Dlaczego telematyka w transporcie? Zróżnicowanie zadań i specyfika realizowanych frachtów, zarówno w transporcie lekkim jak i ciężki, są na tyle zadaniem kompleksowym, że bez nowoczesnej technologii efektywne zarządzanie transportem i kierowcami jest niemożliwe.
Czym jest telematyka w transporcie?
System telematyczny w transporcie to określenie na rozbudowane i złożone narzędzia teleinformatyczne, których głównym zadaniem jest zarządzanie flotą pojazdów, zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i przewożonego ładunku oraz ogólne zwiększenie efektywności realizowanego transportu. Dzięki telematyce zarówno kierowca, jak i menadżer floty, spedytor, menadżer działu handlowego oraz księgowość danej firmy zyskują narzędzie, które agreguje, porządkuje, systematyzuje, przechowuje i generuje raporty zarządcze w bardzo wielu obszarach.
Transport drogowy realizowany z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi GPS oraz współistniejących usług systemowych pozwalają przede wszystkim na minimalizowanie ryzyka utraty ładunku, generowanie oszczędności w transporcie, monitorowanie tras i zwiększanie efektywności prowadzonych działań „w terenie”, obniżenie kosztów w transporcie, zwiększenie bezpieczeństwa pracy, lepsze czasowe użycie kierowców i zabezpieczenie interesu firmy w obszarach ryzyka, mobilności, finansów i podatków.
Telematyka w zarządzaniu flotą.
Zarządzanie taborem samochodowym to proces, od którego zależy efektywność i rentowność prowadzonych działań biznesowych, które oparte są o flotę pojazdów. Telematyka od renomowanego dostawcy, jak choćby rozwiązania Cartrack Polska, umożliwia:
– dbanie o mobilność pracowników poprzez lepsze planowanie przeglądów i bieżące odczytywanie komunikatów z komputerów pokładowych,
– redukcję kosztów paliwa i nieprzewidzianych naprawa,
– bardziej kompleksowy i pełniejszy poziom raportowania zarządczego dzięki zautomatyzowanemu pobieraniu danych z wielu zewnętrznych systemów (operatorzy kart paliwowych),
– wzrost bezpieczeństwa kierowców dzięki zastosowaniu nowoczesnej grywalizacji i aplikacji, która pozwala modelować zachowania użytkowników pojazdów.
Jak wybrać system telematyczny – przydatne wskazówki.
Wybierając dostawcę usług telematycznych w transporcie zdecydowanie nie należy zwracać uwagę na krzykliwe reklamy prezentujące niskie koszty comiesięcznego abonamentu. Systemy i urządzenia monitorujące flotę pojazdów absolutnie nie powinny być rozpatrywane tylko pod kątem comiesięcznych opłat. Wybór firmy, która dostarczy nam system GPS do logistyki i transportu powinien wspierać się na kilku filarach:
- renoma i know-how dostawcy: kieruj się rekomendacjami, sprawdzać referencje i rozmawiaj z firmami, które od wielu lat kierują fundusze na rozwój personelu i technologii wyłącznie w obszarze telematyki w transporcie.
- formy i termin montażu: sprawdź czy pod podpianiu umowy nie zostaniesz na lodzie. Zadbaj o to aby instalacja odbywała się na Twoich zasadach – we wskazanym przez Ciebie miejsce i czasie. Jeżeli masz większą flotę wybierz te firmy, które są w stanie sprawnie wykonać implementacje dla dużej liczby pojazdów w krótkim czasie.
- szkolenia produktowe: tylko najlepszym dostawcom usługi telemetrycznych dla transportu zależy na tym abyś wiedział o ich systemie jak najwięcej i nie ograniczają czasu na szkolenia z zakresu działania ich produktów. Upewnij się, że otrzymasz wsparcie dla siebie i pracowników kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.
- elastyczność rozwiązań: jeżeli Twój dostawca oferuję systemy, których kalibracja jest niemożliwa – szkoda Twojego czasu na taką współpracę. Wybierz takich producentów, którzy w wymagających sytuacjach staną na wysokości zadania i uszyją propozycję i funkcjonalności unikalnie dedykowane Twoim potrzebom.
- kompleksowość oferowanych usług: pamiętaj aby współpracować z firmami, które oferują nie tylko banalne usługi GPS dla transportu. Wejdź we współpracę z takimi podmiotami, które oferują również systemy do zarządzania flotą, optymalizacji tras, modelowaniu zachowań pracowników definiowanych jako niebezpieczne oraz nieodpowiedzialne, wspieraniu firmy w działaniach księgowych, CSRowych czy handlowych.
- gwarantowana jakość obsługi posprzedażnej i czas reakcji na zapytanie: zweryfikuj czy kontrahent może dedykować dla Ciebie opiekuna, jak wygląda ścieżka kontaktowa i jakie masz gwarantowane prawa wobec swojego dostawcy usług telematycznych w transporcie.
- koszty dodatkowe, w tym abonament: upewnij się, że podpisując umowę na kilkadziesiąt miesięcy wiesz wszystko na temat opłat występujących w konkretnych przypadkach. Finalnie bowiem może okazać się, że koszty dodatkowe przewyższają stałą, reklamowane jako niskie, koszty abonamentu.
Transport drogowy dzięki rozwiązaniom Cartrack Polska jest bardziej przejrzysty, transparentny i łatwiejszy w sterowaniu. Cartrack Polska dostarcza rozwiązań z kategorii BIG DATA, które oprócz tradycyjnej lokalizacji GPS pozwalają zarządzać flotą na najbardziej kompleksowym poziomie.
Telematyka w transporcie drogowym Cartrack Polska.
Cartrack Polska jest firmą technologiczną, która od ponad 12 lat rozwija swoje autorskie systemy, będąc jednocześnie producentem urządzeń. Cartack Polska optymalizuje koszty już w ponad 40 000 pojazdów, dysponując własnymi mobilnymi ekipami instalatorów oraz dając 100% gwarancji na usługi i technologię przez cały okres trwania umowy. Cartrack Polska jest częścią międzynarodowego holdingu, który operuje na 25 rynkach zabezpieczając ponad 1 350 000 samochodów i usprawniając wszelkie zlecenia transportowe.
Portfolio Cartrack Polska obejmuje systemy do zarządzania flotą w najnowocześniejszej postaci. Ponieważ nieustannie rozwijamy nasze usługi, a dzięki dedykowanym zespołom developerów koncentrujemy się na dopasowywaniu naszych rozwiązań do bieżących wymagań rynkowych, możemy oferować systemy telematyczne, które są aktualne i dopasowane do aktualnych przepisów i wymagań rynku transportowego.
Sprawdź co możemy zrobić dla Twojej firmy:
7 thoughts on “Telematyka w transporcie – korzyści dla firm.”
Comments are closed.