Jazda ekonomiczna, eco driving, jazda defensywna – punktem ciężkości wszystkich tych pojęć jest świadome zachowanie kierowcy, którego jazda szanuje wszystkich uczestników ruchu drogowego. Taka jazda jest przewidująca i przede wszystkim – bezpieczna oraz oszczędną.

W końcu ecodriving to styl jazdy, którego można się nauczyć. Ecodriving można wytrenować nie tylko poprzez szkolenia i praktyczne zadania. Jednocześnie, wraz ze szkoleniami, warto korzystać z systemów GPS z aplikacją, które umożliwiają g(r)ywalizację. Profilowanie kierowców oraz zarządzanie poziomem bezpieczeństwa pozwoli również zredukować koszty utrzymania aut w firmie. Eco driving to ekologia, bezpieczeństwa i finanse w jednym. Warto potraktować to zagadnienie bardzo szeroko i kompleksowo. Z pewnością należy również używać odpowiednio zaawansowanej technologii Cartrack w celu realizacji ambitnych celów w tym zakresie.

Eco driving co to jest?

Eco driving co to jest? Ecodriving oznacza ekonomiczna jazda samochodem. Eco driving to również schemat jak jeździć, w sposób pozwalający nie tylko zminimalizować ryzyko występowania kolizji i wypadków. Bezpieczna i defensywna jazda wpływa bezpośrednio na obniżenie kosztów eksploatacji pojazdów służbowych? Styl jazdy naszych pracowników, to w jaki sposób ukształtujemy go za pomącą procedur i technologii, jest następnie wykładnią ich postępowania w ruchu drogowym.

Konkretnie eco driving to jazda samochodem w sposób bardzo skrupulatny, świadomy i dokładny. Pamiętajmy, że ekonomiczna jazda samochodem flotowym polega przede wszystkim na przewidywaniu sytuacji. Dodatkowo polega ona na spoglądaniu dużo dalej niż czubek maski swojego własnego pojazdu. Pamiętajmy, że taki styl jazdy pozwala na reagowanie z dużym wyprzedzeniem na zmienne warunki drogowe. Eco driving zakłada m.in. unikanie jazdy na wysokich obrotach silnika, brak gwałtownych przyspieszeń i hamowań czy realizowanie generalnie stylu jazdy, który zakłada spokojne, rozważne i delikatne zachowanie za kierownicą. Reasumując eco driving to jazda bezpieczna.

styl jazdy kierowcy wpływa na eco driving
Profilowanie kierowców, jazda defensywna, umiejętność planowania i przewidywania w ruchu drogowym – to składowe polityki eco drivingu w przedsiębiorstwie.

Jak zrobić z naszego kierowcy eco drivera? Przydatne zasady.

Przede wszystkim należy skupić się na kilku elementach budowy polityki bezpieczeństwa w obrębie naszej ogólnej polityki flotowej:

  • w ramach polityki flotowej należy zbudować kompleks zasad i wytycznych jak pracownicy powinni zachowywać się w różnorodnych warunkach drogowych.
  • system monitorowania pojazdów gps to kluczowy element budowy efektywnej polityki ekonomicznej jazdy. Technologia pozwala skalować nasze działania i niezwykle kompleksowo kontrolować styl jazdy pracowników.
  • aplikacje dla kierowców wraz z ich profilowaniem jest bardzo ważnym elementem konstruowania eco driverów wśród naszych użytkowników pojazdów służbowych. Warto wyposażyć naszych pracowników w narzędzia podpowiadające, motywujące i rywalizacyjne. Na pewno takie aplikacje i systemy pozwolą budować zaangażowanie wokół projektu ekonomicznej jazdy w sposób bardzo realny,
  • zdrowa biznesowa grywalizacja jest strategicznym elementem eco drivingu wprowadzanego w przedsiębiorstwie. Grywalizacja pozwala w zdrowy sposób budować element rywalizacji pracowniczej w imię poprawnego stylu jazdy. Dodatkowo pozwala przewidywać sytuacje zagrożenia na drodze i odpowiednio na nie reagować.
  • ewaluacja projektu oraz system nagród jest nieodłącznym składnikiem dobrze napisanego projektu monitorowania i modyfikowania stylu jazdy naszych kierowców. Zachęty i ciągła weryfikacja sprawiają, że nasi pracownicy dostrzegą w podejmowanych działaniach systematyczność i skrupulatność.

Ecodriving obroty – co warto monitorować, aby być mistrzem oszczędnej jazdy?

Godne uwagi jest to, że zanim wprowadzicie do swojej firmy systemy do zarządzania flotą, które poprawią profil ekonomicznej jazdy Waszych pracowników, można skonstruować regulamin wyczulający, nakierowujący i wskazujący kierowcom w jaki sposób powinni poruszać się po drogach. Zbiór zasad i reguł określających styl jazdy naszych pracowników możemy zamknąć wobec 8 kluczowych wskazówek jak jeździć ekonomicznie:

Zasady ecodrivingu – unikaj gwałtownego przyspieszania.

Jazda dynamiczna nie oznacza poruszania się w trybie sportowym i rajdowym. Im nasz silnik spędzi mniej czasu w wysokim (3000+) zakresie obrotomierza tym zdrowiej dla całego mechanizmu napędowego. Spokojne przyspieszanie, odpowiednia zmiana biegu w zależności od nabranej prędkości są najzdrowszymi działaniami jakie możemy zafundować naszemu samochodowi flotowemu.

Ecodriving, czyli przewiduj sytuację i nie hamuj ostro.

Przewidujmy sytuacje na drodze, zachowujmy bezpieczny dystans i odpowiedzialnie analizujmy wszystko co dzieje się dookoła nas. Dzięki temu swoją żywotność dłużej zachowają nasze zestawy hamulcowe.

Żegluj jak najwięcej poprzez płynną jazdę samochodem.

Żelowanie oznacza jazdę na biegu jałowym, toczenie się pojazdu, wobec danych warunków drogowych. Widząc przed nami zmianę światła z zielonego na czerwone, rondo, dojazd do skrzyżowania z drogą nadrzędną lub inną przeszkodę dużo lepiej jest pozwolić pojazdowi samoczynnie wytracić energię i prędkość, niż dynamicznie podjechać i nagle hamować. Bieg jałowy, niskie wartości na obrotomierzu i spokojna jazda to bardzo pożądane czynniki eco drivingu.

Korzystaj z ekoporad zaprogramowanych w komputerze pokładowym pojazdu. Eco driving może być prosty!

Każdy nowy pojazd posiada serię podpowiedzi, wskazujących w jakim momencie zmienić bieg na wyższy lub dokonać redukcji przełożenia. Takie ekoporady podpowiadają także kiedy używać systemu start-stop, kiedy wysprzęgać i analizujących nasze zachowanie w trakcie trwania całej podróży. Warto posiłkować się tymi wbudowanymi funkcjami, aby lepiej analizować swój styl jazdy i monitorować swoje nawyki.

System monitorowania pojazdów gps – monitoruj zużycie paliwa (średnie i chwilowe).

Nie tylko monitoring paliwa z użyciem systemu GPS jest metodą na tworzenie eco driverów. Korzystanie ze wskazań komputera pokładowego i trzymanie się wyznaczonych regulaminem limitów również na początku jest dobrym rozwiązaniem. Kierowcy otrzymują benchmark wobec którego nie powinni przekraczać.

Ecodriving obroty silnika a prędkość.

Balans pomiędzy zmianą przełożenia, prędkością a spalaniem jest trudny do wyważenia, zwłaszcza na początku jazdy każdym nowym pojazdem. Warto jednak znaleźć punkt, w którym pojazd będzie zużywał mało paliwa, jechał płynnie i dynamicznie. Ecodriving obroty silnika to zagadnienie wskazujące, aby nie korzystać nadmiernie z turbosprężarki i nie wstrzeliwać do komory spalania mieszanki kontrolnej.

Kolejna zasada ecodrivingu – na postoju dłuższym niż 30 sekund wyłączaj silnik.

Korzystajmy z systemu start-stop, ponieważ w przypadku nowych samochodów nie wpływa to na poziom naładowania/rozładowania akumulatora oraz stan rozrusznika. Zaoszczędzone każdego dnia minuty bez włączonego zapłony pod koniec miesiąca przeradzają się w godzinę, lub nawet więcej. Warto dodać, że godzina postoju samochodu z silnikiem 1,5 – 2,0 litra to od 0,4 do 0,8 litra spalonego paliwa.

Technologia monitoringu GPS pomoże osiągnąć jeszcze lepsze wyniki finansowe.

Monitoring GPS pojazdów flotowych to przyszłość budowy systemu eco drivingu w ramach służbowego car parku. System monitorowania pojazdów gps pomaga wyznaczać, kontrolować i analizować dziesiątki parametrów pochodzących zarówno z komputera pokładowego pojazdu, ale również z zachowania samego auta na drodze (przeciążenia i akcelerometr) oraz lokalizacji GPS. System GPS pozwala łączyć ogrom danych w jeden strumień i w sposób inteligentny prezentować raporty zarządcze.

Jazda ekonomiczna i ekologiczna wcale nie oznacza ślimaczego tempa przemieszczania się – dynamika nie musi spadać wraz ze wzrostem oszczędnego traktowania pojazdu.
Jazda ekonomiczna i ekologiczna wcale nie oznacza ślimaczego tempa przemieszczania się – dynamika nie musi spadać wraz ze wzrostem oszczędnego traktowania pojazdu.

Monitorowanie zużycia paliwa z Cartrack.

Cartrack Polska to firma technologiczna, która w Polsce od ponad 14 lat rozwija swoje autorskie usługi, będąc jednocześnie twórcą technologii. W Polsce edukujemy kierowców i dbamy o ekonomiczny profil jazdy dla ponad 55 000 pojazdów. Jako najczęściej wybierany dostawca usług telemetrycznych jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie stylu jazdy i ekonomiczną jazdę tysięcy użytkowników pojazdów służbowych.

Poprzez mobilne ekipy instalatorskie mamy możliwość realizować każde zlecenie w dowolnym miejscu, i dowolnym czasie wskazanym przez klienta. Szkolimy i wspieramy naszych partnerów biznesowych przez cały okres trwania umowy. Nie limitujemy wiedzy, tylko uczymy jak wykorzystać najwięcej możliwości jakie daje nowoczesne narzędzie służące do monitoringu zużycia paliwa. Rozwijamy ideę eco drivingu, lokalizacji pojazdów oraz strategicznego zarządzania parkiem maszynowym.

Monitorowanie zużycia paliwa z Cartrack Polska to niezawodna metoda radzenia sobie z nadużyciami ze strony pracowników. To także znakomite narzędzie monitorowania średniego zużycia paliwa i generowania błyskawicznych oszczędności. Inwestycja w monitoring GPS  gwarantuje szybki zwrot wydatków i kompleksowe kształtowanie postaw naszych kierowców.

Cartrack dla Twojej firmy i floty. Program ecodriving i redukcja kosztów w jednym.

Usługi i urządzenia Cartrack Polska objęte są 100% gwarancją w trakcie trwania kontraktu, podczas którego otrzymujemy dostęp do 5-letniej pełnej historii naszych pojazdów. Dzięki indukcyjnemu podłączeniu do szyny CAN, nie tracimy fabrycznej gwarancji na pojazd. Oczywiście – instalacja odbywa się w sposób nieinwazyjny, nowoczesny i uniemożliwia ingerowanie w moduł GPS ze strony kierowcy.

Usługi Cartrack Polska pozwalają generować oszczędności na polu kosztów kupowanego paliwa. Poprzez inteligentne rozwiązania BIG DATA menadżer floty może:

  • eliminować nadużycia paliwowe za pośrednictwem automatycznego alertowania,
  • realizować rozliczenia z systemów operatorów kart paliwowych poprzez integrację z systemem Cartrack,
  • monitorować lokalizację dokonanych tankowań i weryfikować ich zgodność (pojazd – proces tankowania – ilość zatankowanego paliwa),
  • monitorować trasy, średnie spalanie oraz zachowanie kierowcy w trakcie całego procesu użytkowania mienia firmowego,
  • korzystać z aplikacji DRIVER APP, która pozwala wprowadzić działania z kategorii społecznej odpowiedzialności biznesu do codziennej praktyki zarządzania flotą. Dzięki Cartrack stałe monitorowanie i modyfikowanie zachowań stało się banalnie proste!
  • korzystać z ponad 90 raportów zarządczych, w tym paliwowych, które pozwalają mu zarządzać zużyciem paliwa. W końcowej analizie raporty pozwalają estymować koszty i kontrolować na bieżąco wydatki niezależnie od skali nadzorowanej floty pojazdów.

eco driving, ecodrivingu, ecodriving, system cartrack
Polityka bezpieczeństwa, szkolenia, ewaluacja i nowoczesne narzędzia wpisują się również w działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ecodriving, czyli dlaczego warto jeździć ekonomicznie?

Eco driving, który wpływa na trwałą zmianę postaw naszych pracowników, korzystnie wpływa na:

  • ilość kupowanego paliwa. Pokonywanie kilometrów w sposób spokojny, umiejętny i nie obciążający nadmienię silnika zdecydowanie wpływa na redukcję średniego spalania. Stosowanie zasad ecodrivingu sprzyja oszczędnościom.
  • szybkość zużycia podzespołów i koszty serwisowe. Koszty wymiany sprzęgła, tarcz hamulcowych, układu kierowniczego, amortyzatorów. Tak naprawdę to tylko podstawowe i największe elementy, które możemy musieć wymienić przedwcześnie w skutek złego, stylu jazdy naszych pracowników.
  • trwałość opon i koszty nieplanowanych wymian ogumienia. Szaleńcza i mało defensywna jazda może również doprowadzić do szybszego zużycia opon. Ponadto prowadzi też do konieczności doliczenia dodatkowego kompletu do budżetu konkretnego pojazdu.
  • poziom szkodowości. Im styl jazdy naszych kierowców idzie bardziej w stronę ekonomicznej jazdy, tym ilość zdarzeń drogowych, w których udział biorą nasi pracownicy i nasze pojazdy, spada. Mniejszy poziom szkodowości przekłada się na niższe koszty składek ubezpieczeniowych oraz możliwość korzystania z funduszy prewencyjnych oferowanych przez TU.
  • zadowolenia pracownik. Poziom satysfakcji i dobrego samopoczucia naszych kierowców jest ważnym elementem pozytywnie wpływającym na zaangażowanie i dobre wykorzystanie potencjału ludzkiego do realizacji zadań. Im firma bardziej troszczy się o pracownika, tym jego przywiązanie i komfort pracy jest większy.
  • koszty remarketingu pojazdu / TCO / ponadnormatywne zużycie aut. Więcej powierzchownych i technologicznych uszkodzeń, powstałych  w skutek zbyt nerwowej i niebezpiecznej jazdy, skutkuje obniżeniem wartości pojazdu który po zakontraktowanym okresie użytkowania jako firma będziemy chcieli sprzedaż. Gorszy wizualny i techniczny stan pojazdu wpływa również na wycenę, jaką przygotuje nam dostawca usług CFM . W końcowej analizie pamiętajmy, że dopłacimy za wszelkie dodatkowe ślady eksploatacyjne, które nie są ujęte choćby w przewodniku zdania pojazdu PZWLP. Dopłacimy również za szkody które nie wynikają z warunków szczególnych zawartej z dostawcą umowy.

Zarządzanie flotą samochodową z Cartrack Polska.

Bezsprzecznie styl jazdy ujęty w kanonach eco drivingu to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa naszych pracowników, a następnie – wymierne korzyści finansowe. Podsumowując warto korzystać z nowoczesnej technologii i wspierać rozwój eco driverów dzięki systemowi Cartrack Polska.

Bez wątpienia wypełnij poniższy formularz, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości systemu Cartrack. Wspieramy floty we wprowadzaniu kwestii ecodrivingu, bezpieczeństwa ruchu drogowego i redukcji emisji CO2:

Author

PR and Lead Projects Manager w Cartrack Polska. W branży flotowej od ponad 8 lat, tworzy projekty edukacyjne, merytoryczne i wartościowe dla fleet managerów .