System GPS (Global Positioning System) służy do wskazywania pozycji użytkownika na Ziemi. Dzięki sieci satelitów możemy określić długość i szerokość geograficzną, na jakiej się znajdujemy.

System GPS powstał w Stanach Zjednoczonych, a dziś funkcjonuje na całej Ziemi. Podobnie jak wiele komercyjnie wykorzystywanych systemów, został opłacony przez amerykańskich podatników na zamówienie Departamentu Obrony USA (Department of Defense). Do dziś utrzymuje go amerykańska armia. 

Dostęp do danych pochodzących z systemu GPS jest darmowy od maja 2000 roku. Potrzebujemy jedynie nadajnika/odbiornika, który pozwoli wyświetlić ustaloną przez GPS pozycję. Takim urządzeniem najczęściej jest smartfon lub odpowiedni zegarek, a także samochodowa nawigacja lub system monitoringu, taki jak Cartrack.

Jak działa GPS?

Lokalizację wskazują przynajmniej dwie spośród ok 24 satelitów krążących na orbicie okołoziemskiej (łącznie jest ich 31, ale czynnych w tym samym czasie jest jedynie 24 do 28 z nich – pozostałe np. podlegają konserwacji). 

Sygnał np. z samochodu jest odbierany przez satelity. Następnie system oblicza czas, jaki minął pomiędzy wysłaniem a odbiorem sygnału, i na podstawie znanej pozycji satelitów ustala lokalizację samego nadajnika. 

Bardziej techniczny opis algorytmu jest tutaj, w opisie działania. Albo w poniższym filmie:

Jak działa?

GPS w samochodzie

Producenci samochodów wykorzystują system GPS od prawie dwóch dekad do nawigowania kierowców do ustalonego celu. Połączenie aktualnej lokalizacji i prędkości samochodu z mapą pozwala na wydawanie komend z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu kierowca nie znający drogi dowiaduje się, że za 100 metrów musi skręcić, by dotrzeć na miejsce.

GPS w samochodzie firmowym

Mniej oczywiste zastosowania związane są z bezpieczeństwem i organizacją pracy. Wiele zabezpieczeń antykradzieżowych opiera się o GPS (np. Cartrack Bezpieczne Auto) – pojazd opuszczający zdefiniowaną strefę bez autoryzacji od razu jest unieruchamiany, a właściciel informowany telefonicznie o zaistniałej sytuacji.

Z kolei managerowie obsługujący samochody użytkowane w firmowej flocie korzystają lokalizacji w celu optymalizacji kosztów i procesów logistycznych. Szybsze trasy, efektywniejsze przejazdy, niższe spalanie – to wymierne korzyści wynikające z telemetrii opartej o monitoring GPS pojazdów. Z taką technologią widzisz wszystko.

Alternatywa dla GPS

Amerykański system nie jest jedynym tego typu rozwiązaniem. Od 2016 roku funkcjonuje europejski system Galileo. Od 1976 roku Rosja rozwija swój własny system lokalizacji GLONASS, a od roku 2000 Chiny udoskonalają system lokalizacji Compass (Beidou-2), który w 2020 roku ma osiągnąć globalny zasięg. Istnieją również inne satelitarne systemy nawigacyjne, jednak albo mają one ograniczony zasięg, albo nie oferują komercyjnego dostępu.

Zdjęcie główne: SpaceX

Author

Dzięki zaawansowanej telemetrii, monitoringowi GPS i inteligentemu przetwarzaniu dużych zbiorów danych, jesteśmy źródłem wiedzy stojącej u podstaw ważnych decyzji biznesowych. Pomagamy redukować wydatki na auta służbowe, szkodliwą emisję. Promujemy kulturę odpowiedzialnej jazdy.