Systemy zarządzania flotą to nowoczesne oprogramowanie, które powinno być z kategorii BIG DATA. Intuicyjne, o przyjaznym interfejsie, skalowane oraz o znakomitych właściwościach analitycznych. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które aspirują do oprogramowania do zarządzania flotą, jednak jedyna przewagą konkurencyjna tychże projektów jest cena.

Wyzwania związane z zarządzaniem flotą samochodową.

Menedżer floty bez odpowiedniego oprogramowania do zarządzania jest prawie nieuchronnie skazany na porażkę. Monitorowanie kosztów i zużycia paliwa, tras i zachowań kierowców, zarządzanie umowami i fakturami leasingowymi, kierowanie sytuacjami awaryjnymi – wszystkie te czynności wymagają nie tylko doświadczonego managera, ale także systemu, który zbierze wszystkie dane i umożliwi ich szybsze przetwarzanie. Zarządzanie flotą poprzez arkusze kalkulacyjne i notatniki to prehistoria i strata cennych zasobów.

Ciekawe wnioski płyną z ankiety ankieta firmy TomTom. Według niej 49% menedżerów flot twierdzi, że co najmniej jeden członek ich zespołu spędza do dwóch godzin dziennie na sporządzaniu ofert i wystawianiu faktur. Taka ilość pracy administracyjnej spowalnia produktywność i uniemożliwia koncentrację na podstawowych zadaniach.

Kolejnym wyzwaniem związanym z zarządzaniem flotą jest konieczność obserwowania i nadzorowania zarówno lokalizacji pojazdu, jak i zachowania kierowcy. Bez systemu GPS nie da się obliczyć optymalnych tras, które przełożyłyby się na zmniejszenie kosztów paliwa i zużycia silnika. Nie jest tajemnicą, że styl jazdy ma duży wpływ na zużycie paliwa przez pojazd. Jak pokazało badanie IEEE Access, istnieje silna korelacja pomiędzy zużyciem paliwa a prędkością pojazdu (współczynnik korelacji 0,77). Co więcej, istnieje także ujemna acc – czyli zmiany prędkości – (0,75 współczynnik korelacji). Nadmierna praca na biegu jałowym oraz niewłaściwa zmiana przełożeń to też problem. Z tego powodu istnieje duża szansa na przyspieszenie ponadnormatywnego zużycia pojazdów. To prowadzi do generowania zbędnych i dodatkowych kosztów. Monitorowanie tych aspektów może pomóc w wyeliminowaniu szkodliwych zachowań i szybszym odnalezieniu ich źródeł.

Jakie funkcje powinien zawierać system zarządzania flotą?

Nowoczesne cyfrowe systemy zarządzania flotą zapewniają menedżerom flot i ich zespołom rozwiązania do automatyzacji i ułatwiania codziennych zadań. Aby jednak system był skuteczny, musi zawierać co najmniej kilka obowiązkowych funkcji.

Monitoring GPS pojazdów w systemie zarządzania flotą.

Jak wspomniano wcześniej, oprogramowanie do zarządzania flotą bez monitoringu GPS jest po prostu niewystarczające. Monitoring pojazdów flotowych umożliwia sprawdzenie, czy kierowcy trzymają się trasy. Co więcej, wykorzystanie urządzeń telematycznych pozwala na pozyskiwanie danych ze wszystkich pojazdów. W efekcie kierownik czy fleet manager otrzymuje szczegółowy raport na temat zużycia paliwa i jego korelacji z zachowaniem kierowców. Dzięki temu mogą w łatwy sposób przechowywać i monitorować wszystkie dane. Informcje te dotyczą zarówno konkretnych kierowców czy pojazdów, jak i całej floty. Jako kierownik/fleet manager/zarządca biznesu możesz szybko zlokalizować dowolny ze swoich pojazdów. Możesz także określić, który z nich znajduje się najbliżej danej pracy, a także pomóc kierowcom uniknąć korków lub wypadków.

Stosowanie monitoringu GPS w pojazdach jest korzystne nie tylko dla menedżerów, ale także dla kierowców. Korzystając z aplikacji zintegrowanej z systemem zarządzania flotą pojazdów, kierowcy mogą otrzymywać powiadomienia i informacje. Te właściwości przyspieszają wyszukiwanie danych i po prostu ułatwiają im pracę. Aplikacja, taka jak Cartrack DELIVERY, jest bardzo pomocna w obsłudze bieżących zadań kierowców. GPS umożliwia geolokalizację punktów zadaniowych i prowadzi kierowcę/pracownika krok po kroku w zakresie wykonywania konkretnego zlecenia.

Monitoring GPS jest również opłacalny, jeśli chodzi o optymalizację wydajności trasy. Niestety pojazdy floty korporacyjnej mogą korzystać z nieefektywnych tras. Wtedy to system zarządzania flotą samochodową bez trudu wykrywa to i prowadzi kierowcę po najbardziej opłacalnej i efektywnej trasie. To wpływa nie tylko na oszczędność czasu ale i zmniejsza realnie przejechany dystans. W efekcie generujemy oszczędności w kolejnych obszarach użytkowych związanych z flotą poprzez system zarządzania flotą wsparty na monitoringu GPS auta.

monitoring pojazdow gps system telemetryczny cartrack

Automatyzacja zadań administracyjnych. Fleet manager ze wsparciem.

Jednym z głównych obowiązków menedżera floty jest dbanie o wszystkie warstwy administracyjne systemu floty. Oprócz nadzorowania przeglądów serwisowych pojazdów, muszą oni trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o terminy płatności. Oprogramowanie do zarządzania flotą z łatwością zajmie się tymi zadaniami. Jego moduły powinny obejmować fakturowanie i przygotowywanie umów oraz raportowanie, gdzie automatyzacja zadań pozwala na maksymalną efektywność.

Aby zmniejszyć liczbę zapytań kierowanych przez kierowców, system zarządzania flotą powinien również umożliwiać im samodzielne radzenie sobie z podstawowymi zmianami. Na przykład usługa Cartrack MiFleet daje możliwość digitalizacji dokumentacji oraz upraszcza administrowanie flotą w sposób zdalny.

Komunikacja z kierowcami i klientami.

Niezależnie od tego, czy zarządzasz flotą samochodów leasingowych, czy własną flotą firmy. Finalnie w pewnym momencie komunikacja z kierowcami lub klientami musiała zacząć zajmować dużą część Twojego czasu. Chociaż właściwy kontakt z kierowcami odgrywa ogromną rolę w skutecznym zarządzaniu, nie musi być tak czasochłonny. Cyfrowy system zarządzania flotą zintegrowany z aplikacją zarówno dla menedżerów, jak i kierowców ogranicza do minimum liczbę niezbędnych kontaktów między kierowcą a contact center.

Aplikacja Cartrack DRIVER APP, umożliwia zdrową biznesową grywalizację. Co więcej wpływa także na redukcję poziomu szkodowości i zmniejsza emisję szkodliwych substancji emitowanych przez firmowe pojazdy. Cartrack DRIVER APP jest także znakomitym narzędziem do kontaktu z kierowcami i realizacji nowoczesnych polityk CSRowych.

Zmniejszenie emisji CO2 we flocie a system zarządzania flotą.

Transport odpowiada za większość całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Unia Europejska wybrała ścieżkę dekarbonizacji poprzez pakiet ustaw Fit For 55. Od 2035 w wielu krajach Wspólnoty nie zarejestrujemy już nowego auta z silnikiem spalinowym.

Choć wybór pojazdów elektrycznych wydaje się najlepszym pomysłem, nawet jeśli firmy nie stać na tak drastyczną zmianę, może ona wprowadzić ewidentne ulepszenia, stosując odpowiedni system zarządzania flotą. Dzięki lokalizacji GPS menedżer floty może wyznaczać najlepsze trasy dla kierowców. To z kolei zmniejsza ilość czasu spędzonego w korku i przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Może także pomóc poprawić zachowanie kierowcy na drodze. Na koniec zredukować emisję CO2. Korzystając z systemu łączącego wszystkie dane floty, możesz łatwo zaplanować wszystkie przyszłe działania dla pojazdów.

Diagnostyka samochodów flotowych.

Niespodziewane naprawy generują koszty kilkakrotnie: właściciel floty płaci nie tylko za szkodę, ale także za samochód zastępczy i koszty osobowe. Chociaż nie wszystkie naprawy można przewidzieć, wiele z nich jest wynikiem złego zarządzania i braku monitoringu. Podczas gdy regularne zużycie pojazdów jest nieuniknione, jako menedżer floty możesz być przygotowany na nadchodzące koszty lub być zaskoczonym. System zarządzania flotą nie jest w stanie przewidzieć wypadków drogowych, ale świetnie sprawdza się jako monitor stanu pojazdu. Wygenerowane raporty pokazują czarno na białym, które obszary wymagają natychmiastowej pielęgnacji, a które mogą powodować wydatki w przyszłości.

Kompletne rozwiązanie car fleet management.

Wreszcie, system zarządzania flotą pojazdów powinien być w pełni dostosowany do potrzeb Twojej firmy. Co więcej, powinien obejmować wszystkie funkcje w jednym narzędziu. Pomimo oferowania aplikacji dla kierowców i menedżerów flot, oprogramowanie powinno zapewniać takie elementy jak:

  • automatyzacja,
  • monitorowanie różnych elementów pojazdu: zużycia paliwa, stanu technicznego, uszkodzeń silnika,
  • przygotowywanie ofert i harmonogramów,
  • komunikacja wielokanałowa,
  • przypisanie pojazdu do konkretnego kierowcy,
  • raporty zużycia paliwa i opłat,
  • geolokalizacja punktów serwisowych itp.

Właściwy system powinien dawać perspektywę z lotu ptaka na wszystkie aktualne mechanizmy, dane i działania floty. Scentralizowany dostęp do każdego elementu pozwoli analizować wydajność kierowców, przewidywać nadchodzące wydatki i efektywniej zarządzać flotą przy mniejszym wysiłku.

Powiedz TAK systemowi BIG DATA w Twojej flocie.

System zarządzania flotą nie tylko musi być stabilny pod kątem technologicznym i skalowalny ze względu na dynamikę Twojego biznesu. Aby skutecznie realizować misje zarządzania flotą poprzez dane, system musi mieć również znakomite wsparcie techniczne, obsługę posprzedażową i rozbudowany program szkoleń produktowych.

Cartrack Polska od ponad 13 lat tworzy i rozwija autorskie technologie hardware i software dedykowane do zarządzania każdym profilem floty; osobowe, dostawcze, ciężarowe i mieszane. Naszą domeną jest telemetria BIG DATA zawsze dopasowana do aktualnych przepisów prawnych i wymagań podatkowo-fiskalnych. Tworzymy system do zarządzania flotą skrojony idealnie na bieżące potrzeby rynku. Dzięki monitoringowi GPS pojazdów od Cartrack będziesz w stanie podejmować poprawne decyzje w oparciu o dane i wielokanałową analitykę.

lokalizacja samochodów, system monitoringu pojazdow gps, system monitorowaina pojazdów gps, tańsze paliwo

Cartrack Polska daje swoim Klientom dostęp do Całodobowego Biura Obsługi Klienta. Co więcej, nie limituje szkoleń produktowych przez cały okres trwania kontraktu. Jesteśmy stabilną firmą o międzynarodowym rodowodzie (24 światowe rynki, ponad 1 750 000 aktywnych użytkowników globalnie) i technologicznym DNA. Oferujemy kompleksowy ekosystem usług. Jego zadaniem jest optymalizacja procesów, redukcja kosztów, wzrost bezpieczeństwa aktywów oraz redukcja negatywnego oddziaływania floty na środowisko naturalne.

Nasze rozwiązania były wielokrotnie nagradzane przez media branżowe. Co więcej, dobra kondycja biznesowa została choćby potwierdzona przez Puls Biznesu i Coface – otrzymaliśmy nagrodę Gazele Biznesu 2021 i 2022.

Wypełnij poniższy formularz aby poznać wszystkie nasze przewagi konkurencyjne i dowiedzieć się więcej na temat naszego systemu do zarządzania flotą BIG DATA:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .