością minął nam pod hasłem OPTYMALIZACJA. Jednym z głównych obszarów rewizji i optymalizacji była optymalizacja tras przejazdu, optymalizacja kosztów paliwa czy redukcja kosztów bieżącego finansowania. Floty dokładnie zaczęły przykładając się wydatkom i bardzo aktywnie szukać sprawdzonych system zarządzania flotą transportową. Nie małą rolę w tym zakresie odegrał Cartrack Polska dostarczając technologii umożliwiającej w elastycznie radzić sobie ze wzrostem cen i spadkiem popytu, przy jednoczesnym zachowaniu liczebności floty. System GPS dla flot od Cartrack Polska był i będzie najlepszym rozwiązaniem w procesie nie tylko optymalizacji tras, ale i wielowątkowego zarządzania budżetem i flotą.

Rok 2022 w temacie zarządzania flotą samochodową w firmie zapamiętamy również jako rok dużych powyżej cen nowych pojazdów – zgodnie z analizami IBRM SAMAR w grudniu średnia ważona cena nowego pojazdu przekroczyła 160 000 złotych, a za cały rok 2022 – przebiła 155 000, co jest wzrostem o ponad 15% w ujęciu rok do roku.

Rok 2022 to również hamowanie na rynku zakupów. Przez 12 miesięcy ubiegłego roku w Polsce zakupiono (zarejestrowano) prawie 420 000 nowych samochodów – to o 6% mniej niż w 2021 roku. Absolutnym liderem, trzeci rok z rzędu, została Toyota, która na dobre zdetronizowała markę Skoda. Analitycy są zgodni – rok 2023 nie będzie dla nas łaskawy – spodziewane jest dalsze hamowanie, a prognozowana liczba nowych rejestracji aut w Polsce ma spaść poniżej poziomu 400 000 w 2023 roku.

wzrost inflacji deflacja stagflacja kryzys gospodarczy

System zarządzania flotą transportową – co będzie się liczyć w 2023 roku?

Rok 2022 okazał się rokiem ciągłych niedoborów siły roboczej i łańcucha dostaw oraz problemów z zakupami aktywów. W obliczu rozpoczynającego się roku 2023 pomyśleliśmy, że przyjrzymy się trendom branżowym na horyzoncie, a także prognozom na nadchodzący rok, które mogą pomóc efektywniej zarządzać flotą transportową w firmie.

Menedżerowie flot często wymieniali bezpieczeństwo jako główny problem na rok 2022, co prowadzi do większych inwestycji w oprogramowanie telematyczne i system GPS dla flot. Globalny rynek telematyki wzrósł do 103 miliardów dolarów w 2022 roku, co oznacza wzrost o 15 miliardów dolarów w porównaniu z rokiem poprzednim. To najbardziej znaczący wzrost wzrostu w tym sektorze, jaki do tej pory widzieliśmy. Oznacza to, że coraz więcej firm nie tylko chce dbać w sposób odpowiedzialny i kompleksowy o bezpieczeństwo pracowników, ale i chce zarządzać flotami i biznesem w oparciu o rzetelne dane.

W 2023 roku czekają nas podobne wyzwania: zmienne koszty i równoważenie stale rosnącego zapotrzebowania na szybką i wydajną dostawę. Wyzwania te będą nadal kształtować zarządzanie flotą w 2023 r.

telemetria, monitoring pojazdow gps, cartrack

Zmienne koszty zarządzania flotą samochodową w firmie.

Koszty paliwa odegrały kluczową rolę w wahaniach cen w 2022 roku. Paliwo jest towarem, który pod wpływem niekorzystnych zdarzeń podlega szybkiemu wzrostowi i powolnemu spadkowi. Ceny gazu osiągnęły najwyższy poziom od lat, a teraz wracają do cen, których doświadczyliśmy na początku 2022. Zmiana stawki VAT na wiele surowców, niepewna sytuacja związana z wojną na Ukrainie potęgują niepewność co do cen paliwa w Polsce.

Nacisk na elektromobilność we flotach.

Niektórzy menedżerowie flot całkowicie rezygnują z pojazdów na gaz, zauważając, że pojazdy elektryczne są trzy do pięciu razy tańsze w przejechaniu każdego kilometra niż ich odpowiedniki na gaz.

Sprzedaż pojazdów elektrycznych osiągnęła rekordowy poziom w 2022 roku w Polsce. Rozwój infrastruktury do ładowania aut elektrycznych również jest imponujący. Mimo niskich liczb bezwzględnych, auta elektryczne są coraz częściej rozważanym zakupem przez przedsiębiorców do flot.

Zapotrzebowanie na sprawną i niezawodną dostawę.

Przez ostatnie kilka lat konsumenci nie wahali się, chcąc szybszej dostawy, przez co niektóre firmy z trudem nadążają za uszczelnianiem łańcucha dostaw i dbaniem o ekstremalnie wysoki wskaźnik mobilności swojej floty. Bardzo krótkie okna dostaw (nawet 2 dni), sprawiają, że rynek przesyłek i dostaw ostatniej mili rosną jak na drożdżach. Zarządzanie flotą samochodową w firmie pozwala w odpowiedni sposób dopasować wymagania rynku do posiadanych zasobów.

Artykuł Forbesa z 2019 roku spekulował na temat tego wyzwania, stwierdzając, że „łańcuch popytu” wkrótce zastąpi „łańcuch dostaw”. Tak było z pewnością w 2022 roku i będzie to nadal sprzyjać rozwojowi innowacyjnych rozwiązań w 2023 roku. Temu zadaniu sprostać będą mogły przede wszystkim firmy i floty, dla których optymalizacja tras przejazdu i monitoring GPS auta będą stanowić podstawowe narzędzia w zasobniku zarządczym. Lepsze rozłożenie siły roboczej w czasie i przestrzeni, planowanie i błyskawiczne reagowanie na bodźce może być realizowane tylko za pomocą technologii telemetrycznej BIG DATA.

Przeszkody w łańcuchu dostaw pojazdów i ich wpływ na strategię zarządzania flotą.

Wydaje się, że rok 2023 będzie kontynuacją dziedzictwa z ostatnich dwóch lat, jeśli chodzi o trudności z zakupem aut dla flot. Możesz liczyć na długie terminy realizacji od zamówienia do dostawy, a także na zwiększone koszty zakupu, a nawet anulowanie niektórych zamówień.

Chociaż niektórzy menedżerowie flot mają większe zaufanie do zamawianych pojazdów, pytanie brzmi, ile czasu zajmie ich dostarczenie. Problemy, które stworzyły wyzwania w pozyskiwaniu pojazdów zastępczych, które rozpoczęły się w roku modelowym 2021, dla większości część nadal istnieje, a menedżerowie flot obawiają się, że wpłyną one na ich zamówienia w 2023 r. Z tego powodu wiele flot stara się proaktywnie zaradzić tej sytuacji, wydłużając cykl życia pojazdu w przypadku majątku obrotowego.

Zarządzanie flotą samochodową w firmie poprzez dane w 2023.

Dostępność danych floty będzie się nadal poprawiać w 2023 r., ponieważ dostępnych będzie więcej metod gromadzenia i konsolidacji danych. Technologie zintegrowanego zarządzania flotą mają na celu usprawnienie i rozszerzenie gromadzenia danych o zasobach za pomocą rozwiązań pokładowych, takich jak telematyka i interfejsy programowania aplikacji (API) pojazdów podłączonych do sieci. Ten wzrost gromadzenia danych jeszcze bardziej poprawi raporty zarządzania flotą, dając menedżerom i zainteresowanym stronom jeszcze bardziej szczegółowy wgląd w stan zasobów, koszty, wydajność i zwrot z inwestycji.

Skuteczne zarządzanie flotą musi opierać się o dane – czas życzeniowego realizowania zapisów strategii flotowej minęły bezpowrotnie. Skalowalne i bezpieczne rozwiązania BIG DATA dla flot od Cartrack to bardzo atrakcyjne finansowe propozycje dla każdego rodzaju floty transportowej w firmie.

system big data cartrack zarządzanie przez dane

System GPS dla flot – wsparcie w zarządzaniu flotą.

Aby uzyskać jeszcze większe poczucie kontroli, niektóre firmy słusznie wykorzystują telematykę w swoich flotach. Dzięki śledzeniu GPS i ulepszonym funkcjom bezpieczeństwa telematyka jest oczywista dla każdej firmy. Pozwala na spersonalizowany monitoring GPS pojazdów i redukcję bieżących kosztów we flocie. Zarządzanie flotą samochodową w firmie może być pod pełną kontrolą, co minimalizuje ryzyko spadku rentowności operacji realizowanych w oparciu o samochody w firmie.

Jeżeli Twoja firma chce pozostać rentowna i konkurencyjna w 2023 roku wypełnij poniższy formularz – pokażemy Ci obszary, w których system GPS od Cartrack Polska pomoże Ci zrealizować każdy cel biznesowy w tym roku:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .