System GPS jest jedną z kluczowych funkcjonalności współczesnych systemów telemetrycznych. Określenie położenia monitorowanej jednostki jest kluczowe z punktu widzenia efektywnego działania całego narzędzia i idei całego ekosystemu narzędzi monitoringu.

W tym artykule opowiemy nie tylko jak działa system GPS. Opowiemy również, dlaczego system GPS powinien być jedną z kluczowych inwestycji w Twojej firmie. Technologia GPS pozwala monitorować, analizować i podejmować właściwe decyzje na podstawie danych. Z kolei system GPS dla floty umożliwia redukcję kosztów, drobiazgowy monitoring jakości pracy kierowców oraz zarządzanie statusem pracowników i podróży.

System GPS na świecie – tło technologiczne i zasady działania GPS.

GPS to skrót od angielskiego zwrotu Global Positioning System, co w tłumaczeniu oznacza globalny system pozycjonowania. Technologia GPS jest pod zarządzaniem USA, a konkretnie Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. System GPS składa się obecnie z 31 satelitów znajdujących się na średniej orbicie okołoziemskiej. Konkretnie jest to w przestrzeni pomiędzy 3000 a 30000 km nad powierzchnią ziemi. Satelity systemu GPS krążą mniej więcej na wysokości 20-21 tysięcy km nad powierzchnią naszej planety. Technologia GPS pozostaje darmowa.

system gps, zasada działania GPS, gps system, systemy gps, technologia gps

Projekt systemu GPS wystartował w USA w 1973 roku osiągając swoją pełną „moc przerobową” w 1993 roku. Najnowsza technologia GPS, która datowana jest na rok 2000, pozwala lokalizować obiekty z bardzo dużą dokładnością. Zasady działania GPS są proste, jednak sama infrastruktura (nadajniki, odbiorniki, utrzymanie) pozostaje bardzo skomplikowane i kosztowne. W dzisiejszych czasach jednak nie wyobrażamy sobie działania globalne ekonomii i biznesu bez lokalizatorów GPS. Trudno jest realizować zadania również bez trackerów GPS, pluskwy GPS i innych odbiorników i nadajników sygnału.

Zasady działania GPS – dowiedz się więcej o zastosowaniu systemu GPS.

Zasada działania GPS polega na wysłaniu przez nadajnik (urządzenie na ziemi) fali elektromagnetycznej w stronę systemu satelit. Pozycjonowanie odbywa się poprzez odbicia sygnału oraz długości powrotu fali z odbiornika (satelity) do odbiornika. Odbiornikami mogą być urządzenia jak zegarek, telefon, system GPS Cartrack w Twoim samochodzie. Aby urządzenie znajdowało się „w zasięgu” musi być odpowiednio skomunikowane przynajmniej z 3 satelitami na raz . Wtedy mówimy o lokalizacji 2D (bez podania wysokości). Gdy obiekt chcemy identyfikować w perspektywie 3D konieczna jest komunikacja minimum z 4 urządzeniami ze średniej orbity okołoziemskiej.  Z uwagi na ruch rotacyjny ziemi, oraz orbitowanie satelit, nasze urządzenie cały czas zmienia satelity, które odbierają i odpowiadają na jego sygnał.

Każdy z satelitów wyposażony jest w zegar atomowy. W ten sposób każda satelita, wraz z siecią nadajników naziemnych, stanowią pełny ekosystem oplatający całą kulę ziemską. GPS system określa zatem nie tylko lokalizację, ale i niezmiernie precyzyjny czas, zgodnie z systemem zegarów operujących w każdej satelicie. Podsumowując, zasada działania GPS opiera się więc o rozbudowany ekosystem technologii. Stąd system monitorowania pojazdów GPS jest używany również przez wojsko, wszystkie służby mundurowe oraz świadomych przedsiębiorców. Bez wątpienia GPS system jest ważną częścią systemów telemetrycznych dla firm i flot. Pamiętajmy, że element czasu i lokalizacji, wzbogacony o kompleksowe dane z pojazdu, daje ogrom informacji. Jeżeli chce się czymś zarządzać – trzeba umieć to policzyć. System monitorowania pojazdów GPS umożliwia kompleksowe zarządzanie samochodami flotowymi.

Technologia GPS to dopiero podstawa. Wykraczamy daleko poza działanie nawigacji satelitarnej.

Należy również mieć świadomość, że za problemy z sygnałem, jego niestabilnością lub brakiem zasięgu powiązania z satelitami przeważnie nie stoi dostawca/producent sprzętu. Odbiornik ma problemy wysłaniem fali elektromagnetycznej w momencie, gdy „nie widzi” satelity. Brak sygnału GPS może być spowodowany złymi warunkami atmosferycznymi (np. ogromnym zachmurzeniem). Po wtóre, brak sygnału GPS ma swe źródło w terenie, który odbija wysyłane fale lub uniemożliwia ich skuteczny powrót. Do tych czynników należą: wąskie przesmyki skalne, tunele, bardzo skomplikowane ukształtowanie terenu, niezwykle gęsty las). Problemem może być również poziom baterii samego nadajnika. W efekcie słaby sygnał kierowany w stronę satelit może być zatrzymywany nawet przez budynki. Dokładność i siła pomiaru zależą od otoczenia i naszego nadajnika / odbiornika GPS.

sygnał gps, gps, zasada działania GPS, gps system, systemy gps, technologia gps

Godne uwagi jest to, że nadajniki GPS z samej zasady są mało awaryjnie i niezbyt skomplikowane. Z tego względu czasem po prostu należy poczekać aż znajdziemy się w zasięgu dostatecznej liczby satelit. Po wtóre, możemy poczekać aż znajdziemy się w regionie, który jest bardziej przyjazny dla emitowanych przez urządzenie fal elektromagnetycznych. Podsumowując – tak jak wskazaliśmy wcześniej, GPS system nie jest skomplikowaną konstrukcją. Zasada działania GPS umożliwia korzystanie z systemu wszystkim ludziom. Jeżeli chcesz „wycisnąć” z technologii GPS coś więcej niż samą lokalizację – zwróć uwagę na systemy telemetryczne BIG DATA.

Czas na telemetrię BIG DATA.

Telemetria BIG DATA to nowoczesne systemy informatyczne wspierane przez system GPS. Po drugie, telemetria BIG DATA umożliwia dokładne zarządzanie flotą samochodową i majątkiem firmowym w oparciu o dane. Po trzecie, rozbudowane systemy monitoringu samochodów redukują koszty i poprawiają poziom bezpieczeństwa kierowców. Bez wątpienia systemy do zarządzania flotą samochodową z GPS są potrzebnym narzędziem w ręku każdego przedsiębiorcy.

Pamiętaj, aby nie dać się skusić na nośne hasła reklamowe. Na rynku jest coraz więcej firm oferujących GPS system w oparciu o niski abonament GPS lub montaż „zrób to sam”. To jednak droga donikąd i pozorne oszczędności. Kontakt z firmą, która oferuje technologię GPS, przeważnie trwa 36, a nieraz – więcej niż 3 lata. Niskie koszty abonamentu, czy błyskawiczny samodzielny montaż lokalizatora GPS w złączu OBD, to poważny sygnał ostrzegawczy. Unikaj dumpingowych i wątpliwych oferentów, których system może przynieść Ci więcej problemów i kosztów niż pożytku.

zarządzanie flotą samochodową, system gps, telemetria, telematyka, cartrack gps

Niezależnie od tego czy chcesz monitorować położenie oraz szereg parametrów użytkowych jednego, 100 a nawet 1000 pojazdów – wnikliwie weryfikuj rynek. Kieruj się bardziej renomowanymi dostawcami z międzynarodową reputacją. Znajdź dostawców, którzy elastycznie prowadzą biznes. Dzięki temu nie musisz dopasowywać do nich godzin swojej pracy w kontekście obsługi, instalacji czy serwisowania. Upewnij się, że w jednej abonamentowej cenie masz nie tylko użytkowanie urządzenia, ale i dostęp do specjalistycznych porad. Bezsprzecznie sprawdź czy otrzymasz analityczne zestawienia i możesz tak samo rozwijać sam system, jak rozwijasz swoją firmę. Nie kupuj kota w worku, albo tego sztucznie reklamowo pod pudrowanego. Wybieraj świadomie.

Pamiętaj, że sama lokalizacja to jedynie jedna z kluczowych opcji każdego systemu telemetrycznego. System ten realnie może wpłynąć na kontrolę wydatków w firmowej flocie i modyfikację zachowań kierowców. Technologia GPS, którą oferuje Cartrack Polska, to potężny system analityczny. System ten pomaga w rewizji kosztów i wspiera w pracy nie tylko osobę odpowiedzialną za samochody flotowe, ale i całe firmy. Warto nadmienić, że usługi Cartrack pomagają też działom księgowości i administracji. Systemy monitoringu pojazdów są również niezwykle wartościowym źródłem danych i narzędzi dla departamentów HR oraz CSR w wielu firmach.

System GPS w ekosystemie Cartrack Polska. W prosty sposób popraw efektywność swojego biznesu.

Cartrack Polska jest producentem i developerem własnych rozwiązań telemetrycznych. Od ponad 14 lat w Polsce oferujemy system GPS dopasowany do każdego rodzaju przedsiębiorstwa, floty samochodowej czy potrzeb klienta indywidualnego. Co więcej, technologia GPS od Cartrack to prawdziwe zarządzanie flotą samochodową BIG DATA.

lokalizacja samochodów, system monitoringu pojazdow gps, system monitorowaina pojazdów gps

Godne uwagi jest to, że w Polsce codziennie monitorujemy i pomagamy redukować koszty wobec ponad 55 000 pojazdów! Po drugie, dajemy 100% gwarancji na sprzęt i technologię przez cały okres trwania kontraktu. Jesteśmy marką stabilną i transparentną – jako jedyna firma w branży GPS system otrzymaliśmy nagrodę Gazeli Biznesu 2021 i 2022.

Podsumowując – jeżeli chcesz otrzymać informacje na temat GPS system od Cartrack Polska – wypełnij poniższy formularz:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .