Redukcja kosztów floty firmowej stała się koniecznością. Oszczędności we flocie pojazdów firmowych to proces, który rozpoczęła już zdecydowana większość zarządców flot. Rewizja kosztów, analiza danych oraz kluczowe decyzje, które w perspektywie krótko i długoterminowej mają przynieść realną redukcję wydatków. Wobec dynamiki inflacyjnej, to konieczność. Oto nasze eksperckie rady w jaki sposób można szukać oszczędności we flocie w 2022 roku.
Źródła inflacji w Polsce i na świecie.
Koniec pierwszego kwartału 2022 „przyniósł” nam najwyższą od ponad 20 lat inflację. Która zgodnie z ostatecznym odczytem GUS przekroczyła 12% w kwietniu 2022 w ujęciu r./r. Na rosnące ceny produktów, usług i towarów składa się szereg czynników, wśród których najważniejsze to:
- polityka monetarna NBP i polityka fiskalna Rządu RP – to w jaki sposób Narodowy Bank Polski wraz z Radą Polityki Pieniężnej prowadzą politykę monetarną powinno iść w zgodzie z realizowanym prawodawstwem ze strony Rządu. Niestety mamy tutaj rozbieżne działania. O ile NBP i RPP starają się dławić popyt poprzez wzrost stóp procentowych i interwencje na rynku walut. O tyle KPRM realizuje kolejną nowelizację Polskiego Ładu, która choćby obniża podatek dochodowy i pompuje dodatkowe środki do portfeli Polaków. Taki duopol w tym kontekście z pewnością nie pomaga wyhamować rozpędzającej się inflacji.
- wzrost cen surowców na międzynarodowych rynkach – drożejące ceny ropy, gazu czy energii napędzają spiralę wzrostu cen. Od wydatków na strategiczne surowce zależą następnie dziesiątki tysięcy kalkulacji przedsiębiorców, którzy muszą utrzymać rentowność swoich działań.
- efekt COVID-19 – po ponad 2 latach pandemii i nierównomiernym „odkręcaniu” poszczególnych gospodarek mamy do czynienia z bardzo jaskrawym zaburzeniem balansu popytu i podaży na wielu rynkach. Braki pewnych surowców, towarów czy usług powodują astronomiczne wręcz podwyżki niektórych stawek. Co przy efekcie globalnej skali przyczynia się do napędzania inflacji w skali mikro (np. w Polsce).
- wojna na Ukrainie – od 24 lutego skutkami wojny dotkniętych jest ponad 140 krajów. Mówimy tutaj o konsekwencjach bezpośrednich jak przyjmowanie uchodźców i sankcje gospodarcze. Ale i pośrednich – zerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępem do „spichlerza Europy”. Wojna na Ukrainie to kolejny czynnik ryzyka sprzyjający wzrostowi cen i budowaniu niepewności na giełdach i rynkach walutowych.
Wobec tych czynników, które wpływają na wzrost presji inflacyjnej. Menadżer flot z pewnością odczuje szereg kluczowych dla jego finansowego budżetu zmian.
Oszczędności we flocie – co podrożało w 2022?
Każdy menadżer floty wprost widzi po rejestrowanych w systemie CRM fakturach, że koszty utrzymania i finansowania pojazdów wzrosły. Niezależnie od modelu w jakim zarządzania i użytkowana jest firmowa flota. Oszczędności we flocie firmowych pojazdów są elementem koniecznym do generowania tu i teraz.
Do głównych kategorii drożejących produktów/usług flotowych należą:
- paliwo – jeszcze pod koniec 2020 roku średnia cena paliwa PB95 według analityków e-petrol.pl wynosiła ok. 4,60 PLN/litr. Przez 2,5 roku PB95, PB98 oraz ON podrożały średnio o 55%. Cena LPG wzrosła prawie o 100%! Paliwo trzeba tankować, niezależnie od wszystkiego, dlatego wydatki ponoszone na ta kategorię surowców budzą najwięcej emocji i są dotkliwe.
- ceny płynów eksploatacyjnych – Twoi kierowcy z pewnością kupują płyn do spryskiwaczy, olej czy płyn chłodniczy. Nie bez zmian pozostały również ceny myjni. O ile zakupy na kartę paliwową łatwo jest wyłączyć z koszyka możliwości pracownika. O tyle utrzymanie firmowego pojazdu z logo firmy. Czy posiadanie płynu do spryskiwaczy nie powinno podlegać wyłączeniem. Można jednak szczelniej kontrolować metody zakupu i dzięki monitoringowi GPS pojazdów minimalizować ryzyko nadużyć w tym obszarze.
- ceny usług serwisowych – wraz ze wzrostem utrzymania pracowników stacji serwisowych czy ASO w górę poszły stawki za roboczogodzinę usług naprawy czy bieżącego utrzymania pojazdów. Ze wzrostem cen nawet drobnych części również musimy się liczyć – koszt wycieraczek, żarówek, klocków hamulcowych. Czy nawet filtra paliwa również zaliczyły wzrost.
- koszt wymiany i przechowywania opon – o ile we flocie kilku pojazdów jest to niewielka wartość zmian. O tyle przy car parku złożonym z kilkudziesięciu, czy kilkuset samochodów. Wiosenne i jesienne koszty wymiany ogumienia mogą dać się we znaki flotowemu budżetowi.
- ceny opłat parkingowych – w wielu miastach samorządy starają się łatać dziury budżetowe powiększaniem obszaru płatnego parkowania i podnoszeniem stawek. Wzrost cen abonamentów za parking również nie powinien nikogo w obecnej sytuacji dziwić. Fleet manager może również zaobserwować wzrost opłat za przejazd autostradami. Od początku 2022 Autostrada Wielkopolska ponownie podniosła opłaty. A to samo w tym roku planuje zrobić zarządca autostrady A1 i A4.
- koszt rat leasingowych – jeżeli składową raty leasingowej lub raty wynajmu długoterminowego jest zmienna stawka WIBOR3. To z pewnością doświadczysz wzrostu wydatków ponoszonych z tytułu opłat do firm CFM z uwagi na wzrost stóp procentowych. Takie zmiany mogą sięgać od kilkuset (w przypadku pojazdów z segmentów B-D) do kilku tysięcy złotych w skali miesiąca za każdy pojazd. W przypadku pojazdów premium i luksusowych.
Oprócz tych głównych kategorii podwyżek należy dodać jeszcze dodatkowe jak:
- wzrost kosztów operacyjnych usług outsourcingu – pomimo zakontraktowanych stałych kosztów abonamentu wielu dostawców może chcieć usiąść do negocjacyjnego stołu. Ponieważ ich koszty osobowe i operacyjne zwiększyły się na skutek wsze ogarniającej skali podwyżek.
- presja na wzrost wydajności firmowych pojazdów firmowych w skutego wzrostu wynagrodzeń pracowników. Wobec Ciebie mogą być adresowane nie tylko potrzeby redukcji kosztów, ale i oczekiwania związane z zaprojektowaniem sposobu na lepszą wydajność pracowników.
Ogółem koszty utrzymania firmowych pojazdów urosły o 15-20%.
Ogółem koszty utrzymania firmowych pojazdów urosły mniej więcej o 15-20%, w zależności od modelu finansowania pojazdów. Oraz konstrukcji portfela usług dodatkowych wraz z elementami konfiguracji zapisów polityki flotowej. Niebezpieczna jest nie tylko skala podwyżek ale i ich dynamika. Obserwujemy realne zwiększające się z miesiąca na miesiąc wydatki na filary operacyjnej sprawności floty. A co za tym idzie – balans budżetu flotowego na 2022 rok stoi pod ogromnym znakiem zapytania.
Oszczędności we flocie – jak przygotować się do procesu redukcji kosztów pojazdów służbowych?
Koszty za każdym razem należy ciąć w sposób precyzyjny. Ważne jest aby redukować wydatki bez wpływu na operacyjną zdolność pojazdów firmowych. To wymaga rozwagi, pomocy technologii oraz analitycznego umysłu. Oszczędności we flocie pojazdów służbowych należy przygotowywać następująco:
- Rewizja obecnych kosztów.
- Analiza kosztów pod kątem kategorii, wagi i wydatków.
- Rozpoznanie obszarów w których redukcja kosztów jest w ogóle możliwa.
- Oszacowanie operacyjnych konsekwencji planowanych zmian.
- Zarysowanie planu działania, jego wdrożenia i kontrolowanie efektów.
- Ewaluacja procesu w oparciu o nowoczesną technologię.
Oszczędności we flocie a telemetria.
Telemetria BIG DATA to szereg korzyści, które wprost odpowiadają na aktualne potrzeby zarządców flot. Którzy zostali postawieni przed koniecznością wygenerowania oszczędności we flocie pojazdów służbowych. Telematyka umożliwia:
- redukcję kosztów poprzez obniżenie średniego spalania każdego monitorowanego pojazdu,
- redukcję kosztów dzięki eliminację niepotrzebnego przebiegu,
- możliwość rekalkulacji raty leasingu/wynajmu w skutek redukcji rocznego przebiegu,
- poprawę efektywności realizowanych przez kierowców zadań przy zachowaniu tych samych kosztów,
- podjęcie rozmów z ubezpieczycielami na temat obniżenia poziomu składki z uwagi na obniżenie poziomu szkodowości. Oraz posiadanie zaawansowanej technologii monitoringu GPS,
- obniżeniu kosztów serwisowych w skutek zmian nawyków i zachowań kierowców,
Telemetria BIG DATA Cartrack Polska umożliwia pełną digitalizację dokumentacji flotowej i dostęp do usług 360 stopni – od systemu eTOLL, poprzez tachograf po ambitne programy grywalizacyjne służące dekarbonizacji firmowego car parku.
Oszczędności we flocie – jakich błędów wystrzegać się przy cięciach budżetu na auta w firmie?
Generowanie oszczędności we flocie może doprowadzić do zapaści zdolności mobilności naszych pracowników, a w konsekwencji do utraty płynności finansowej organizacji. Wszelkie zmiany muszą być wprowadzane na podstawie rzetelnej i dokładnej analizy danych. Która dokonuje się przy pomocy nowoczesnych systemów telemetrycznych BIG DATA.
Podejmownie decyzji restrukturyzacyjnych na podstawie wyczucia, emocji czy niepełnych informacji prowadzi do ogromnych biznesowych problemów. Aby wystrzegać się błędów przy generowaniu oszczędności we flocie pojazdów służbowych pamiętaj aby:
– uzbrój się w nowoczesną technologię telemetryczną, która umożliwi Ci poprawne i profesjonalne realizowanie każdego operacyjnego wyzwania,
– wyciągaj wnioski zawsze na podstawie prawdziwych i pełnych danych – nigdy na podstawie przypuszczeń, opinii czy emocji,
– znaj rynkowe benchmarki – sięgaj po profesjonalne wsparcie i doradztwo Cartrack Polska,
– interesuj się trendami rynkowymi – czytaj i edukuj się poprzez podcasty i e-bibliotekę Cartrack Polska,
– otaczaj się zaufanymi doradcami i analitykami. Którzy są w stanie fachowo Ci pomóc – dzięki dedykowanemu doradcy Cartrack Polska zyskasz nie tylko technologię. Ale i nielimitowane szkolenia, wsparcie i nieustanną opiekę ekspertów,
– obserwuj efekty wprowadzanych zmian i reaguj elastycznie na zaobserwowane nieprawidłowości.
Flota zarządzana poprzez dane – kluczowy trend 2022.
Każda firma, a tym bardziej flota pojazdów służbowych. Która nie jest w dobie spowolnienia gospodarczego zarządzana przez dane będzie skazana na ogromne trudności finansowe i operacyjne. Czas realizowania działań tylko w oparciu o doświadczenia, przeczucie czy zaobserwowane działanie innych firm przeminął bezpowrotnie. Każda flota to skomplikowany i unikalny zestaw procesów i zasobów, który wymaga pełnej kontroli ze strony systemów telemetrycznych.
Systemy SaaS wspierające analitycznie fleet managerów w podejmowaniu decyzji to globalny trend, który najpierw ujawnił się na kanwie Global Fleet Survay. A następnie na bazie danych portalu Statista – rynek usług telemetrycznych rośnie.
Biznes i dane idą w parze, a telemetria zapewnia dostęp do strategicznych danych i umożliwia projektowanie działań w poprawny metodologicznie sposób. Jeżeli chcesz generować oszczędności we flocie pojazdów mądrze, na kanwie wielu obszarów nie czyniąc przy tym krzywdy rozpędzonym procesom biznesowym firmy, wypełnij poniższy formularz – pokażmy Ci jak w partnerski sposób pomożemy Tobie i Twojej flocie osiągnąć finansowy balans i wyposażymy w technologię, która zminimalizuje skutki wzrostu cen i niepokojów rynkowych:
3 thoughts on “Oszczędności we flocie pojazdów firmowych – wprowadź mądre procedury zarządzania finansami.”
Comments are closed.