Wydatki flotowe – dookoła nieustannie mówi się o cięciu kosztów, optymalizacji, redukcji nakładów finansowych ponoszonych w związku z użytkowaniem pojazdów firmowych. Na rynku jest jednak bardzo dużo firm, których sytuacja finansowanie nie pogorszyła się wskutek pandemii koronawirusa, a czasem – wręcz poprawiła.
Nie taki diabeł straszny jak go malują.
Pod koniec września jedna z trzech największych agencji ratingowych Fitch utrzymała ocenę Polski na stabilnym poziomie A- (7 z 20). Eurostat na początku października podał, że bezrobocie w Polsce jest jednym z najniższych w całej Europie po 8 miesiącach tego roku – 3,1%! Niższym bezrobociem legitymują się jedynie Czesi (2,7%), a to mocne gospodarki jak Hiszpania, Francja, Włochy czy Niemcy mierzą się z rosnącym wskaźnikiem ludzi bez stałego zatrudnienia (nawet ponad 10%!). Na dodatek prognozy ekonomistów mówią, że Polska szybko odrobi straty w PKB, które wystąpiły na skutek COVID-19, i już w 2022 naszej krajowej gospodarce uda się wyjść „na plus”. Wobec ogromnej fali negatywnych doniesień i informacji, z pewnością na co dzień możemy spotkać się z wieloma branżami i biznesami, które przeprowadziły transformację swojego modelu prowadzenia firmy, wykazały się odwagą i determinacją i z obecnej sytuacji, która potrwa jeszcze wiele miesięcy, wychodzą obronną ręką.
Z pewnością są firmy, które myślą o inwestycjach, szczególnie w momencie gdy stopy procentowe oraz oprocentowanie kredytów jest na absolutnie niskim poziomie. W jakie rzeczy warto zainwestować środki w kontekście floty samochodowej aby poprawić kluczowe wskaźniki operacyjne?
KPI firmowego car parku a wydatki flotowe.
Na początku należy sobie przede wszystkim określić wskaźniki jakie chcemy poprawić względem naszych pracowników i używanego przez nich taboru. Najczęstsze, polecane przez nas, kierunki kontroli i rozwoju to:
– bezpieczeństwo pracowników > zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród użytkowników pojazdów służbowych poprzez ich wyposażenie w pojazdy o lepszym standardzie wyposażenia, gdzie obecne będą na pokładzie najnowsze aktywne i pasywne środki zmniejszające ryzyko czasowego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Poczucie bezpieczeństwa oraz troski ze strony pracodawcy przekłada się na pewność siebie naszych pracowników, wdzięczność oraz zaangażowanie w realizowane obowiązki. W trudniejszych czasach koronawirusa można również zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa poprzez wyposażenie pracowników w dodatkową ochronę.
– poprawa komfortu pracy > wzrost komfortu pracy można realizować poprzez pojazdy, które wyposażone będą w automatyczną klimatyzację, technologię ułatwiającą pracę w samochodzie poprzez łączenie telefonu, nawigację satelitarną, przyciemniane szyby czy wyposażenie pomagające realizować zadania zawodowe w mniej stresującej atmosferze.
– poprawa zadowolenia z wykonywanej pracy > w kontekście firmowej floty może to być podwyższenie standardu pojazdu służbowego, zmiana segmentu czy modelu. Prestiż i odbiór naszego pracownika przez jego społeczne otoczenie ma bezpośredni wpływ na jego samopoczucie i jego postrzeganie marki. Dajmy mu paliwo do tego aby mógł mentalnie jeszcze mocniej związać się z firmą.
– poprawa współczynnika realizacji zleceń > zadbać należy aby pracownicy czuli wsparcie technologii i odgórnego zarządzania przy planowaniu zadań. Takie działanie powinno przełożyć się zarówno na wyniki handlowe, ale i na poziom prowizji uzyskiwanej przez pracownika. Lepsze prace planistyczne są również szacunkiem dla pracowników, którzy będą mieli bardziej uporządkowany i ustrukturyzowany dzień. Lepsze i płynniejsze procesy przekładają się również na mniejszy poziom stresu i większą koncentrację naszych specjalistów.
– zarządzanie BIG DATA (agregacja danych) > warto uporządkować dane, ujednolicić raporty, wygładzić strumień informacyjny pracownik-kierownik-Zarząd. Należy skupić się na lepszej docieralności komunikatów, analizie strategicznej danych i zaufania nowoczesnej technologii, która w przyszłości zadba o lepszą kontrolę nad procesami. Tutaj nieocenioną rolę pełnią systemy telematyczne, które obecnie wychodzą daleko poza samą lokalizację pojazdu.
Czas na przemyślane inwestycje – wydatki flotowe.
Posiadanie środków inwestycyjnych to niezwykła okazja do polepszenia standardu pracy naszych specjalistów, a przez to – wpłynięcie na poprawę środowiska i wyników firmy. Wydatki flotowe należy skrupulatnie zaprojektować. W kontekście firmowej floty rekomendujemy aby wziąć pod uwagę następujące działania:
– środki ochrony bezpośredniej przed koronawirusem > warto wyposażyć pracowników w firmowe maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji i zadbać o okresowe dezynfekowanie i ozonowanie pojazdów. Mobilność i zdrowie pracowników muszą być priorytetem. Inwestycja w dodatkowe zabezpieczenia pracowników na pewno wpłynie pozytywnie na morale i uchroni firmę przed przestojami spowodowanymi kwarantanną lub chorobą pracowników.
– zmiana taboru > przy okazji rozpoczynającego się nowego kontraktu leasingu/wynajmu warto zwrócić uwagę czy nowe pojazdy:
a) mogą być o lepszym standardzie wyposażenia co wpłynie na opcje, których obecność zwiększy komfort podróży: fabryczna nawigacja, automatyczna klimatyzacja, wielofunkcyjna kierownica, światła LED, dodatkowe poduszki powietrzne.
b) są wyposażone w systemy bezpieczeństwa zmniejszającego ryzyko kolizji i wypadków, chronią pieszych i użytkowników pojazdu. Pre-kolizyjne nowoczesne systemy oraz elektroniczni asystenci poprawiają komfort jazdy i wspomagają kierowcę w kryzysowych sytuacjach. Dzięki temu nasi pracownicy zostaną otoczeni dodatkową ochroną.
c) wykupienie maksymalnych pakietów serwisowych, co wpłynie na szybkość i jakość realizowanych okresowych przeglądów oraz jakość implementowanych części.
d) zakup wysokiej klasy opon zimowych i letnich wraz z dbałością o miejsce i jakość ich przechowywania, co bezpośrednio wpłynie na bezpieczeństwo pracowników.
– Zakupy z kart paliwowych > odblokowanie pracownikom poszczególnych grup produktowych przy zakupach spożywczych na stacjach. Dzięki temu będą oni mogli korzystać z ożywczego łyku kawy czy energetycznego kęsa świeżego pieczywa w trasie. Taka możliwość z pewnością poprawi morale naszych pracowników.
– Wykorzystanie pojazdów do celów prywatnych > warto zastanowić się jak rozliczać wykorzystanie pojazdów służbowych poza godzinami zajęć zawodowych, tak aby auto służbowe było benefitem, który kotwiczy pracownika w firmie i cementuje jego poziom oddania i wdzięczności wobec marki.
– Programy motywacyjne > polecamy zbudować programy oparte o grywalizację, które zmotywują pracowników do dania i przestrzegania firmowych norm, włączą w nich zdrowego ducha biznesowej rywalizacji i zintegrują wyznaczone grupy pracowników. Inwestycja w takie projekty może przynieść wiele korzyści społecznych i biznesowych, jeżeli zadba się o detale i będzie się kontrolowało proces.
– Fizjoterapeuci i dbałość o specjalne fotele w pojazdach > dodatkowym czynnikiem opieki firmy nad pracownikami może być wdrożenie projektów społecznych i zdrowotnych. Z uwagi na ilość czasu spędzanego w samochodzie możemy oferować naszym pracownikom spotkania z fizjoterapeutami, okulistami czy zajęcia ruchowe. Ciekawym rozwiązaniem może być również dbałość o ergonomię foteli w samochodach – są marki, które w tym zakresie realizują przedsięwzięcia zmierzające do eliminacji wad postawy i bólów pleców wynikających z długotrwałej pozycji siedzącej.
– Telemetria > technologia i inwestycja w zaawansowane systemy monitoringu floty to bardzo dobrze zagospodarowane środki. Dzięki wyborze dobrego dostawcy, jak Cartrack Polska, który jest wielokrotnie nagradzanym i najczęściej wybieranym usługodawcą branży telemetrycznej w Polsce, z łatwością opanujemy procesy zarządcze floty samochodowej. Cartrack Polska oferuje zarządzanie na poziomie BIG DATA wraz z konglomeratem usług i produktów ułatwiających codziennie administrowanie, planowanie i modelowanie wszelkich części składowych firmowego car parku. Dzięki ponad 15-letniemu know-how zaufało nam ponad 1 500 000 użytkowników na całym świecie, a w Polsce codziennie mamy możliwość dbania o ponad 45 000 aktywnych kierowców. W ostatnim czasie wprowadziliśmy na rynek zaawansowane usługi jak Komunikator Cartrack czy MiFleet, które stanowią perfekcyjne uzupełnienie programowego ekosystemy firmy. Telemetria pozwala realizować cele grywalizacyjne, optymalizacyjne, kontrolne i rozwojowe.
To co jest ważne to bezwzględne pamiętanie o tym, że należy mieć narzędzia i procedury kontrolne, które w razie sytuacji awaryjnych pozwolą wydatki przyciąć. Wydatki flotowe należy bardzo drobiazgowo kontrolować. W rozważnych inwestycjach i zwiększaniu nakładów nie działamy tylko i wyłącznie aby odnieść określony cel, ale i mieć kontrolę, tzw. „rękę na pulsie”. Analityczny fleet manager to osoba spoglądająca mocno w przyszłość, operacyjnie skupiona na planowaniu i określaniu horyzontu możliwych zdarzeń na miesiąc, rok czy nawet 4 lata do przodu.
Personel to największe dobro każdej firmy. Zadowolenie pracownika przekłada się na jego wzrost zaangażowania i oddania dla dobra biznesu, w który jest uwikłany. Dbając o pracownika dbamy o dobro przedsiębiorstwa i inwestujemy w przyszłe wzrosty policzalnych wskaźników. Jako menadżer floty lub Właściciel biznesu zagospodaruj odpowiednio środki, aby w przyszłości procentowały w wielu obszarach jednocześnie.