Ceny paliw utrzymują się na rekordowych poziomach. Pomimo niższych cen ropy na giełdach, klient flotowy i indywidualny, szuka sposobów na tańsze paliwo i szczelną kontrola zużycia paliwa w firmie. Zebraliśmy dla Was w jednym miejscu najbardziej wartościowe treści w kontekście polityki paliwowej i generowania oszczędności na paliwie we flocie.

ceny paliwa na stacjach, ceny paliwa 2022, tańsze paliwo

Kiedy paliwo będzie tańsze? Kontrola zużycia paliwa we flocie to standard?

Analitycy są zgodnina tańsze paliwo nie powinniśmy czekać. Czasy, gdy na przy stacyjnych pylonach widzieliśmy kwoty 4,XX nie wrócą. Po epidemiczne zawirowaniach na rynku surowców energetycznych skutecznie zmieniły układ sił nabywczych. Nadciągające spowolnienie gospodarcze, stagflacja oraz problemy geo-polityczne generują znaczącą niepewność na rynkach. Niestety, przekłada się ona na dużą niestabilność i nikłą przewidywalność cen strategicznych komponentów składowych mobilności naszej floty. Częstym trendem zatem jest nie skrupulatne planowanie, a przygotowanie wachlarza wielu scenariuszy awaryjnych. Przechodzimy w stronę dynamicznego reaktywnego działania wobec bodźców rynkowych. Na ten element zwrócił choćby Maciej Słysz, Fleet Manager EMEA, w jednym z podcastów Cartrack Polska.

M.in. z uwagi na wojnę na Ukrainie, decyzje krajów OPEC+, sankcje na Rosję, niepewność względem Chin po kolejnych wyborach Xi Jinpinga na 3 kadencję prezydencką, nawet jeżeli cena baryłki ropy spadnie do poziomu z początku 2022 roku (poniżej 60 dol/baryłka) to w sposób trwały zmieniły się koszty rafinerii, transportu oraz dystrybucji paliw. Słabnący złoty, również mają wpływ na ceny zakupu ropy naftowej na globalnych rynkach.

kontrola zużycia paliwa w firmie, tańsze tankowanie, ceny baryłki brent, ceny brent

Dlaczego warto zarządzać kosztami paliwa we flocie samochodowej?

Z punktu widzenia budżetu flotowego oraz wydatków na paliwo w firmach należy przygotować się na dużą nieprzewidywalność finalnych cen surowca na stacjach paliw. Niestety, niepewność ta musi być ulokowana wobec poziomu cen, które w sposób widoczny przekraczają 7 PLN/litr dla PB95 i 7,80 dla ON. Tańsze paliwo będzie można znaleźć jedynie wobec akcji promocyjnych koncernów paliowych. Będzie się to też działo z uwagi na szerokie spektrum interwencjonizmu Państwa w ceny surowców (np. poprzez obniżenie podatku VAT czy akcyzy). Co więcej, niepewność cen paliw w Polsce jest tym bardziej szkodliwa, że rozpiętość zakupu paliw na stacjach w przeciągu zaledwie jednego miesiąca osiąga amplitudę nawet 1 PLN/litr.

Kontrola zużycia paliwa we flocie staje się absolutnym „must have”. Wysokie ceny paliw przekładają się na rosnące ceny produktów i usług. Aby zachować rentowność i konkurencyjność zarządzanie budżetem paliwowym oraz zarządzanie flotą jest koniecznością. Szczelny monitoring GPS pojazdów, weryfikacja tras przejazdu, lepsze planowanie i rozliczanie czasu pracy kierowców to tylko niektóre z bazowych metod, dzięki którym można ograniczyć wydatki na paliwo w firmach.

Co wpływa na ceny paliwa w Polsce? Jak można kontrolować zużycie paliwa we flocie?

Wpływ na cenę paliw w Polsce ma kilka kluczowych czynników, których waga jest zmienna. Należy pamiętać, że finalnie na ceny na stacji paliw mają:

  • rządowe programy osłonowe (Tarcza Antyinflacyjna, ustawy),
  • ceny baryłki ropy na międzynarodowych giełdach,
  • poziom globalnego wydobycia ropy, w tym przez kraje OPEC+,
  • kursy walut i stabilność wartości polskiego Złotego,
  • poziom konsumpcji paliw na lokalnych rynkach,
  • wysokość marży stacji paliw,
  • czasowe promocje koncernów paliwowych (np. -30 gr na paliw Orlen, -30 gr BP).

Finalnie, kontrola zużycia paliwa w firmie jest obowiązkiem, jeżeli myślimy o skutecznym zarządzaniu. Pamiętajmy, że wydatki na paliwo generują olbrzymie koszty. Finalnie, monitorując zużycie paliwa w firmie i koszty możemy redukować ich poziom i zachować rentowność całej floty samochodowej.

koszty paliw, składowe ceny litra paliwa, podatek vat na paliwo, kontrola zużycia paliwa w firmie

Aby zwiększyć stabilność budżetu flotowego i kontrolę zużycia paliwa należy uzbroić flotę w niezawodną, stabilną i technologię monitoringu GPS floty.

Kontrola zużycia paliwa we flocie to niższe koszty paliwa?

System telemetryczny umożliwia wielokanałowy monitoringu i analizę danych. Dzięki systemowi GPS fleet manager ma możliwości podejmowania strategicznych decyzji w oparciu o rzetelne dane. Zarządzanie flotą i firmą musi obywać się w oparciu o komplet informacji i danych. Zatem w niepewnych i dynamicznych czasach, tylko stabilna technologia umożliwia dostęp do niezakłamanego obrazu rzeczywistości.

Ceny paliw w Polsce – kontrola zużycia paliwa we flocie – tańsze paliwo – ZESTAW PUBLIKACJI.

Oto zestaw naszych wartościowych publikacji na temat cen paliw. Znajdziesz tam również tematy tańszego tankowania, wagi technologii w procesie redukcji kosztów we flocie i zarządzania budżetem są bardzo szczegółowo zaprezentowane:

Zmniejszenie cen i kosztów paliwa we flocie.

Tańsze paliwo – niższy koszt tankowania dzięki telemetrii.

Koszty paliwa – trudna sytuacja firm i klientów indywidualnych.

Wysokie ceny paliw – co oznaczają dla Twojej firmy?

Ceny paliwa w Europie – trendy i analizy.

Sprawdzone sposoby na zmniejszenie kosztów w firmowej flocie pojazdów.

Jeżeli chcesz ograniczyć wydatki na paliwo w firmie i skutecznie kontrolować zużycie paliwa we flocie wypełnij poniższy formularz. Co więcej, jeżeli chcesz również zrewidować obszary powstawania kosztów we flocie i efektywniej nią zarządzać – również wypełnij formularz. Skontaktują się z Tobą nasi analitycy:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .