Raportowanie ESG i zrównoważony rozwój organizacji są tematami coraz bardziej dyskutowanymi i projektowo realizowanymi przez polski, europejski i światowy biznes. W myśl kluczowych kamieni milowych wprowadzania raport ESG prezentujemy najważniejsze trendy w tym temacie.

ESG nie jest nową koncepcją, ale zyskała na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. I słusznie: ESG może między innymi obniżyć koszty, zwiększyć wydajność zapasów oraz zwiększyć lojalność klientów i pracowników. Zrównoważony rozwój firm i raportowanie ESG to nieuchronny kierunek transformacji biznesu – tak jak elektromobilność w kwestiach zarządzania flotą.

Coraz więcej firm korzysta z ESG, każdego dnia pojawiają się nowe statystyki, które pokazują, w jaki sposób kształtuje on biznes. Patrząc na te liczby, wiemy, że raportowanie ESG i zrównoważony rozwój to kluczowy obowiązek dla wszystkich firm. Dzieje się tak niezależnie od wielkości czy branży.

raportowanie pozafinansowe, zrównowazony rozwój

Raportowanie ESG: które firmy stosują ESG i zasady zrównoważony rozwój?

Jednym z głównych wniosków jest szeroki zakres firm, które stosują ESG. Kiedyś uważany za niszowy rynek dla największych globalnych firm, ESG przeniósł się do głównego nurtu. Finalnie element ten został przyjęty również przez mniejsze, prywatne firmy.

  • Według stanu na 2020 r. 88% spółek notowanych na giełdzie, 79% spółek typu venture i private equity oraz 67% spółek prywatnych miało wdrożone inicjatywy ESG.
  • Ponad trzy czwarte (77%) spółek o małej i średniej kapitalizacji ma formalną deklarację celu związaną z ESG.
  • Prawie jedna na pięć (18,5%) spółek o małej i średniej kapitalizacji stosuje standardy ESG. Są to elementy takie jak UN SDG, GRI czy SASB.
  • Więcej niż jedna na cztery spółki z S&P 500, które przeprowadzały rozmowy o wynikach za IV kwartał 2020 r., cytowała „raportowanie ESG”. Oznacza to 63% wzrost wzmianek o ESG w stosunku do poprzedniego kwartału. To również oznacza najwyższą liczbę wzmianek raport ESG w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
  • Ponad 200 firm podpisało The Climate Pledge. Jest to pakt mający na celu osiągnięcie celu Porozumienia Paryskiego, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji CO2 netto 10 lat wcześniej. To dowód na to, że zrównoważony rozwój ma znaczenie biznesowe.

Wartości ESG: czy potrzebne są raporty ESG?

Rozpoczęcie formalnej podróży w sferze ESG to nie lada wyczyn. Zrobione tego procesu dobrze, wymaga znacznych inwestycji pieniędzy i zasobów. Jednak poniższe statystyki pokazują, że te starania zwrócą się w dłuższej perspektywie.

Ile krajów nakazuje raportowanie ESG?

Innym powodem szybkiego rozwoju kwestii ESG są globalne mandaty. Badanie pokazuje, że coraz więcej krajów wymaga od firm ujawniania wyników ESG w takim czy innym formacie.

raportowanie esg, csr, zrównoważony rozwój

Wyzwania ESG: Jakie są bariery w przyjęciu zrównoważonego rozwoju firmy?

Mimo to badania pokazują, że firmy nie osiągają swoich celów ESG. Brak dostępności danych, a dokładniej danych odizolowanych, uniemożliwia firmom osiągnięcie ich celów.

Ponad dziewięć na dziesięć spółek notowanych na giełdzie przyjmuje ESG. Jest to jeden z największych trendów we współczesnym świecie biznesu. Raportowanie ESG oferuje wiele korzyści, w tym mniejsze ryzyko biznesowe, lepsze wyniki finansowe i wyższy zwrot z inwestycji. Finalnie w ciągu ostatnich czterech lat liczba mandatów w zakresie raportowania ESG wzrosła o 74%. Zatem można śmiało powiedzieć, że ESG zostanie. Jednak potrzeba jeszcze wiele pracy, aby firmy były gotowe na rewolucję ESG.

Zrównoważony rozwój w Polsce – znaczenie technologii Cartrack.

Do kwestii raportowanie pozafinansowe nie ma odwrotu. Firmy, które chcą w sposób kompleksowy zarządzać transformacją energetyczną, dekarbonizacją i kwestiami ładu korporacyjnego powinny sięgnąć po technologie, które w sposób kompleksowy umożliwią im realizację celów raportowanie ESG i raportowanie CSR.

cartrack polska, cartrack esg, cartrack csr

Cartrack to technologia wspierająca zrównoważoną transformację przedsiębiorstwa. W sposób skalowalny i profesjonalny umożliwiamy policzalną realizację unijnych norm i przepisów w zakresu raportowanie ESG. Wypełnij poniższy formularz, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat telematyka w sferze ESG:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .