Telemetria BIG DATA pozwala wejść do świata nowoczesnego zarządzania flotą i uzyskać unikalny wgląd w parametry Twoich pojazdów i kierowców.

Branża telemetryczna stara się przynosić korzyści i wprowadzać zmiany w każdej firmie, w której jest wdrażana. Telemetria ogromnie się rozwinęła w ostatnich latach, zachęcając firmy do wdrażania rozwiązań telemetycznych w celu poprawy bezpieczeństwa, zwiększenia wydajności i, co najważniejsze, obniżenia kosztów operacyjnych biznesu.

Spowodowało to zapotrzebowanie na innowacyjne technologie, co skłoniło więcej firm do zainteresowania się tym, do czego można wykorzystać telemetrię i jakie realne korzyści może ona przynieść. Telemetria BIG DATA to bardzo dużo korzyści dla biznesu i flot, które opiszemy w tym materialne.

zarządzanie flotą samochodową, zarządzanie flotą

Co to jest telemetria?

Telemetria (znana również jako telematyka flotowa) to system służący do gromadzenia danych, monitorowania floty GPS wraz z szeregiem informacji specyficznych dla pojazdu i przechowywania ich w bazie danych. Telemetria integruje zarówno telekomunikację bezprzewodową, jak i technologię informacyjną (informatykę) w celu przetwarzania, dostarczania przydatnych danych i wydajnego przesyłania informacji w rozległych sieciach firmowych.

Telemetria jest często kojarzona z zarządzaniem flotą i urządzeniami do śledzenia GPS pojazdów (system GPS dla flot). Mając na uwadze te systemy flotowe, telemetrię można zdefiniować jako pokładowy system komunikacyjny, w którym całe oprogramowanie floty może wchodzić ze sobą w interakcje i udostępniać ważne informacje do fleet managera, lub innego zarządcy czerpiącego korzyści z otrzymywanych danych.

Telemetrię można również postrzegać jako nową metodę integracji wszystkich rodzajów danych, od wyposażenia pojazdu po zachowanie kierowcy. Telemetria BIG DATA, której producentem jest Cartrack Polska, pozwala w kompleksowy sposób zarządzać każdym rodzajem pojazdu oraz pracownikiem w czasie i przestrzeni.

Jak działa system telemetryczny?

Aby system telemetryczny działał, potrzebuje on kilku elementów:

 • Urządzenia komunikacyjnego (telefon komórkowy, komputer, laptop i/lub tablet)
 • Oprogramowania do komunikacji flotowej
 • Urządzenia śledzącego GPS
 • Interfejsu silnika
 • Interfejsu wejścia/wyjścia
 • Karty SIM
 • Akcelerometru
 • Alertów/powiadomień

Systemy telemetyczne działają poprzez podłączenie urządzenia GPS do monitoringu floty lub innego narzędzia do rejestrowania danych do zasobu. Narzędzie zbiera krytyczne dane dotyczące wydajności zasobu, takie jak diagnostyka silnika w czasie rzeczywistym, lokalizacja pojazdu i aktywność pojazdu. Wszystkie dane przetwarzane przez komputer pokładowy samochodu są w analitycznym zasięgu wirtualnej ręki systemu telemetrycznego. Telemetria BIG DATA pozwala w sposób nowoczesny agregować i zarządzać ogromną liczbą danych usprawniając procesy flotowe i biznesowe.

Po zebraniu danych urządzenie przesyła je do centrum danych (chmury/serwera), gdzie można je przeanalizować, zinterpretować i skompilować.

Menedżerowie floty mogą uzyskać dostęp do przesłanych danych za pośrednictwem oprogramowania systemu telemetrycznego po ich przesłaniu. To w jaki sposób dane są prezentowane, zestawiane i wizualnie podawane zależy od konkretnego systemu telemetrycznego. Jedynie wysokiej klasy telemetria BIG DATA pozwala na odpowiednio zagregowane i wydajne zarządzanie danymi pochodzącymi z pojazdów.

thierry breton dane na świecie big data

Cartrack Polska, to stabilny i bezpieczny dostawca najwyższej klasy rozwiązań dla biznesu i flot. Telemetria Cartrack pozwala na skalowalne i złożone zarządzanie każdym parametrem firmowego car parku oraz realizację najbardziej złożonych KPI.

Jak instaluje się urządzenia telemetyczne?

Telemetria jest instalowana przez pokładowy port diagnostyczny (OBD) II pojazdu lub port CAN-BUS, zwykle umieszczony pod kierownicą.

Urządzenia śledzące GPS i telemetria do zarządzania flotą są instalowane w dyskretnych miejscach, więc trudno je zlokalizować i manipulować. Gdzie schować i ukryć GPS? Oto 4 najpopularniejsze miejsca instalacji:

 • Urządzenia GPS PLUG-IN: są to urządzenia, które można łatwo podłączyć do zapalniczki dowolnego pojazdu flotowego. Ponieważ urządzenia te muszą być podłączone do zasilania, aby działały, mogą być bardzo łatwe do wykrycia. Nie jest to najbardziej trwała ani skuteczna metoda montażu GPS w samochodzie.
 • GPS przewodowe: te urządzenia są instalowane bezpośrednio w pojeździe i podłączone do zasilania pojazdu (akumulatora). Ponieważ nie są podłączane do portu OBD, można je łatwo ukryć w pojeździe. Takie rozwiązanie gwarantuje większy poziom ukrycia GPS w aucie.
 • GPS na baterie: jednostki takie mają własną baterię lub ładowarkę słoneczną i mogą działać niezależnie od pojazdu, dzięki czemu można je łatwo umieścić w dowolnym miejscu w pojeździe. Tego typu urządzenia często mają mocne baterie, które mogą działać przez wiele miesięcy.
 • GPS pod CAN: to najbardziej zaawansowana, a jednocześnie najbezpieczniejsza metoda ukrycia GPS w aucie. Bezinwazyjne podłączenie jednostki GPS pod „krwioobieg” samochodu gwarantuje stabilny dostęp do danych i bardzo trwałą instalację oraz ukrycie nadajnika przed złodziejem. Z tego typu rozwiązania korzysta Cartrack – dzięki wykwalifikowanym własnym ekipom monterów realizujemy montaż GPS w aucie w sposób profesjonalny i bez wpływu na fabryczną gwarancję Twojego pojazdu.

Po zainstalowaniu jednostek telemetrycznych urządzenie zbiera dane śledzenia floty GPS oraz szereg informacji specyficznych dla pojazdu, dzięki którym menedżerowie floty mogą wdrażać inteligentne rozwiązania w celu osiągnięcia, zautomatyzowania i udoskonalenia:

 • Zarządzania i optymalizacji  trasy
 • Zapewnienia bezpieczeństwa i przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez kierowców
 • Pomocy identyfikacji nawyków jazdy i ich poprawy
 • Otrzymywania powiadomienia dotyczące konserwacji zapobiegawczej (seriwsu)
 • Zmniejszenia koszty paliwa i bieżącego utrzymania
 • Zarządzania wydajnym wykorzystaniem zasobów
 • Pomocy kierowcom przestrzegać zasad i przepisów polityki flotowej w firmie
 • Zmniejszania śladu węglowego i dekarbonizacji floty.

Scentralizowany serwer odbiera informacje z jednostek za pośrednictwem General Packet Radio Service (GPRS), mobilnej transmisji danych i sieci komórkowych 4G lub 5G lub komunikacji satelitarnej i wyświetla je za pośrednictwem bezpiecznej strony internetowej (zwykle platformy systemu telemetrycznego), do której można uzyskać dostęp za pośrednictwem tabletów lub smartfonów.

zarządzanie flotą transportową, telematyka GPS

Telematyka i systemy monitoringu GPS floty

Monitoring GPS pojazdów to najpowszechniejsze zastosowanie telemetrii w większości branż, zwłaszcza w sektorze handlowym, serwisowym czy transportowym.

Technologia ta jest preferowana w pojazdach ze względu na wymierne korzyści, jakie oferuje. Możliwość mapowania dokładnej lokalizacji pojazdu, jego prędkości i stanu technicznego, a wszystko to dzięki zastosowaniu systemów GPS w połączeniu z diagnostyką pokładową. Telemetria BIG DATA od Cartrack pozwala na zarządzanie flotą samochodową w firmie w oparciu o stabilne dane.

Dzięki telemetrii uzyskasz m.in. informacje na temat:

 • Lokalizacja pojazdów
 • Zużycie paliwa we flocie
 • Koszty serwisu i stanu technicznego pojazdów
 • Zużycia paliwa i kosztów tankowań
 • Czasu spędzonego na biegu jałowym
 • Przypadków ostrej jazdy (np. gwałtowne hamowanie lub pokonywanie zakrętów)
 • Prędkości i przekroczeń przepisów ruchu drogowego
 • Zachowania Kierowców wewnątrz pojazdów na podstawie czujników (zapięte pasy itd.)

Aby dobrze wykorzystać te informacje, system telemetryczny analizuje dane pod kątem określonych zdarzeń i wzorców oraz tworzy raporty dotyczące konkretnych kierowców i pojazdów we flocie, specjalnie dla wygody menedżerów flot.

Instalacja telemetrii we flocie.

Zazwyczaj ciężarówki, przyczepy i inne pojazdy flotowe są sprzedawane bez zainstalowanych systemów GPS i są wyposażone w urządzenia monitoringu GPS wkrótce po ich sprzedaży. Jeśli pojazdy nie są fabrycznie wyposażone w tę technologię, wiele rynków wtórnych oferuje instalację urządzeń GPS i telemetrii BIG DATA. To nie przypadek – telemetria staje się tak standardowym wyposażeniem pojazdu, jak apteczka, koło zapasowe czy zestaw zapasowych żarówek.

Niektóre salony samochodowe współpracują również z dostawcami usług telemetrii lub firmami monitorującymi pojazdy, takimi jak Cartrack Polska, aby zapewnić bezproblemową obsługę użytkownikom końcowym i sprzedawać pojazdy już wyposażone w jednostki GPS Cartrack.

Telemetria we flocie – jak ją wykorzystać w zarządzaniu flotą samochodową?

Aby właściwie wykorzystać technologię telemetryczną, wskazujemy Ci kilka kluczowych obszarów, w których technologia GPS dla flot pozwala poprawić wyniki efektywności:

1. Monitoring bezpieczeństwa Kierowców

Telemetria we flocie pozwala monitorować lokalizację pojazdu, prędkość, użycie pasów bezpieczeństwa, a także zachowanie Kierowcy podczas jazdy. Otrzymujesz cyfrowy zapis każdego aspektu działania pojazdów Twojej floty, który może zapewnić wgląd w to, gdzie i jakie ulepszenia można wprowadzić, aby zapobiegać wypadkom i poprawiać bezpieczeństwo kierowców.

2. Lepsze zarządzanie wynagrodzeniem i benefitami dla Kierowców

Telemetria we flocie może pomóc w ograniczeniu przypadków nadgodzin i nadużyć związanych z kartami czasu pracy poprzez monitorowanie elektronicznych dzienników czasu floty i przydzielanie zasobów na podstawie informacji w czasie rzeczywistym. Możesz zoptymalizować trasy swoich kierowców i zarządzać widocznością/niewidocznością danych pochodzących z poszczególnych pojazdów. Telemetria Cartrack to nowoczesne rozwiązanie dające możliwość dystrybuowania uprawnień do zarządzania prywatnością z poziomu kierowcy lub administratora

3. Monitoring GPS przyczep i zasobów

Telemetria może być wykorzystywana nie tylko do monitorowania pojazdów. Możesz dołączyć moduł śledzenia GPS do przyczep, drogiego sprzętu i zasobów niezmotoryzowanych, aby zapobiec ich zgubieniu i przyspieszyć ich odnalezienie w przypadku kradzieży. Możesz także utworzyć alerty, które będą do Ciebie wysyłane, jeśli przyczepa lub inny niezmotoryzowany zasób zostanie przeniesiony bez Twojej zgody. System GPS Cartrack drastycznie zwiększa poziom bezpieczeństwa Twojej floty i monitorowanych zasobów.

4. Ocena ryzyka ubezpieczeniowego oraz dostęp do funduszy prewencyjnych TU

Posiadanie aktywnej technologii telemetrycznej we flocie pozwala również na lepszą pozycję negocjacyjną z dostawcami ubezpieczeń flotowych. Telemetria BIG DATA we flocie jest czynnikiem ograniczającym ryzyko szkód komunikacyjnych i agresywnych zachowań na drodze dla każdego TU. Fundusz prewencyjny TU może również służyć jako źródło finansowania telemetrii we flocie – warto o tym pamiętać.

czas pracy kierowcy, telemetria, telematyka

Telemetria w biznesie.

Wzrost wartości rynku rozwiązań telemetrycznych jasno pokazuje, że technologia monitoringu GPS flot i zasobów wykorzystywana jest praktycznie w każdej branży. Skłania nas to ku stwierdzeniu, że telemetria BIG DATA staje się nieodłącznym elementem prowadzenia i rozwijania biznesu w dzisiejszych czasach.

Oto branże, które najaktywniej wykorzystują rozwiązania telemetryczne:

 • Ciężkie maszyny: konserwacja i utrzymanie ciężkiego sprzętu oraz zabezpieczenie antykradzieżowe pozwalają zwiększyć wydajność bardzo drogiego sprzętu użytkowego. Telemetria w branży ciężkich maszyn pozwala również monitorować pracę sprzętu i odpowiednio zarządzać zadaniami wobec tych urządzeń.
 • Floty rządowe i pojazdy instytucji publicznych: monitorowanie lokalizacji, parametrów pojazdu oraz zdalne zarządzanie parametrami użytkowymi pojazdów VIP pozwala na znaczące zwiększenie bezpieczeństwa transportowanych osób i efektywniejsze wykorzystanie samochodów w ruchu.
 • Floty: Ciężarówki i różne pojazdy floty są monitorowane, aby zapewnić bezpieczną i terminową realizację zadania. Niezależnie od branży, monitoring GPS floty pozwala zredukować koszty, digitalizować dokumentację, zwiększyć wydajność projektów oraz realizować ambitne projekty z sektora CSR.
 • Budownictwo: Diagnostyka wydajności, zużycie paliwa i harmonogramy konserwacji są raportowane za pomocą telemetrii BIG DATA. Napięte terminy budów i podpisane kontrakty mogą zależeć również od technologii, która wspiera dbanie o wyspecjalizowane pojazdy. GPS do koparki czy GPS do maszyn budowlanych to specjalistyczne zadanie.
 • Transport chłodniczy: Temperatura zimnych lub wrażliwych na ciepło produktów jest monitorowana w celu ograniczenia psucia się i zapewnienia bezpiecznej finalnej konsumpcji. Telemetria pozwala również połączyć w jeden ekosystem czujniki temperatury, czujniki otwarcia drzwi oraz monitoring transportu towarów wrażliwych.

Telemetria BIG DATA we flocie i biznesu

Telemetria ma nieograniczone zastosowania. Otaczają nas ogromne ilości danych, a umiejętne nimi zarządzanie i wyciąganie wniosków z odpowiednio zbudowanych raportów daje ogromną przewagę konkurencyjną. Tylko bezpieczny i stabilny dostęp do danych umożliwia mniej turbulentny rozwój biznesu. Praktycznie każde urządzenie może być teraz komputerem generującym dane.

system big data cartrack zarządzanie przez dane

Jeżeli chcesz w sposób kompleksowy zarządzać flotą poprzez skalowalne i cały czas rozwijane rozwiązania telemetryczne wypełnij poniższy formularz – Cartrack Polska oferuje autorskie systemy GPS dla flot, z których na całym świecie aktywnie korzysta ponad 1 700 000 użytkowników:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .