Zarządzanie flotą – postęp technologiczny oznacza duże prawdopodobieństwo, że dostępnych jest więcej danych niż kiedykolwiek. Chociaż to może przytłaczać, unikaj przeciążenia informacjami. Pozyskuj tylko potrzebne dane do zarządzania flotą.

Możliwość skutecznego gromadzenia i analizowania danych może stać się niezwykle przydatnym narzędziem. Posiadanie dogłębnej wiedzy o danych aktywów i właściwej informacji umożliwia podejmowanie świadomych decyzji. Z pewnością to wsparcie dla różnorodnych ulepszeń operacyjnych.

W związku z tym dokładne dane mogą zapewnić wiele korzyści poza planowaniem, utrzymaniem i prognozowaniem budżetu flotowego. Na pewno nowoczesna technologia pozwala wykorzystać pełen potencjał floty.

zarządzanie flotą, big data

Jak zarządzanie danymi pomaga flotom.

Zbieranie i analizowanie informacji to dobra praktyka. Pomaga w usprawnianiu zarządzania flotą przez zrozumienie pracy pojazdów, sprzętu, aktywów i pracowników. Może również pomóc w identyfikacji nieefektywności i wspierać lepsze decyzje operacyjne w takich obszarach, jak:

  • Lepsze wykorzystanie pojazdu:

Dokładna i aktualna wiedza o posiadanych pojazdach, ich wykorzystaniu i alokacji, wspiera stałą poprawę efektywności.

  • Ulepszony nadzór i profilowanie kierowców:

Informacje o kierowcach mogą pomóc w tworzeniu profili ryzyka i identyfikacji potrzeb szkoleniowych. W niektórych przypadkach może to pomóc w zmniejszeniu liczby wypadków i składek na ubezpieczenie floty.

  • Ulepszone zarządzanie częściami i serwisem:

Znajomość części i dostępności zapasów może pomóc w wyeliminowaniu sytuacji nadmiarowych, zwiększeniu produktywności personelu/warsztatu i skróceniu przestojów.

  • Zmniejszone zużycie paliwa i emisje:

Szczegóły kosztów paliwa, zakupów, zużycia i emisji są przydatne przy analizie osiągnięć oraz w kontekście zgodności z przepisami.

  • Czynności konserwacyjne i naprawcze:

Dane o czasie naprawy i produktywności warsztatu oceniają efektywność prac konserwacyjnych i naprawczych, wskazując miejsca na potencjalne ulepszenia. Dobrze zarządzany dział utrzymania ruchu zapewnia wiele korzyści, w tym zmniejszenie kosztów i przestojów.

Czy wiesz, że… ponieważ wydatki na paliwo stanowią około jednej trzeciej przeciętnych wydatków floty, zmniejszenie zużycia może prowadzić do znacznych oszczędności kosztów.

Zarządzanie flotą – jakich danych potrzebujesz?

Istnieje szeroki zakres informacji dotyczących floty, które mogą okazać się przydatne w zarządzaniu firmowym car parkiem. Takie dane powstają wewnętrznie (karty pracy, grafiki) i zewnętrznie (systemy GPS, telematyka). Kluczowe to zintegrowanie, nowoczesnego systemu BIG DATA. System umożliwia pełne wykorzystanie danych generowanych przez kierowców i pojazdy. Cartrack Polska dostarcza autorskiej i opatentowanej technologii, z której w skali globalnej korzysta już ponad 1 500 000 kierowców.

Przeciążony i przytłoczony: częsty problem fleet managera.

Jeśli analiza danych jest ręczna lub w arkuszach kalkulacyjnych, często może dojść do pominięcia ważnych informacji i błędów w interpretacji. To z kolei prowadzi do frustracji i zdenerwowania.

Ilość dostępnych informacji może przytłaczać, dlatego bez technologii która pobiera, kategoryzuje i analizuje informacje się nie obejdzie. Zgodnie z Global Fleet Survay z 2020 roku ponad 1/3 menadżerów największych flot (1000+ pojazdów) już korzysta z rozwiązań telemetrycznych, a kolejne 40% fleet managerów zamierza wprowadzić takie rozwiązanie w przeciągu 36 miesięcy (do końca 2023 roku). To ukazuje kierunek fleet managementu: analiza danych to klucz do kontroli, optymalizacji i efektywnego zarządzania pojazdami.

Ostatnie badania pokazują, że czterech na pięciu decydentów biznesowych wykonywało zadania poza godzinami pracy, aby nadrobić zaległości. Aż 88% z nich twierdzi, że zadania administracyjne powodowały niepotrzebny stres. To też ujawnia skalę stosowania przestarzałych metod kontroli floty.

Ważne jest to, że obfitość danych nie wymaga oceny wszystkich. Niektóre dane mogą po prostu nie być istotne, aby Ci pomóc. Umiejętne zarządzanie danymi to klucz. Priorytet źródeł danych i uwzględnianie strategicznie istotnych informacji jest kluczowe dla profilu działalności i floty. Zarządzanie flotą opiera się w dużej mierze o umiejętne zarządzanie danymi, a w tym skutecznie pomaga telemetria Cartrack Polska.

Najlepszą taktyką zapewniającą wydajność jest posiadanie skutecznego procesu gromadzenia tylko tych danych, które są przydatne dla Twojej unikalnej operacji floty. W takich sytuacjach pomoc przychodzi ze strony renomowanych i stabilnych dostawców usług telemetrycznych BIG DATA. Cartrack Polska, jedyna firma w sektorze telemetrii, zdobywca Gazeli Biznesu 2021, wspiera menadżerów flot w analizach codziennych wyzwań od lat.

usługi big data, saas, cartrack

Zarządzanie flotą, a zbieranie przydatnych danych.

Jeśli chodzi o zbieranie danych, które można wykorzystać do pomocy w zarządzaniu flotą, oto trzy ważne kroki do rozważenia:

  • 1. Oceń, jakie dane masz dostępne. Dane mogą być przechowywane w arkuszach kalkulacyjnych lub istniejących systemach zarządzania flotą. Może być dostępny przez systemy takie jak GPS, telematyka, tankowanie, oprogramowanie księgowe czy dostawcy części. Możesz mieć możliwość korzystania z informacji z baz danych specyfikacji pojazdów lub baz danych zawierających również informacje o prawach jazdy.

Ważne to skuteczne wykorzystanie istniejących danych. Pierwszy krok to uzyskanie świadomości, jakie masz dane i jak je odnaleźć.

  • 2. Określ, w jaki sposób Twoje dane mogą pomóc w usprawnieniu Twojej działalności – zarządzanie flotą musi być efektywne i mierzalne. W zrozumieniu przydatnych danych warto zacząć od podstawowych potrzeb. Skup się na obszarach, gdzie zarządzanie danymi floty jest kluczowe dla firmy.

Jedną z przydatnych strategii jest zidentyfikowanie słabszych obszarów, a następnie określenie, jak je naprawić. Zadawanie sobie pytań, takich jak „Jakie są najwyższe kategorie kosztów mojej floty?” oraz „Które pojazdy, systemy lub komponenty są najczęściej wykorzystywane?” może pomóc zidentyfikować obszary wymagające skupienia. Następnie zastanów się, jakie dane mogą być korzystne, gdy zostaną wykorzystane do analizy porównawczej i poprawy.

Na przykład, gdy koszty paliwa martwią, analiza danych telematycznych pomaga wyłapać kierowców generujących większe spalanie poprzez gwałtowne manewry. Umiejętność działania i monitorowania takiego zachowania może pomóc w zdobyciu znaczących nagród.

Zarządzanie flotą – doceń i zrozum dane.

Posługiwanie się własnymi danymi ilustruje różnicę między najlepszymi a najgorszymi kierowcami. Ta różnica wpływa na koszty floty nawet o 25%.

  • 3. Zrozum swoje dane. Czas to pieniądz! Ważne jest, aby mieć natychmiastowy dostęp do swoich danych i móc je szybko zinterpretować. Zamiast korzystać z systemu, który wymaga szukania potrzebnych danych – poprzez przestarzałe praktyki zarządzania flotą, takie jak arkusze kalkulacyjne lub papierowe systemy archiwizacji – wybierz system, który umożliwia łatwy dostęp do wszystkich danych z jednego miejsca. Na tej bazie tworzyć porównania i raporty, zwiększając zrozumienie wydarzeń w flocie i obszarów do poprawy.

Finalnie przygotowanie floty do dzisiejszych wyzwań wymaga wsparcia technologii. To klucz do adaptacji, elastyczności i szybkości działania. Napisz do nas – porozmawiajmy o tym jak codziennie możemy zrealizować kluczowe KPI Twojej floty i biznesu.

lokalizacja samochodów, system monitoringu pojazdow gps, system monitorowaina pojazdów gps, tańsze paliwo
Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .