Czy panujesz nad trasami przejazdu swoich kierowców? Czy kontrolujesz drogę dojazdu do punktów realizacji zleceń Twoich pracowników? Warto planować trasy przejazdu w transporcie, ponieważ przynosi to szereg korzyści finansowych i operacyjnych. Dlatego optymalizacja tras przejazdu to bardzo ważny element generujący oszczędności i oszczędzający w Twojej flocie czas operacyjny.

W tym artykule dowiesz się jakie korzyści otrzymasz poprzez planowanie tras kierowców, czym jest optymalizacja tras. Co więcej, dowiesz się, czy planowanie tras GPS to dobre rozwiązanie dla Twojego biznesu. Z pewnością przydadzą Ci się poniżej zawarte informacje, jeżeli planujesz zwiększyć efektywność dostaw we flocie.

Czym jest optymalizacja trasy przejazdu?

Optymalizacja tras przejazdu opiera się na technologicznie wspomaganym ustalaniu najszybszych przejazdów z punktu A do B. Planowanie tras przejazdu powinno być realizowane nie tylko w firmach transportowych. Tego typu operacje są wskazane we wszelkich biznesach, których działania operacyjne opierają się o flotę samochodową. Z pewnością mogą to być procesy weryfikacji i planowania tras dla naszych rozproszonych zespołów handlowych. Planowanie tras kierowców może odbywać się także dla mobilnych likwidatorów, konsultantów czy serwisantów. W końcu optymalizacja tras jest też pożądana dla wszelkiego personelu, których realizuje zlecenia z użyciem samochodu flotowego każdego dnia.

Planowanie tras kierowców.

Planowanie tras kierowców opiera się na zautomatyzowanej ciągłej rekalkulacji, weryfikacji, wyznaczaniu tras przejazdu naszych pracowników. Odbywa się to na podstawie zmiennych, i cały czas aktualizowanych warunków drogowych. Dzieje się to przy pomocy nowoczesnych i zaawansowanych systemów monitoringu GPS pojazdów firmowych. Technologia w perfekcyjny sposób uzupełnia strategiczne potrzeby uporządkowania potoku przypadkowych tras w strumień zharmonizowanych działań w transporcie.

optymalizacja tras, planowanie tras kierowców, gps trasa optymalna, planowanie trasy gps,
Poprawne zaplanowanie tras przejazdu pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy pracownika. Nowoczesne narzędzia GPS łączą wiele funkcji – w tym planer tras.

Optymalizacja tras – jakie są korzyści?

Średniorocznie firmowy samochód osobowy i dostawczy do 3,5 tony DMC pokonuje 30 000 – 35 000 km. Codziennym kosztem utrzymania pojazdu w firmie nie są jedynie wydatki na paliwo. W ramach eksploatacji auto podlega również kosztom serwisowania, wymiany i przechowywania opon. Są to koszty bezpośrednio związane z pokonywanymi przez Twoich pracowników każdego dnia kilometrami. Mniejsze przebiegi i sprytnie poukładane trasy przejazdu wpływają na mniejsze zużycie opon, mniej wizyt serwisowych i redukcję spalonego paliwa.

Korzyścią z optymalizacji tras przejazdu jest również wyznaczenie optymalnej trasy przejazdu dla każdego realizowanego zlecenia. W efekcie prowadzi to do lepszego ułożenia codziennych zadań w czasie i efektywniejsze wykorzystanie całego potencjału pracownika i pojazdu flotowego. Twoi pracownicy i kierowcy w tym samym czasie będą w stanie wykonać więcej zadań i zleceń. Jak to możliwe? Otóż dzięki integracji z programem do planowania tras, który jest częścią nowoczesnych i zaawansowanych systemów monitoringu GPS pojazdów.

Korzyści operacyjne z wprowadzenia optymalizacji tras przejazdu można wyszczególnić wprost:

– zwiększenie efektywności pracy przez pracowników terenowych (oszczędność czasu). W tym samym okresie jesteśmy w stanie zrealizować więcej zleceń i zadań.

– spadek ilości wizyt serwisowych, wydłużenie interwałów serwisowych. Zmniejszenie przebiegu przez samochody wpływa na rzadsze wizyty w punktach serwisowych zgodnie ze wskazaniami komputera pokładowego.

– lepsza koordynacja tras przejazdu. Program do monitoringu GPS floty, który zawiera w sobie moduł planowania i optymalizacji tras zmniejsza chaos transportowy w firmie i pozwala skalować działania. Niezależnie od wielkości floty nie trzeba mieć obaw o nadzór nad przejazdami i poprawnie wykonywanymi dojazdami ze strony naszych pracowników.

– czytelniejsza rejonizacja – pracownicy przypisani do konkretnych obszarów geograficznych w lepszy sposób będą kontrolowani pod kątem ich aktywności na zadanym terenie.

– ustalanie tras przejazdu i pomoc kierowcom. Nasi pracownicy zyskają nieocenioną i realna pomoc dzięki rozwiązaniom, które pozwalają szybciej realizować służbowe zadania. Zdejmujemy z pracownika działania planistyczne, które zbędnie odciągają jego uwagę od kluczowych zadań sprzedażowych, utrzymaniowych, serwisowych – czy innych, dowolnie zdefiniowanych.

Korzyści finansowe a planowanie tras kierowców w Twojej firmie.

– spadek zużycia paliwa – mniejszy kilometraż wprost przekłada się na mniej spalonego paliwa. Optymalizacja tras przejazdu pozwala zaoszczędzić dziesiątki złotych miesięcznie na paliwie. W skali całej floty samochodów mówimy o konkretnych kwotach zaoszczędzonych tylko z uwagi na planowanie tras kierowców.

– zmniejszenie zużycia opon – na jednym komplecie opon nasz pojazd firmowy będzie w stanie przejechać więcej tygodni i miesięcy w służbie biznesowi, a w konsekwencji kilku lat eksploatacji – zaoszczędzimy na zakupie całego kompletu opon.

– rekalkulacja oferty wynajmu / leasingu lub wyższa RV pojazdu po okresie eksploatacji w firmie. Trwałe zmniejszenie kilometrażu wskutek optymalizacji tras przejazdu jest przyczynkiem do renegocjacji umów finansowania pojazdu i obniżenia comiesięcznych opłat. Lepsze planowanie tras wpływa również na wyższą wartość końcową auta w przedsiębiorstwie. Wynika to z tego, że mniejszy kilometraż pozwala nam ustalić wyższą cenę sprzedaży firmowego mienia.

optymalizacja tras przejazdu, planowanie tras kierowców, gps trasa optymalna, planowanie trasy gps,
Inwestycja w narzędzie do optymalizacji tras przejazdu jest częścią zakupu systemu telemetrycznego, wobec którego zwrot z inwestycji jest błyskawiczny i pewny.

Optymalizacja tras przejazdu (planowanie trasy GPS) z Cartrack.

Cartrack Polska to firma technologiczna od ponad 14 lat obecna w Polsce. Codziennie odpowiadamy za optymalizacje tras, bezpieczeństwo i generowanie oszczędności wobec ponad 55 000 monitorowanych pojazdów. W skali globalnej jesteśmy częścią Cartrack Holding. Jesteśmy częścią biznesu, który obecny jest na 25 rynkach i wpływa na lepszą koordynację tras przejazdu dla przeszło 1 750 000 pojazdów na całym świecie.

Jesteśmy producentem urządzeń i oprogramowania, ustawicznie rozwijamy nasze usługi, tak aby rosły wraz z biznesami naszych klientów. Specjalizujemy się w analityce flotowej, a nasze systemy wpływają na bardziej efektywne wykorzystanie pojazdów flotowych. W czasie trwania kontraktu dajemy 100% gwarancje na usługi i technologię. Po wtóre wspieramy właścicieli firm i menadżerów flot w codziennych strategicznych wyzwaniach związanych z monitoringiem GPS pojazdów.

Dzięki takim usługom jak Moja Flota Standard i Moja Flota PREMIUM jesteśmy w stanie oferować rozwiązania o profilu SaaS. Oferowane narzędzia do optymalizacji tras, obok ogromnej liczby innych funkcjonalności, pozwala prowadzić bardziej zyskowny i rentowny biznes. Niezależnie od branży szyjemy i dopasowujemy rozwiązania to specyfiki biznesu Klientów. Z pewnością potrafimy zredukować zbędne kilometry, rejonizować i grupować pracowników, ustalać trasy przejazdów i generować dziesiątki raportów zarządczych.

Geostrefy – usługa Cartrack wspierająca planowanie tras kierowców.

System Cartrack Polska umożliwia precyzyjnie określenie obszaru, w którym danym pracownik wraz z pojazdem mogą i powinni się znajdować. Opuszczenie zadanej strefy można powiązać z alertem wyświetlanym w panelu administratora i komunikatem przekazywanym do pracownika. W ten sposób bardzo łatwo można dokonać rejonizacji naszych pracowników. Co więcej, można też automatycznie dbać o przestrzeganie przez nich działań operacyjnych w ich strefie. Tak samo możemy dowolnie wprowadzać obszary wykluczenia, czyli miejsca, w których nie chcemy, aby pojawiali się reprezentanci naszej firmy. Dzięki temu rozwiązaniu obsługa klientów i dostaw będzie na jeszcze wyższym poziomie.

Weryfikacja tras przejazdu w systemie Cartrack Polska.

Weryfikacja tras przejazdu oraz tryb jazdy to kolejna ważna funkcjonalność systemu Cartrack Polska. Dzięki tej funkcjonalności w bardzo łatwy i przejrzysty sposób możemy realizować podział na jazdy służbowe i prywatne. Po drugie, możemy też prowadzić rozbudowaną elektroniczną książkę pojazdu, co do celów księgowych i podatkowych jest bardzo wygodne. Ewidencja czasu pracy kierowców pod kątem kilometrówek jest kluczowym elementem spędzającym sen z powiek departamentom księgowym. System o charakterystyce BIG DATA, jakim są oferowane rozwiązania Cartrack Polska, pozwala agregować, analizować i generować wartościowe dane. Nasz system realizuje zadania działów finansowych, handlowych, zarządczych, CSRowych, HRowych…

Telemetria o profilu BIG DATA to domena firm o ugruntowanej pozycji na rynku. Planowanie tras przejazdu, jest jedną z możliwości, jakie w ramach niskiej miesięcznej opłaty może zyskać Twoja flota pojazdów służbowych.

monitoring gps pojazdów, zarządzanie flotą samochodową, optymalizacja tras przejazdu
Cartrack od lat koncentruje się na rozwijaniu technologii i urządzeń do optymalizacji procesów i kosztów w obrębie firmowej floty. Nasze know-how i tysiące zadowolonych klientów są dowodem udanych inwestycji. Warto porozmawiać i spróbować!

Przykład zastosowania optymalizacji tras.

Jeżeli pracownik codziennie zajmuje się dostawą produktów do 6 wyznaczonych punktów na pewno jeździ tą samą i utartą trasą. Niezależnie od pory roku, warunków drogowych i natężenia ruchu – waga przyzwyczajenia bieżę górę. Gdy zamontujemy pracownikowi system monitoringu GPS, wraz z funkcją optymalizacji tras, będziemy w stanie zaprojektować i zaplanować jego przejazd lepiej. W transporcie liczy się czas i precyzja, a wyznaczanie optymalnej trasy przejazdu ma znaczenie strategiczne. System sam będzie podpowiadał naszemu pracownikowi jak ominąć zatory drogowe. Planowanie tras GPS pozwoli uniknąć remontów i może skrócić czas dojazdu z punktu A do B. Z pewnością dzięki temu nasz kierowca jest mniej zestresowany i czuje pomoc ze strony technologii. Z drugiej strony, my jako zarządczy – mamy pełen obraz mobilności naszego biznesu z poziomu telefonu komórkowego. Wygodnie, nowocześnie i kompleksowo.

Program do planowania tras przejazdu umożliwia zmniejszenie rocznego przebiegu pojazdu od 2% do 5%. To z kolei przekłada się na redukcje kilometrażu w przedziale 500 – 1500 km w skali roku. Idąc dalej, to wpływa na mniejszą rotację opon, oszczędność na okresowych wizytach serwisowych, i policzalne zmniejszenie wydatków na paliwo. Z pewnością Twoja firma zaoszczędzi od 200 do nawet 600 PLN w samym paliwie!

Pracownicy zyskują dodatkowe narzędzie wsparcia ich codziennej pracy. Z drugiej strony firma otrzymuje narzędzia, które poprzez integrację z systemami firmowymi monitorują zachowania kierowców, ich pozycję, sposób wykorzystania mienia firmowego i dostarczają ogromnej liczby poukładanych danych analitycznych. Warto zainwestować w nowoczesny monitoring GPS, który zawiera w sobie rozbudowane funkcje wspomagające transport w zakresie optymalizacji tras przejazdu. Cartrack Polska, ma kilkunastoletnie know-how w tym zakresie, i codziennie wspiera tysiące przedsiębiorców w jeszcze korzystniejszym użytkowaniu pojazdów firmowych.

Jak należy ustalać trasę przejazdu, aby była efektywna?

W tym zakresie należy kierować się kilkoma prostymi zasadami:

– instalacja monitoringu GPS w pojazdach flotowych wraz z cyklem szkoleń produktowych i aktualizacją polityki flotowej w przedsiębiorstwie.

– przeszkolenie pracowników z zasad działania systemu. Dodatkowo prezentacja kluczowych ułatwień w ich codziennej pracy, jakie niesie za sobą wdrożenie tego narzędzia.

korzystanie z algorytmu programu do optymalizacji tras pod kątem geostref, tras przejazdu i punktów docelowych. W tym celu kluczowe jest zaprojektowanie wszystkich zmiennych we współudziale z departamentami, których zespoły pracownicze korzystają z pojazdów służbowych.

– w programie należy ustawić rangę drogi wobec której może być wyznaczana nowa trasa. Dotyczy to np. działów serwisowych i terenowych. Wszak droga gruntowa nie będzie wyzwaniem, natomiast dla mobilnego sprzedawcy zjazd z utwardzonej ścieżki może oznaczać uszkodzenie samochodu flotowego.

trasa przejazdu musi być projektowana przede wszystkim poprzez uwzględnienie natężenia ruchu w danym rejonie czy sezonowe roboty drogowe. Dla firmy lepiej jak pracownik dotrze do miejsca docelowego drogami gorszej kategorii, ale zrealizuje zlecenie o czasie i bezpiecznie.

optymalizacja tras przejazdu, planowanie tras kierowców, gps trasa optymalna, planowanie trasy gps,

Podsumowując, jeżeli chcesz wiedzieć więcej o usługach optymalizujących trasy przejazdu w transporcie wypełnij poniższy formularz.

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .