Czy panujesz nad trasami przejazdu swoich kierowców? Czy kontrolujesz drogę dojazdu do punktów realizacji zleceń Twoich pracowników? Warto planować trasy przejazdu w transporcie, ponieważ przynosi to szereg korzyści finansowych i operacyjnych. Dlatego optymalizacja tras przejazdu to bardzo ważny element generujący oszczędności i oszczędzający w Twojej flocie czas operacyjny.
Czym jest optymalizacja trasy przejazdu?
Optymalizacja tras przejazdu opiera się na technologicznie wspomaganym ustalaniu najszybszych, z punktu widzenia czasu, oraz najkrótszych i najmniej zatłoczonych tras przejazdu z punktu A do B. Planowanie tras przejazdu powinno być realizowane nie tylko w firmach transportowych, ale i wszelkich biznesach, których działania operacyjne opierają się o flotę samochodową. Mogą to więc być procesy weryfikacji i planowania tras dla naszych rozproszonych zespołów handlowych, mobilnych likwidatorów, konsultantów, serwisantów, zaopatrzeniowców oraz wszelkiego personelu, których codzienne obowiązki zawodowe opierają się na realizowaniu wielu zleceń każdego dnia.
Planowanie tras kierowców.
Planowanie tras kierowców opiera się na zautomatyzowanej ciągłej rekalkulacji, weryfikacji, wyznaczaniu tras przejazdu naszych pracowników. Odbywa się to na podstawie zmiennych, i cały czas aktualizowanych warunków drogowych przy pomocy nowoczesnych i zaawansowanych systemów monitoringu GPS pojazdów firmowych. Technologia w perfekcyjny sposób uzupełnia strategiczne potrzeby uporządkowania potoku przypadkowych tras w strumień zharmonizowanych działań w transporcie.

Optymalizacja tras – jakie są korzyści?
Średniorocznie firmowy samochód osobowy i dostawczy do 3,5 tony DMC pokonuje 30 000 – 35 000 km. Codziennym kosztem utrzymania pojazdu w firmie nie są jedynie wydatki na paliwo. W ramach eksploatacji auto podlega również kosztom serwisowania, wymiany i przechowywania opon. Są to koszty bezpośrednio związane z pokonywanymi przez Twoich pracowników każdego dnia kilometrami. Mniejsze przebiegi i sprytnie poukładane trasy przejazdu wpływają na mniejsze zużycie opon, mniej wizyt serwisowych i redukcję spalonego paliwa.
Korzyścią z optymalizacji tras przejazdu jest również wyznaczenie optymalnej trasy przejazdu dla każdego realizowanego zlecenia. W efekcie prowadzi to do lepszego ułożenia codziennych zadań w czasie i efektywniejsze wykorzystanie całego potencjału pracownika i pojazdu flotowego. Dzięki integracji z programem do planowania tras, który jest częścią nowoczesnych i zaawansowanych systemów monitoringu GPS pojazdów, w tym samym czasie, Twoi pracownicy będą w stanie wykonać więcej zleceń, spotkań, działań i procesów.
Korzyści z wprowadzenia optymalizacji tras przejazdu można wyszczególnić wprost:
– zwiększenie efektywności pracy przez pracowników terenowych (oszczędność czasu) – w tym samym okresie czasu jesteśmy w stanie zrealizować więcej zleceń i zadań.
– spadek ilości wizyt serwisowych, wydłużenie interwałów serwisowych – zmniejszenie przebiegu przez samochody wpływa na rzadsze wizyty w punktach serwisowych zgodnie ze wskazaniami komputera pokładowego.
– rekalkulacja oferty wynajmu / leasingu lub wyższa RV pojazdu po okresie eksploatacji w firmie – trwałe zmniejszenie kilometrażu w skutek optymalizacji tras przejazdu jest przyczynkiem do renegocjacji umów finansowania pojazdu i obniżenia comiesięcznych opłat. Lepsze planowanie tras wpływa również na wyższą wartość końcową auta w przedsiębiorstwie – mniejszy kilometraż pozwala nam ustalić wyższą cenę sprzedaży firmowego mienia.
– zmniejszenie zużycia opon – na jednym komplecie opon nasz pojazd firmowy będzie w stanie przejechać więcej tygodni i miesięcy w służbie biznesowi, a w konsekwencji kilku lat eksploatacji – zaoszczędzimy na zakupie całego kompletu opon.
– spadek zużycia paliwa – mniejszy kilometraż wprost przekłada się na mniej spalonego paliwa. Nawet jeżeli program do optymalizacji tras przejazdu w transporcie pozwoli nam zredukować długość tras o 2%, to i tak mówimy o oszczędności na poziomie 200 PLN rocznie tylko na tym drobnym elemencie!
– lepsza koordynacja tras przejazdu – program do monitoringu GPS floty, który zawiera w sobie moduł planowania i optymalizacji tras zmniejsza chaos transportowy w firmie i pozwala skalować działania – niezależnie od wielkości floty nie trzeba mieć obaw o nadzór nad przejazdami i poprawnie wykonywanymi dojazdami ze strony naszych pracowników.
– czytelniejsza rejonizacja – pracownicy przypisani do konkretnych obszarów geograficznych w lepszy sposób będą kontrolowani pod kątem ich aktywności na zadanym terenie.
– ustalanie tras przejazdu i pomoc kierowcom – nasi pracownicy zyskają nieocenioną i realna pomoc dzięki rozwiązaniom, które pozwalają szybciej realizować służbowe zadania. Zdejmujemy z pracownika działania planistyczne, które zbędnie odciągają jego uwagę od kluczowych zadań sprzedażowych, utrzymaniowych, serwisowych – czy innych, dowolnie zdefiniowanych.

Optymalizacja tras przejazdu z Cartrack.
Cartrack Polska to firma technologiczna od ponad 13 lat obecna w Polsce. Codziennie odpowiadamy za optymalizacje tras, bezpieczeństwo i generowanie oszczędności wobec ponad 50 000 monitorowanych pojazdów. W skali globalnej jesteśmy częścią Cartrack Holding – biznesu, który obecny jest na 25 rynkach i wpływa na lepszą koordynacje tras przejazdu dla przeszło 1 600 000 pojazdów na całym świecie.
Jesteśmy producentem urządzeń i oprogramowania, ustawicznie rozwijamy nasze usługi, tak aby rosły wraz z biznesami naszych klientów. Specjalizujemy się w analityce flotowej, a nasze systemy wpływają na bardziej efektywne wykorzystanie pojazdów flotowych. W czasie trwania kontraktu dajemy 100% gwarancje na usługi i technologię, wspieramy właścicieli firm i menadżerów flot w codziennych strategicznych wyzwaniach związanych z monitoringiem GPS pojazdów.
Dzięki takim usługom jak Moja Flota Standard i Moja Flota PREMIUM jesteśmy w stanie oferować rozwiązania o profilu SaaS. Oferowane narzędzia do optymalizacji tras, obok ogromnej liczby innych funkcjonalności, pozwala prowadzić bardziej zyskowny i rentowny biznes w transporcie, spedycji, handlu i usługach. Niezależnie od branży szyjemy i dopasowujemy rozwiązania to specyfiki biznesu Klientów – potrafimy zredukować zbędne kilometry, rejonizować i grupować pracowników, ustalać trasy przejazdów i generować dziesiątki raportów zarządczych.
Geostrefy – system Cartrack Polska umożliwia precyzyjnie określenie obszaru, w którym danym pracownik wraz z pojazdem mogą i powinni się znajdować. Opuszczenie zadanej strefy można powiązać z alertem wyświetlanym w panelu administratora i komunikatem przekazywanym do pracownika. W ten sposób bardzo łatwo można dokonać rejonizacji naszych pracowników i automatycznie dbać o przestrzeganie przez nich działań operacyjnych w ich strefie. Tak samo możemy dowolnie wprowadzać obszary wykluczenia, czyli miejsca, w których nie chcemy aby pojawiali się reprezentanci naszej firmy.
Weryfikacja tras przejazdu w systemie Cartrack Polska.
Weryfikacja tras przejazdu oraz tryb jazdy to kolejna ważna funkcjonalność systemu Cartrack Polska. Dzięki tej funkcjonalności w bardzo łatwy i przejrzysty sposób możemy realizować podział na jazdy służbowe i prywatne wraz z prowadzeniem rozbudowanej elektronicznej książki pojazdu, co do celów księgowych i podatkowych jest bardzo wygodne. Ewidencja czasu pracy kierowców pod kątem kilometrówek jest kluczowym elementem spędzającym sen z powiek departamentom księgowym – system o charakterystyce BIG DATA, jakim są oferowane rozwiązania Cartrack Polska, pozwala agregować, analizować i generować wartościowe dane wobec wielu potrzeb firmowych; finansowych, handlowych, controlingowych, zarządczych, CSRowych, HRowych…
Telemetria o profilu BIG DATA to domena firm o ugruntowanej pozycji na rynku – planowanie tras przejazdu, jest jednym z ogromnej liczby możliwości, jakie w ramach niskiej miesięcznej opłaty może zyskać Twoja firma i flota pojazdów służbowych.

Przykład zastosowania optymalizacji tras.
Jeżeli nas pracownik codziennie zajmuje się dostawą produktów do 6 wyznaczonych punktów na pewno jeździ tą samą, utarta i dobrze znana trasą. Niezależnie od pory roku, warunków drogowych i natężenia ruchu – waga przyzwyczajenia bieżę górę. Gdy jednak zamontujemy naszemu pracownikowi system monitoringu GPS wraz z funkcją optymalizacji tras, którą posiada system Cartrack Polska, będziemy w stanie zaprojektować i zaplanować jego przejazd inaczej. W transporcie liczy się czas i precyzja, a wyznaczanie optymalnej trasy przejazdu ma znaczenie strategiczne. System sam będzie podpowiadał naszemu pracownikowi jak ominąć zatorów drogowych, remontów i jak może skrócić czas dojazdu z punktu A do B. Dzieki temu nasz kierowca jest mniej zestresowany, czuje pomoc ze strony technologii, a my jako zarządczy – mamy pełen obraz mobilności naszego biznesu z poziomu telefonu komórkowego. Wygodnie, nowocześnie i kompleksowo.
Program do planowania tras przejazdu umożliwia zmniejszenie rocznego przebiegu pojazdu od 2% do 5%, co przekłada się na redukcje kilometrażu w przedziale 500 – 1500 km. To z kolei wpływa na mniejszą rotację opon, oszczędność na okresowych wizytach serwisowych, i policzalne zmniejszenie wydatków na paliwo – na koncie Twojej firmy zostaje od 200 do nawet 600 PLN w samym paliwie!
Pracownicy zyskują dodatkowe narzędzie wsparcia ich codziennej pracy, a firma otrzymuje narzędzia, które poprzez integrację z systemami firmowymi monitorują zachowania kierowców, ich pozycję, sposób wykorzystania mienia firmowego i dostarczają ogromnej liczby poukładanych danych analitycznych. Warto zainwestować w nowoczesny monitoring GPS, który zawiera w sobie rozbudowane funkcje wspomagające transport w zakresie optymalizacji tras przejazdu. Cartrack Polska, ma kilkunastoletnie know-how w tym zakresie, i codziennie wspiera tysiące przedsiębiorców w jeszcze korzystniejszym użytkowaniu pojazdów firmowych.
Jak należy ustalać trasę przejazdu, aby była efektywna?
W tym zakresie należy kierować się kilkoma prostymi zasadami:
– instalacja monitoringu GPS w pojazdach flotowych wraz z cyklem szkoleń produktowych i aktualizacją polityki flotowej w przedsiębiorstwie.
– przeszkolenie pracowników z zasad działania systemu i prezentacja kluczowych ułatwień w ich codziennej pracy, jakie niesie za sobą wdrożenie tego narzędzia.
– korzystanie z algorytmu programu do optymalizacji tras pod kątem geostref, tras przejazdu i punktów docelowych. W tym celu kluczowe jest zaprojektowanie wszystkich zmiennych we współudziale z departamentami, których zespoły pracownicze korzystają z pojazdów służbowych.
– w programie należy ustawić rangę drogi wobec której może być wyznaczana nowa trasa (np. dla działów serwisowych i terenowych droga gruntowa nie będzie wyzwaniem, natomiast dla mobilnego sprzedawcy zjazd z utwardzonej ścieżki może oznaczać uszkodzenie firmowego mienia).
– trasa przejazdu musi być projektowana przede wszystkim poprzez uwzględnienie natężenia ruchu w danym rejonie, sezonowe roboty drogowe czy alternatywne ścieżki dojazdu. Dla firmy i strategicznych celów biznesowych lepiej jak pracownik dotrze do miejsca docelowego drogami gorszej kategorii, ale zrealizuje zlecenie o czasie i z uśmiechem na ustach.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o usługach optymalizujących trasy przejazdu w transporcie i chcesz zainwestować w sprawdzoną technologię o błyskawicznej stopie zwrotu – wypełnij poniższy formularz: