Zarządzanie finansami, ryzykiem, mobilność czy efektywnością we flocie to bardzo górnolotne hasła. Prawda jest jednak taka, że w obrębie floty firmowych pojazdów można zarządzać ogromem obszarów. Jednak nie każdy park maszyn może i musi być poddawany wszystkim analizom. Pierwszy, i podstawowy aspekt jest taki, że aby czymkolwiek zarządzać, modyfikować i ewaluować trzeba najpierw opracować poprawne narzędzia pomiarowe oraz określić KPI w danym obszarze.
Jakie wskaźniki mierzyć we flocie?
To w jakim analitycznym kierunku pójdziesz determinuje rodzaj i charakter Twojej floty oraz postawione przed Tobą przez Zarząd kluczowe wskaźniki efektywności Twojej, jako menadżera floty, pracy. Najpierw ustal jakie priorytety stawiane są przed Tobą i jakie klucozwe oczekiwania ma top management względem firmowej floty.
Następnie podziel swoją flotę w zależności od zadań jakie codziennie realizują kierowcy i pracownicy przy użyciu pojazdów służbowych. Przykładowym podziałem może być rozdzielenie wskaźników floty doradców handlowych oraz grupy pojazdów serwisowych oraz puli samochodów do dyspozycji zarządu. Gdy usystematyzujesz te główne kategorie będziesz mógł skorzystać z poniższych naszych podpowiedzi w zakresie wskaźników, jakie możesz monitorować w ramach Twojej codziennej pracy.
Mobilność i utrzymanie pojazdów
1. Zdalna kontrola pojazdu
Codzienne raporty z przeglądów pojazdów (kody błędów z komputera pokładowego) zapewniają mobilność flot i ostrzegają menedżerów o problemach z pojazdami. To również klucz do planowania przeglądów oraz kontroli nad usterkami.
Wykorzystanie tych danych, pogrupowanych według użytkownika lub pojazdu, zapewnia wgląd, zapewniając, że nie przegapisz typowych usterek w całej flocie. Dzięki oprogramowaniu do zarządzania flotą możesz przeglądać podsumowania awarii, które zapewniają wgląd w najczęstsze awarie i konieczność inspekcji. Widząc wzorce problemów w Twojej flocie, możesz ulepszyć strategie serwisowania i utrzymania zapobiegając przestojom i awariom.
2. Zarządzanie naprawami
Zapobieganie przestojom jest zawsze ważne dla menadżerów flot. Auto wyłączone z ruchu nie generuje zysku, a pracownik zdany jest na pojazd zastępczy i dodatkowe działania operacyjne, które odciągają go od głównych zadań zleconych mu przez przełożonego.
Niezależnie od tego czy serwisujesz flotę we własnym zakresie, czy korzystasz z serwisów zewnętrznych, kontrolowanie czasu naprawy i zarządzanie czasem spędzanym przez samochód poza szlakiem jest krytyczne. Skonfiguruj swój system tak aby monitorować daty rozpoczęcia i zakończenia napraw/przeglądów, abyś mógł/ła śledzić statusy oraz zapewnić wydajność pracownikom pozbawionym podstawowego narzędzia pracy.
Kontrola kosztów
3. Zarządzanie paliwem
Paliwo jest jednym z największych bieżących wydatków floty, dlatego bardzo ważne jest dokładne śledzenie zużycia i wydatków. Posiadanie systemu do monitorowania i obliczania kosztów i zużycia paliwa w czasie rzeczywistym może korzystnie wpłynąć na proces zarządzania paliwem.
Oprogramowanie do zarządzania flotą oraz nowoczesna telemetria pomagają poznać tajniki oszczędności paliwa, automatycznie określając koszt na km w celu prognozowania przyszłych wydatków. Wyświetlanie kosztów w czasie rzeczywistym pomaga zoptymalizować alokację środków finansowych i pozwala lepiej zaplanować kwestie związane choćby z przyszłymi zakupami pojazdów czy szkoleniem kierowców (w celu zmniejszenia kosztów paliwa).
4. Całkowity koszt posiadania pojazdu (TCO)
Być może najważniejszym i najbardziej wszechstronnym wskaźnikiem, który powinieneś monitorować, jest prawdziwy całkowity koszt posiadania floty lub po prostu TCO. Znajomość TCO Twojej floty pozwala pewnie podejmować decyzje dotyczące Twojej firmy oparte na danych.
Oprogramowanie do zarządzania flotą oraz telemetria oblicza całkowity koszt posiadania na podstawie zbiorczych danych floty. Rozbicie wydatków na flotę pozwala zrozumieć zwrot z inwestycji (ROI). Pomaga również określić strategie konserwacji zapobiegawczej, wymiany pojazdów oraz zakupu lub leasingu przyszłych pojazdów.
5. Wykorzystanie zasobów
Inwestowanie we flotę nie jest tanie, więc maksymalne wykorzystanie posiadanych zasobów jest niezbędne. Monitorowanie zasobów pomoże zwiększyć ROI i zmaksymalizować ich żywotność.
Śledzenie średnich godzin użytkowania lub pokonanych kilometrów dziennie nie tylko zapewnia terminowość dzięki planowaniu konserwacji zapobiegawczej; pomaga również utrzymać zrównoważony rozmiar floty. Po monitorowaniu wykorzystania zasobów przez kilka miesięcy możesz odkryć w swojej flocie niewykorzystane pojazdy, które można lepiej wykorzystać lub sprzedać z zyskiem. Z drugiej strony możesz odkryć, że Twoja obecna wielkość floty nie jest w stanie zaspokoić popytu.
Właściwe poziomy wykorzystania zasobów są różne, ale znalezienie idealnego balansu w tej materii może pomóc w uniknięciu kosztownych wydatków lub nieplanowanych przestojów.
Zachowania kierowców
6. GPS i telematyka
Dane telematyczne zapewniają cenną widoczność floty i wgląd w stan zasobów. Integracja urządzenia telematycznego z oprogramowaniem do zarządzania flotą zwiększa wartość Twoich danych. Możesz również skorzystać z rozwiązań Cartrack Polska, które poprzez usługę MiFleet pozwala integrować dane, administrować kosztami i lepiej koordynować zadania.
Nowoczesna flota to organizm podlegający monitoringowi, kontroli i analizie – to niezaprzeczalne fakty, które realizowane są przez wszystkich świadomych właścicieli biznesów i menadżerów flot.
7. Wypadki i bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem każdej floty i powinno być śledzone dokładnie tak samo, jak konserwacja i naprawy. Przyjęcie proaktywnej postawy w zakresie bezpieczeństwa floty zapewnia dobre samopoczucie kierowców i aktywów oraz zmniejsza niepotrzebne wydatki.
Wdrożenie procedur bezpieczeństwa w systemie zarządzania kierowcami i pojzdami może pomóc Twojej flocie w utrzymaniu szczelnej mobilności i niskiej krzywej szkodowości. Śledzenie wskaźników floty, takich jak zachowanie kierowcy i sposób w jaki użytkowane jest firmowe mienie, zmniejsza odpowiedzialność i pomaga uniknąć kosztownych grzywien i wypadków.
Nowoczesna telemetria, wsparta przez dodatkowe komplementarne usługi, pozwala profilować kierowców i zarządzać ich zachowaniem w sposób zgodny z przyjęta w firmie polityką bezpieczeństwa floty.
8. Zadania kierowcy
Podczas gdy menedżerowie floty skupiają się głównie na swoich aktywach, ważne jest również śledzenie i zarządzanie kierowcami. System zarządzania kierowcami zapewnia bezpieczeństwo i produktywność Twoich kierowców oraz daje Ci pewność, że Twoje aktywa są w bezpiecznych rękach.
Oprogramowanie do zarządzania flotą zapewnia kilka sposobów i integracji umożliwiających śledzenie kierowców i ich zachowanie. Przypisywanie pojazdów kierowcom pozwala szybko sprawdzić czas trwania i odległość przydzielonych zadań oraz zapewnić kierowcom odpowiedzialność.
Integracja innych systemów, takich jak telematyka i karty paliwowe, z oprogramowaniem do zarządzania flotą, umożliwia dalsze śledzenie produktywności kierowców poprzez uzyskanie kompleksowego obrazu ich lokalizacji, nawyków i wydatków.
Cartrack Polska dostarcza nowoczesnych usług SaaS dynamizujący biznes. Nasze rozwiązania z kategorii BIG DATA pozwalają holistycznie i bardzo skrupulatnie podejść do zarządzania nawet najbardziej kompleksowymi parkami maszyn służbowych.
4 thoughts on “Jeżeli chcesz czymś zarządzać – musisz umieć to policzyć.”
Comments are closed.