Aby prowadzić odnoszący sukcesy biznes flotowy, system GPS do floty jest niezbędny! Śledzenie pojazdów, wraz z technologią telemetryczną, zapewnia wydajne i skuteczne prowadzenia działalności flotowej. W detalach pokażemy Ci jakie korzyści dla Ciebie, floty i biznesu niesie ze sobą instalacja monitoringu GPS pojazdów.

Rozwój systemów GPS pojazdów rozpoczął się w latach 60. XX wieku. Obecnie śledzenie pojazdów daje menedżerom flot i firmom większą kontrolę nad flotą. Branża ciężarówek, taksówek, logistyka i usługi samochodowe zależą od systemów GPS do floty, aby działać wydajnie i efektywnie. Śledzenie pojazdów to jednak coś więcej niż tylko określanie dokładnego położenia geograficznego pojazdów. Odkryjmy, co jeszcze oferuje system monitoringu GPS pojazdów.

gdzie zamontować gps? system gps

Dlaczego pojazdy potrzebują systemu GPS do floty?

Nazwa mówi sama za siebie, system GPS do floty umożliwia śledzenie położenia geograficznego pojazdu (pojazdów) w czasie rzeczywistym. Dzięki innowacjom systemy monitoringu GPS pojazdów wykraczają obecnie poza samo określanie dokładnej lokalizacji pojazdu w dowolnym momencie. Pamiętajmy, że gromadząc dane i dostarczając szczegółowe raporty na temat zachowania kierowcy czy konserwacji pojazdu. Systemy GPS do floty to również dostęp do historii podróży pojazdu, a nawet zużycia paliwa i zarządzania pojazdem.

Aby monitorowanie pojazdów działało, wymagane jest urządzenie GPS (lokalizator GPS). Jest to małe, przenośne urządzenie instalowane w pojeździe (lub innych zasobach, które chcemy monitorować i wykorzystywać efektywniej). Po wtóre, jest to urządzenie, które umożliwia śledzenie dokładnej lokalizacji pojazdu lub zasobu oraz otrzymywanie informacji o tym, kiedy, gdzie i jak używane są Twoje pojazdy, maszyny oraz inne urządzenia.

Brzmi podobnie do samochodowych systemów nawigacji, prawda? Ale istnieją znaczące różnice. Z jednej strony systemy nawigacji GPS pokazują Twoją lokalizację na cyfrowej mapie i wskazują drogę z punktu A do punktu B. Z drugiej strony systemy GPS do flot wykorzystują technologię telemetryczną do określenia dokładnego położenia geograficznego pojazdu i historii podróży, a ponadto umożliwiają przechowywać te dane w bezpiecznej chmurze i mieć do nich dostęp zawsze zdalnie; na komputerze, smartfonie lub tablecie.

  3 wyzwania związane z zarządzaniem flotą rozwiązane dzięki systemowi GPS do floty.

Celem monitorowania floty jest zbieranie danych o flocie za pomocą technologii telemetrycznej. Menedżerowie floty mogą korzystać ze systemów GPS do floty, aby pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z zarządzaniem flotą. Poniżej przedstawiamy trzy typowe problemy związane z zarządzaniem flotą. Problemy te można rozwiązać za pomocą nowoczesnych i skalowalnych systemów telemetrycznych od Cartrack Polska:

 • Odpowiedzialność kierowcy. Menedżerowie flot potrzebują możliwości potwierdzania, że kierowcy wykonali zadania zgodnie z oczekiwaniami, w określonym czasie i miejscu. Rozwiązaniem tego problemu jest system GPS do floty w czasie rzeczywistym. Monitoring GPS floty pomaga menedżerom flot w określeniu jasnych oczekiwań wobec kierowców. Co więcej, system ten pozwala im skupić się na osiąganiu celów i zadań.
 • Wysokie oczekiwania klientów. Dzięki wydajnym opcjom dostawy (tzw. dostawy „on-time”) oczekiwania klientów wzrosły na przestrzeni lat, podobnie jak konkurencja. Jednak systemy GPS pojazdów ułatwiły spełnienie wysokich oczekiwań klientów. Dzięki monitoringowi GPS pojazdów menedżerowie flot mogą optymalizować trasy kierowców, zapewniając terminowość dostaw i śledzić zasoby od wysyłki do dostawy. System monitoringu GPS pojazdów pozwala nadążyć za zmianami na rynku i oczekiwaniami Klientów.
 • Wysokie koszty operacyjne. Od zużycia paliwa po konserwację pojazdu, kradzież pojazdu, a nawet czas, koszty operacyjne związane z flotą mogą być bardzo wysokie. System GPS do floty zapewnia menedżerom flot informacje potrzebne do monitorowania kosztów eksploatacji floty i efektywnego zarządzania flotą. Pamiętajmy, że celem systemu GPS jest obniżenia kosztów operacyjnych. Zatem jeżeli chcesz zarządzać TCO musisz gromadzić, analizować i przetwarzać ogrom danych pochodzących z floty. Finalnie dzięki systemowi telemetrycznemu jesteś w stanie realizować wszystkie wymagania w tym zakresie.

gps-zarzadzanie-flota-monitoring-sledzenie

Zalety systemu GPS do flot dla Twojej firmy.

Oczywistą zaletą monitoringu GPS pojazdów jest to, że zapewnia ono śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym. Pamiętajmy, że jest to podstawowa funkcja, która zapewnia więcej korzyści ze śledzenia pojazdów. Istnieje więcej powodów, dla których Twoja firma skorzysta na zaawansowanym i skalowalnym monitoringu GPS pojazdów:

 • Pełna widoczność kierowców, floty i zasobów. Wcześniej menedżerowie flot nie mieli możliwości poznania dokładnego położenia geograficznego floty, sposobu wykorzystania firmowych samochodów, ani nawet tempa realizacji dostaw. Obecnie systemy GPS do floty umożliwiają menedżerom flot tworzenie, przydzielanie i monitorowanie zadań kierowców na jednej platformie. Możliwość nadzorowania całej operacji floty zapewnia kontrolę nad wydajnością, świadczeniem usług i kosztami (oraz rentownością floty i poziomem realizacji KPI).
 • Zmniejszone koszty operacyjne i zwiększone zyski. Niezależnie od tego, czy chodzi o redukcję kosztów, czy czasu, system monitoringu GPS zapewnia praktyczny wgląd w sposób wykorzystania czasu, pieniędzy i zasobów firmy posiadającej flotę. W ten sposób menedżerowie flot mogą analizować wydatki operacyjne i redukować niepotrzebne koszty, stratę czasu i zwiększać zyski.
 • Skrócenie przestojów pojazdów. Pojazdy flotowe są codziennie w ruchu (na długich lub krótkich dystansach) lub w niektórych przypadkach – nie są używane przez dłuższy czas. Niezależnie od przypadku, pojazdu nie mogą ograniczać potrzeby regularnej konserwacji (serwisowania).
 • Dzięki systemowi GPS do flot menedżerowie firmowych car parków otrzymują diagnostykę i alerty. Poprzez to może upewnić się, że potencjalne uszkodzenia pojazdu są identyfikowane, a pojazdy poddawane regularnemu serwisowi. Informacje te ograniczają przestoje pojazdów i ryzyko awarii pojazdów podczas realizacji zadań i dostaw przez kierowców.
 • Większa satysfakcja klienta. Monitoring GPS pojazdów nie tylko zwiększa zadowolenie klienta poprzez zwiększenie produktywności dzięki przejrzystemu przydzielaniu zadań i śledzeniu postępów zadań. To także poprawienie jakość obsługi klienta, angażując go na każdym etapie zlecenia. Dzięki śledzeniu pojazdów klienci mogą monitorować swój ładunek w czasie rzeczywistym od wysyłki do dostawy.

Zarządzanie flotą poprzez stabilny system GPS – jeszcze więcej korzyści dla firmy:

 • Zapobieganie kradzieży: Innym powodem, dla którego firmy flotowe czerpią korzyści ze GPS do floty, jest możliwość odzyskiwania skradzionych pojazdów. Systemy GPS pojazdów pomagają ograniczyć przestępstwa związane z kradzieżą pojazdów. Robią to ułatwiając śledzenie miejsca pobytu pojazdów. Pozwala to zaoszczędzić straty finansowe i zasoby, które mogłyby zostać poniesione w wyniku kradzieży pojazdu. Ochrona antykradzieżowa auta to ważny element systemu GPS dla flot.
 • Bezproblemowe zarządzanie flotą. Po pierwsze dzięki GPS do pojazdów w firmie menedżerowie floty nie tylko uzyskują widok z lotu ptaka na całą operację floty w czasie rzeczywistym. Po drugie mogą też dalej bezproblemowo tworzyć, przypisywać i monitorować zadania realizowane przez pojazdy firmowe. Możliwość łatwego przydzielania i śledzenia zadań prowadzi do wyższej produktywności, zmniejszenia liczby nieprawidłowych lub opóźnionych dostaw oraz obniżenia kosztów operacyjnych.
 • Przełomową zaletą monitoring GPS pojazdów w zarządzaniu flotą jest możliwość skutecznej komunikacji w nagłych przypadkach. Gdy wystąpią nieoczekiwane sytuacje, menedżerowie floty mogą informować kierowców o zmianach. Fleet manager może też szybko decydować, które pojazdy dokąd wysłać lub wybierać najlepsze alternatywne trasy dla kierowców.
 • Zminimalizuj papierkową robotę i administrację. Zarządzanie ręcznie dokumentami może być stresujące i czasochłonne. Dzięki systemowi GPS do floty nie ma potrzeby ręcznego tworzenia grafików ani wypełniania i przeszukiwania stosów dokumentów. Monitoring GPS pojazdów pozwala menedżerom flot zmniejszyć obciążenia administracyjne. Dzięki możliwości przydzielania zadań, monitorowania kierowców i floty oraz przechowywania elektrycznych dokumentów w jednym miejscu. Digitalizacja dokumentacji flotowej to jeden z głównych benefitów systemu GPS do flot. Finalnie ograniczenie formalności i obowiązków administracyjnych zwiększa produktywność pracowników.

Kierowca samochodu flotowego – korzyści z systemu GPS do floty.

 • Zwiększ odpowiedzialność kierowcy. Możliwość bezproblemowego tworzenia, przydzielania i śledzenia zadań zapewnia jasne oczekiwania dotyczące zadań i etyki pracy. Dzięki dostępowi do informacji i danych dotyczących dokładnej lokalizacji geograficznej pojazdów, historii przejazdów pojazdów i zachowań kierowców, każdy pracownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za swoją etykę pracy. W ten sposób system GPS do flot pojazdów może wspierać kulturę odpowiedzialności, uczciwości oraz ograniczać wewnętrzne i zewnętrzne konflikty.

 • Większe bezpieczeństwo kierowców. Bezpieczeństwo kierowców powinno być priorytetem dla firm flotowych. Dzięki temu sukces firmy zależy od ich zdolności do wydajnego i bezpiecznego wykonywania zadań. Z drugiej strony zagrożenia bezpieczeństwa drogowego mogą prowadzić do wypadków, obrażeń kierowców, problemów prawnych, a także strat finansowych. Profilowanie kierowców, monitoring ich zachowania sprzyja większej mobilności floty i lepszemu zadowoleniu z pracy.

GPS od Cartrack – odpowiednie paliwo dla Twojej floty samochodów w firmie.

Cartrack zapewnia łatwą w obsłudze platformę, która pozwala menedżerom floty nadzorować całą operację floty w jednym miejscu. Funkcje systemu Cartrack zapewniają, że menedżerowie flot zarządzają flotą najlepiej jak to możliwe przy najniższych kosztach.

telemetria, monitoring pojazdow gps, cartrack

GPS do flot od Cartrack to skalowalne rozwiązania do zdalnego zarządzania flotą z aplikacji. Na całym świecie z naszych rozwiązań korzysta aktywnie ponad 1 700 000 użytkowników. Wspieramy biznes i floty w realizacji nawet najtrudniejszych projektów z zakresu sprzedaży, finansów, employer brandingu czy CSR.

Podsumowując, wypełnij poniższy formularz jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemu GPS do floty od Cartrack Polska:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .