Zmniejszenie kosztów paliwa we flocie jest obecnie jednym z głównych priorytetów każdego menadżera floty. Wydatki na paliwo stanowią nawet 65% rocznego TCO każdego pojazdu. Nie mamy wpływu na ceny paliw. Jednak mamy ogromny wpływ na to ile nasze pojazdy spalają paliwa na każde 100 pokonanych kilometrów.
Zmniejszenie kosztów paliwa we flocie – ceny surowca i podatki.
W połowie maja 2022 roku średnia cena PB95 przekroczyła 6,70/litr, a ON 7,50/litr. Jest to efekt słabnącego złotego wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego oraz rosnącej ceny baryłki BRENT (średnio ok. 115 dol./baryłka). Niestety wyższe ceny za paliwo nie są chwilowymi „skokami”, jak to miało miejsce na początku wojny na Ukrainie. Analitycy i eksperci e-petrol.pl podkreślają, że obecna ścieżka podwyżek ma charakter stały i niestety trwały.
Wobec cen z końca 2020 roku paliwo podrożało już o ponad 60%! Gdy porównujemy wzrost cen w skali „rok do roku” różnica ta jest mniejsza – wynosi ok. 25-30%. Jednak nadal jest to poziom podwyżek, który może poważnie wpłynąć na rentowność operacji flotowych i transportowych w firmach. Które w odpowiedni sposób nie będą kontrolować tej części portfela wydatków.
Pamiętajmy również, że zgodnie z Rządową Tarczą Antyinflacyjną, 01.02.2022 został obniżony podatek VAT na paliwa z 23 na 8%. Wstępnie ta zmiana podatkowa ma trwać do 31 lipca 2022 roku. Obniżenie podatku VAT długoterminowo jednak w żaden sposób nie zniwelowało galopu cen paliw. Co więcej, ruch te wpłynął na poziom odliczanych kwot przez floty (przedsiębiorców) od dochodu (zamiast 23% VATu odliczamy zaledwie 8%).
Warto zauważyć, że niższe stawki akcyzy na paliwa, wprowadzone 1 stycznia 2022 roku, obowiązują jedynie do 31 maja 2022 roku. Jeżeli Rząd nie wprowadzi korekt terminowych wobec tych dwóch elementów. Takich jak obniżona akcyza i VAT, we wrześniu 2022 roku zobaczymy ceny na poziomie 10 PLN/litr. Zmniejszenie kosztów paliwa we flocie jest tematem aktualnym i niezwykle strategicznym. Nie można pozbawić pracowników środka realizowania codziennych zleceń, jakim jest samochód. Jednak należy wprowadzić instrukcje i plany, które będą minimalizowały średnie spalanie pojazdów.
Sprawdzone sposoby na redukcję kosztów paliwa we flocie.
Pojazd flotowy średnio w miesiącu pokonuję ok. 2500 km przy średnim spalaniu na poziomie 7 l/100km. Wynika z tego, że miesięcznie każdy samochód w firmie potrzebuje ok. 175 litrów paliwa aby umożliwić realizowanie zadań pracownikowi (kierowcy). Przy obecnych cenach (6,70/litr) miesięczny koszt paliwa wynosi ok 1170 PLN. Gdybyśmy zmniejszyli średnie spalanie każdego pojazdu o 1l/100km, bez innych zmian, oszczędzilibyśmy ponad 160 PLN!
Monitoring pojazdów GPS Cartrack Polska to rozwiązanie. Które pozwala skutecznie i bardzo szybko osiągnąć zamierzone cele zmniejszenie kosztów paliwa we flocie. Płynniejsza i bardziej defensywna jazda jest możliwa do wprowadzenia właśnie dzięki implementacji systemu Cartrack. Jakie jeszcze są sposoby na zmniejszenie kosztów paliwa we flocie? Oto one:
1. Praca na biegu jałowym a kontrola średniego spalania.
Według Departamentu Energii USA praca pojazdu na biegu jałowym może zużywać od 0,5 do 1,2 litra paliwa godzinę. Ponadto praca na biegu jałowym przez zaledwie 30 sekund powoduje większe zużycie paliwa niż ponowne uruchomienie silnika. Dokładna ilość paliwa zużywanego na biegu jałowym zależy od wielkości silnika i wielkości zainstalowanego w pojeździe klimatyzatora (AC).
Praca na biegu jałowym nie tylko powoduje marnowanie paliwa. Ale także pozostawia drobinki. Które uszkadzają elementy silnika i powodują z czasem wyższe koszty konserwacji. Bieg jałowy przyczynia się również do zanieczyszczenia powietrza. Pozostawanie na biegu jałowym na czerwonym świetle, podczas nagrzewania lub schładzania pojazdu czy w trakcie trwania rozładunku. Lub nawet krótkich spotkań, jest przyczyną nadmiernego spalania paliwa. Pamiętajmy, że 1 godzina pracy na biegu jałowym to od ok. 0,6 do nawet 1 litra spalonego paliwa.
Ważne jest tworzenie lub aktualizowanie polityki flotowej, która przeciwdziała marnotrawstwu paliwa poprzez ograniczanie biegu jałowego pojazdów.
2. Ogranicz agresywną jazdę.
Czy wiesz, że agresywna jazda może wpłynąć na podwyższenie zużycia paliwa średnio nawet o 30%? Nadmierna prędkość, gwałtowne przyspieszanie, ostre hamowanie i agresywne manewry, takie jak jazda „na zderzaku” czy nagłe zmiany pasa. Takie właśnie zachowania negatywnie wpływają na cele związane ze zmniejszeniem kosztów paliwa w flocie.
Szkolenie kierowców i promowanie bezpieczniejszych zachowań na drodze jest uproszczone dzięki technologii telematycznej. Skorzystaj z telematyki i alertów dla kierowców w czasie rzeczywistym. Informacje zwrotne za pomocą SMSów lub notyfikacji PUSH będą ostrzegać kierowców, jeśli prowadzą agresywną jazdę lub łamią przepisy dotyczące floty. Rozszerzenie szkoleń bezpieczeństwa i wprowadzenie grywalizacji, aby zachęcić kierowców do bezpiecznej jazdy, to dodatkowe metody ograniczenia agresywnej jazdy.
3. Optymalizacja tras przejazdu wpływa na mniejsze koszty paliwa.
Nie zapomnij o optymalizacji tras, jeśli chodzi o oszczędność na wydatkach na paliwo. Jak to pomaga? Wybór najszybszej trasy i lepszych dróg może znacznie zwiększyć wydajność i produktywność floty, jednocześnie zmniejszyć koszty paliwa we flocie.
Raport INRIX pokazuje, że w TOP10 najbardziej zakorkowanych miast w Polsce, średnio rocznie tracimy 43 godziny. Liderem jest Poznań – w roku marnotrawimy w stolicy Wielkopolski 87 godzin! Aby zoptymalizować i zaplanować trasy przejazdu należy iść w stronę telemetrii. Stracony czas i większe spalanie w bardzo zagęszczonym ruchu miejskim przekłada się na większe koszty.
Dzięki systemowi Cartrack jesteś w stanie prowadzić swoich kierowców najoptymalniejszą trasą niweluj tym samym zatory drogowe i upłynniając ich jazdę. Co wprost przekłada się na większą zdolność operacyjną pracowników i niższe średnie spalanie.
4. Dbaj o ciśnienie w oponach i ich stan.
Odpowiedni poziom napompowania opon, zależny od rodzaju ogumienia oraz obciążenia, wpływa na opór toczenia opony. Co przekłada się na średni poziom spalania. Monitoruj ciśnienie w oponach i wpisz do polityki flotowej zestaw dobrych praktyk. Poprzez który Twoi pracownicy będą w stanie zminimalizować rosnące koszty w tym zakresie. O odpowiedniej konserwacji w jednym z podcastów Cartrack Polska mówił Piotr Sarnecki – dyrektor PZPO.
Zmniejszenie ceny paliwa na stacjach możliwe jest do uzyskania również dzięki okazjonalnym rabatom (-30 groszy na paliwo Orlen, -30 gr BP). Oraz korzystaniu z kart paliwowych.
Wysokie ceny paliw a budżet floty – osiągnij cel dzięki telemetrii BIG DATA.
Presja inflacyjna sprawia, że ceny towarów, usług i surowców rosną z miesiąca na miesiąc o kilka %. W ujęciu „rok do roku” mówimy już o kilkudziesięciu % podwyżki co może mieć dewastujący wpływ na budżet flotowy. A także w odczuwalnym stopniu wpłynąć na stabilność finansową całej organizacji. Zmniejszenie ceny paliwa w odniesieniu do budżetu flotowego jest strategicznie ważnym elementem.
Telemetria BIG DATA pozwala w kontrolowany, nowoczesny i kompleksowy sposób zmniejszać koszty we flocie. Aby redukcja wydatków była bezpieczna dla operacyjnej zdolności naszej floty i mobilności pracowników. Należy przeprowadzać ją w sposób zaplanowany i analityczny. Cięcie kosztów nie może opierać się na przeczuciach czy emocjach. Wygaszanie całych kategorii wydatków może wywołać efekt domina i skończyć się dramatycznie dla operacyjnych możliwości naszych pojazdów.
Redukcję kosztów trzeba przeprowadzać w oparciu o historyczną analizę danych. Która swoim zasięgiem obejmie naj najwięcej zmiennych w zakresie TCO firmowej floty. Najwięcej danych w tym zakresie zawsze dostarczy system Cartrack Polska. Czyli nowoczesna telemetria, która umożliwia gromadzenie, kategoryzowanie, przechowywanie, porównywanie i profesjonalne analizowanie danych z dowolnego miejsca na świecie. Cartrack Polska oferuje specjalnie przygotowane raporty paliwowe, które pomagają w generowaniu oszczędności w tym miejscu powstawania kosztów.
System autorstwa Cartrack Polska już od ponad 13 lat umożliwia firmom zmniejszenie kosztów paliwa we flocie dzięki integracji z wiodącymi systemami kart paliwowych. Programowi ECODRIVING wraz z dedykowana aplikacją Cartrack DRIVER APP oraz rozbudowanym możliwościom usług satelickich.
Finalnie, jeżeli chcesz kompleksowo i poprawnie podejść do zadania redukcji kosztów musisz wesprzeć się na technologii telemetrycznej, która dostarcza nie tylko danych, ale umożliwia elastyczne reagowanie na dużą dynamikę zmian rynkowych.
Wypełnij poniższy formularz i umów się na pokaz demonstracyjny lub po prostu dowiedz się jak nasz system umożliwi Ci zredukowanie bieżących kosztów wobec pojazdów: